Interneta laikmetā joprojām ir skolēni, kuri lasa grāmatas, turklāt angļu valodā

"Svešvaloda ir kā āķis lūpā. Jo cilvēks to vairāk apgūst, jo gribas zināt labāk," secina Smiltenes ģimnāzijas angļu valodas skolotāja Irita Steģe.

 

Dažiem desmitiem Valkas rajona 7. - 9. klašu skolēnu šomēnes bija izdevība pārbaudīt angļu valodas prasmi no mācību stundām atšķirīgos uzdevumos jeb "Pinguin Books" lasītāju konkursā.

 

Smiltenes un Valkas ģimnāzijā viesojās mācību materiālu izdevniecības "Pearson Longman" pārstāvji Latvijā, līdzi atvedot konkursa jautājumus un balvas.

 

Kaut arī latviešu valodas un literatūras skolotāji sūrojas par to, ka bērni lasa maz grāmatu, ir skolēni, kuri tiek galā pat ar daiļdarbiem angļu valodā. Šajā konkursā, atbildot uz datorprogrammas uzdotiem testa jautājumiem, viņiem nācās atpazīt grāmatu tēlus, teksta fragmentus un darbu autorus.

 

Smiltenē sacentās pilsētas un apkārtējo pagastu skolu audzēkņu komandas. Visas godalgotās vietas ieguva Smiltenes ģimnāzijas skolēni. Uzvarēja Daniels Groza un Toms Karasevs (9.a). Otrajā vietā - Ivo Leitis un Jānis Bogdānovs (8.b), bet trešo vietu dala divas komandas: Dāvids Groza un Andris Zālītis (7.c) un Rolands Bāliņš un Eliss Egle (9.a).

 

Valkas un Strenču pilsētas un tām tuvējo pagastu skolu audzēkņi konkursā startēja individuāli. Uzvarēja Ildze Felsberga no Strenču vidusskolas. Otro un trešo vietu dala Alise Pētersone (Strenču vidusskola), Rūdolfs Daniels (Valkas pamatskola) un Madara Zīle (Valkas ģimnāzija).

 

"Domājām, ka uzdevumi būs par gramatiku, bet bija par grāmatām, Tas bija diezgan sarežģīti, bet daudz ko varēja atpazīt no filmām," iespaidos dalās Dāvids Groza. Zēns piebilst, ka lasa arī grāmatas, kādos divos mēnešos - vismaz vienu, turklāt arī angļu valodā. Grāmatas svešvalodā varot paņemt skolas bibliotēkā.

 

Dāvida komandas biedrs Andris Zālītis lasīšanas vietā priekšroku dod filmām un internetam. "Tur visu var redzēt un klausīties. Konkursā gan redzēju interesantas grāmatas. Varbūt kādu izlasīšu," spriež pusaudzis.

 

Gan I. Steģe, gan Valkas ģimnāzijas angļu valodas skolotāja Rudīte Rabuško rosina skolēnus lasīt grāmatas. Lasot tiek izkopta valodas izjūta, un bagātināts vārdu krājums. Grāmatas svešvalodās var arī lejupielādēt internetā, šādi iegūstot arī daiļdarbam pievienotu audiovizuālu materiālu.

 

I. Steģe uzteic Smiltenes ģimnāzijas ilgstošo sadarbību ar izdevniecību "Pearson Longman" Latvijā. Tai pateicoties, skola saviem audzēkņiem ieguvusi vērtīgas mācību grāmatas angļu valodā. Izdevniecība arī atbalsta skolotājus ne tikai ar dažādiem angļu valodas mācību materiāliem, bet arī rīko viņiem seminārus, praktiskas nodarbības un konferences.

 

Seminārā Smiltenes ģimnāzijā šomēnes mācījās arī angļu valodas pedagogi. "Uzzinājām, kā mācību stundā izmantot internetu, lai veicinātu bērnu lasīšanu angļu valodā," saka Variņu pamatskolas skolotāja Agita Birkenšteina.

Izglītība