Ja interese ir patiesa

11. klašu skolēni pievienojās visā Latvijā izsludinātās Ēnu dienas aktivitātēm un bija kādas profesijas pārstāvja ēna. Tas notika arī Smiltenes un Valkas novada skolās.

8. klases skolēni vēroja, kā strādā viņiem tīkamu profesiju cilvēki. Piemēram, "Ziemeļlatvijas" redakcijā viesojās Valkas ģimnāzijas audzēkne Reičela Baltiņa. Jautāta, kāpēc tieši redakcijā, Reičela atbildēja, ka viņu ļoti interesējot žurnālista profesija.

"Tas ir interesants darbs, jo žurnālisti pirmie uzzina visus jaunumus," lakoniski definē Reičela. Līdz šim viņa ir piedalījusies eseju konkursā "Par labām pārmaiņām", kuru organizēja Latvijas Literatūras centrs un Latvijas Dramaturgu ģilde. Viņas darbs par kaismīgu un godīgu savas paaudzes sirds imperatīvu uzstādījumu ir atzīts par labu esam. Reičela intervijai ar laikraksta galveno redaktori Ingūnu Johansoni bija gatavojusies pamatīgi.

Vajadzīgs ass un analītisks prāts"Ēnu dienas ideja nav slikta, taču tikai tādā gadījumā, ja ēnotājs skaidri apzinās, ko viņš grib, un vēlas izzināt kādas profesijas amata lietas, nevis iet tikai tāpēc, ka kaut kur ir jāiet," uzskata I. Johansone. Viņai bažas par šī pasākuma lietderību rada tas, ka ēnot sūta jau 8. klašu skolēnus, jo pat 11. un 12. klašu skolēniem ir grūti izvēlēties turpmāko dzīves ceļu.

"Ziemeļlatvijā" pēdējos gados allaž ir bijusi kāda ēna. "Tas ir patīkami, ka jaunieši vēlas uzzināt, ar ko avīzē nodarbojas. Vēl jo vairāk ir prieks, ja sarunā ar skolēnu jūtam, ka viņam ir patiesa interese par šo profesiju, kā tas, piemēram, bija ar Reičelu.

Ceru, ka viņa guva kaut nelielu priekšstatu par šo darbu," teic galvenā redaktore. Viņa uzskata, ka viena no būtiskākajām kļūdām ir viedoklis, ka žurnālistam labi jāprot rakstīt. "Manuprāt, izsacīt savu domu ir jāprot jebkuram cilvēkam. Nereti tam nav nekādas saistības ar prasmi skaisti un tēlaini izteikties. Drīzāk žurnālists ir cilvēks, kuram ir ass un analītisks prāts, lai saskatītu notikuma problēmu, likumsakarības un spriest, kā situāciju uzlabot. Tie ir jautājumi, kurus pārrunājām ar Reičelu," akcentē I. Johansone.

Vienpadsmitos interesē policijaKā "Ziemeļlatviju" informēja Valkas ģimnāzijas biznesa ekonomisko pamatu skolotāja Guntra Gaidlazda, šogad skolēniem vislielākā interese ir par policiju. Turp devās astoņi skolēni. Septiņi skolēni ir devušies uz Rīgu. Divas meitenes telekompānijā TV3 iepazina ziņu reportiera darbu, vienu interesēja Veselības aizsardzības ministrijas darbs.

Vēl valcēniešus interesēja ģimnāzijas absolventa Naura Ašenkampfa darbošanās trīs dimensiju animatora profesijā, Siguldas bobsleja trase un ķirurga darbs Vidzemes slimnīcā. Valkas ģimnāzijas skolniece Zane Rēpele sekoja deputātei Janīnai Kursītei-Pakulei. Savukārt Smiltenes ģimnāzijas audzēknis Rūdolfs Kalniņš iepazina deputāta Igora Aleksandrova, bet Jēkabs Šulcs - deputātes Intas Feldmanes darba ikdienu.

Ikvienai ēnai jāintervē cilvēks, kuram tā sekoja dienas garumā. Tai būs arī jāstāsta, kā šajā dienā ir veicies, un jāuzraksta atskaite. Smiltenes ģimnāzijā nebija uzskaites, kur katrs ir devies, jo pēc tam katram būs jāatskaitās tik un tā.

Izglītība