Jaunieši atklāj, ka var ieklausīties šlāgeru mūzikā un vārdos

"Nezinu, vai sapratīs. Tas nav gluži viņu paaudzei," pirms dzejas dienas Smiltenes ģimnāzijā šonedēļ bažījās Elita Tilčika. Ģimnāzijas krievu valodas skolotāja ar skolēniem šoreiz tikās citā statusā - kā daudzu dziesmu vārdu autore.

 

Atšķirībā no citām novada dzejniecēm E. Tilčikai nav savas dzejoļu grāmatas. To aizstāj mūzikas diski.

 

Ieklausās dziesmu tekstosDziesmas ar viņas vārdiem ir iemūžinātas grupu "Palsa" un "Kaimiņi" ierakstos. Tikai Elitas sacerētie vārdi skan dzejnieces dzīvesbiedra Viktora Tilčika jaunajā solo albumā "Vakara kokteilis".

 

"Jau iepriekš zinu, ka dziedās Viktors. Tāpēc dziesmu tekstus rakstu vīrieša vārdā, lai tie būtu piemēroti vīrieša dzīves skatījumam, nevis sievietes emocijām," par šo paradoksu pasmaida autore.

 

Iedvesmu Elita rod apkārtējā vidē - skolā, dabā, sadzīvē. Dzejniecei patīk rakstīt dziesmu tekstus tā, lai veidojas sižets un lai vārdus ikviens cilvēks varētu saprast un attiecināt uz sevi.

 

Viņas bažas par paaudžu nesaprašanos šoreiz nebija pamatotas. Ģimnāziste Vaira Bremmere (11.b) pašai par pārsteigumu secināja, ka E. Tilčikas dzeju klausās ar interesi - gan autores lasījumā, gan arī, kā tā skan dziesmās V. Tilčika izpildījumā ģitārspēles pavadījumā. "Parasti latviešu mūziku neklausos. Iepriecinoši, ka var patikt kas citādāks," secina jauniete.

 

Gan viņa, gan citi apvaicātie, uz pasākumu atnākušie jaunieši uzteic tā jauko noskaņu. Tikai biežāk par reizi gadā dzejas dienas gan, viņuprāt, nevajadzētu rīkot.

 

Jaunieši grib izteiktiesMaija Gavare no 11.a rosina mācību gada otrajā pusē skolā sarīkot literāru vakaru bez pieaugušo klātbūtnes. Tajā savu dzeju lasītu jaunieši, ģimnāzijas audzēkņi.

 

Drosmīgākie no viņiem dalījās savā jaunradē jau šajā dzejas pēcpusdienā. Uzstāties pie brīvā mikrofona ierosināja E. Tilčika. Dzejniece cer, ka tādā mijiedarbībā jaunieši un vidējā un vecākā paaudze saprastu un pieņemtu cits cita izteiksmes līdzekļus.

 

"Tas, ka mūsu vienaudži lasīja priekšā savu dzeju, šajā pasākumā bija jaukākais. Varēju salīdzināt viņu veikumu ar savējo rakstīto dzeju," saka Maija.

 

Arī viņa raksta dzejoļus, taču pagaidām tie nav domāti plašākai publikai. "Kad sakrājas daudz emociju un vajag tās visas izlikt, apsēžos pie galda un rakstu."

 

Dzejas pēcpusdienu ģimnāzijā rīkoja latviešu valodas un literatūras skolotājas. Parasti uz šiem pasākumiem skola ielūdz novada dzejniekus. "Gribam mīlēt savējos," saka skolotāja Alda Miķe.

 

Dzejas dienas atzīmē arī citās novada skolās. Piemēram, Variņu pamatskola savus dzejoļus šonedēļ lasīt ielūdza dzejnieci Mariku Svīķi un vietējā tautas nama vadītāju Lolitu Balodi.

 

Izglītība