Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valmieras Kultūras centrā aicina “Dejas Anatomija”

Jaunnedēl, 14. janvārī, Valmieras Kultūras centrā viesosies apvienība “Dejas Anatomija”, kas kultūras cienītājus un dejas interesentus aicina iepazīt un rast plašāku izpratni un zināšanas par laikmetīgo deju Latvijā, aicinot uz mūsdienu dejas tehnikas meistarklasi un “CIK TUVU?” viesizrādi. 


 Valmieras Kultūras centra Lielajā zālē no plkst. 14:00 līdz 16:00 jaunieši, dejas praktiķi un interesenti aicināti piedalīties dejotāja Edgara Šļakotas vadītajā mūsdienu dejas tehnikas meistarklasē, kas balstīta uz plastikas, spēka un kustības dinamikas maiņu caur improvizāciju un dejas kombinācijām. Tās laikā tiks strādats ar ķermeņa un muskuļu atslābināšanu, vēlāk to kontrolēšanu un apzinātu virzīšanu telpā.  Edgars Šļakota absolvējis Latvijas Kultūras Akadēmijas Mūsdienu dejas horeogrāfijas programmu (2011). Papildus izglītība improvizācijā un dejas tehnikā ieguvis ne vien Latvijā, bet arī ārvalstīs. Regulāri kā dejotājs piedalās dažādos dejas projektos: “Tango līnijas” horeogrāfe E.Breice, “Kad Pūcei Aste Ziedēs” horeogrāfe O.Žitluhina, “Uz nokaitēta jumta” horeogrāfe S.Siliņa un Dejas Anatomijas izrādē “Cik Tuvu?”. 


Savukārt plkst. 19:00 turpat Lielajā zālē tiks rādīta Dejas Anatomijas jaunākā  izrāde par mīlestību, tuvumu un laiku - “CIK TUVU?”. Izrādē caur deju atklās divu cilvēku atmiņu un sajūtu uzplaiksnījumus, ko modina situācijas no kopdzīvē pavadītā laika. Vai dzīvot līdzas nozīmē to pašu, ko dzīvot kopā? Vai ilgstošā blakusesamībā mēs spējam saglabāt tuvību? Kas ir tas, kas mūs vieno? Vai mēs ir tikai “mēs” un kur esmu “es”? Kādas sajūtas mūs pārņem par laiku, ko nodzīvojam kopā? 

“Cik Tuvu?” raksturu veido piepildīta kustība telpā - žesti, deju soļi, skāvieni, kritieni, lēcieni, skatieni -, kuru emocionāli un atmosfēriski paspilgtina solo dziedājumi no liriskām, traģiskām un komiskām aizgājušo gadsimtu operām. 


 Dejas kritiķe Laura Vesele portālā Easyget raksta, ka izrādi ir iespējams tvert vismaz divos atšķirīgos veidos: “Pirmais ceļš ved cauri katra skatītāja pieredzēto sajūtu, senaizmirsto atmiņu un izlasīto mīlas stāstu aleju. Otrais ceļš sākas tumsā, neko iepriekš nenojaušot, ļaujoties un gaidot, kādus šķēršļus, kādas peizāžas un iespaidus izrāde skatītājam radīs. Šī ceļa gājēji apzināti norobežojas no identificēšanās un tiecas uztvert izrādi kā pilnīgu un apaļu mākslas darbu, cerot sagaidīt autora interpretāciju par tik ļoti “saprotamo”, tēmu.” 


Dejas kritiķei Intai Balodei (portālā Satori.lv) “Cik tuvu?” ir stāsts par mīlestību, par “ilgi un laimīgi”, par īstu tuvošanos telpiski, anatomiski un kultūrvēsturiski: “Par maksimālu tuvošanos un iedzīvošanos noteiktajā ķermeniskajā stāvoklī. Par tuvošanos stāstam, par divu cilvēku tuvumu un tuvību telpā, ko dēvē ar mīlestību. Par tuvošanos to spilgto kultūras vēstures šablonu atpazīšanai, kas ietekmē mūsu gaidas un uzvedības ikdienas dzīvē. Par vārdos nenosaucamo jeb to, ko var nosaukt tikai ļoti naivos vārdos. Par pieļaujamo tuvošanos iepriekš radītiem un mākslas paraugiem..” 


Izrādes radošā komanda: horeogrāfe Elīna Breice, dejotāji Evita Birule un Edgars Šļakota, scenogrāfs un kostīmu mākslinieks Uģis Bērziņš, gaismotāji Jūlija Bondarenko un Matīss Beķers un izpildproducente Zane Estere Gruntmane. 


Dejas anatomija (DA) ir šobrīd Latvijā vienīgā laikmetīgās dejas apvienība, kas regulāri veido un piedalās dejas izrādēs ne vien kā kolektīvs, bet arī kā individuālas mākslinieces. DA savā darbības virzienā akcentē jaunu formu un dejas izpausmju tehnikas meklējumus, kā arī dejas sintēzi ar citām mākslas jomām. Pēdējais apvienības darbs -  dejas izrāde “3/4 ūdens” - 2012./2013. gada sezonā ir nominēta Spēlmaņu Nakts balvai kā Gada mūzikas autors (Laima Jansone). 


Izrādes horeogrāfe Elīna Breice Latvijas laikmetīgā dejā aktīvi darbojas jau vairāk kā piecus gadus. Profesionālo pieredzi guvusi ne vien Latvijā, bet arī ārvalstīs, piedaloties meistarklasēs dažādu festivālu ietvaros Amerikā, Krievijā, Austrijā un Lielbritānijā. 


Viesizrādes tiek organizētas Latvijas Profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācijas reģionālās izglītības programmas “KUSTĪBAS ATTĀLUMĀ” ietvaros sadarbībā ar Valmieras Kultūras centru. Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. 

Izglītība