Jaunieši grib zināt, kā veidot un kopt labas attiecības 2

Atkarība no alkohola, azartspēlēm, datora. Vardarbība. HIV/AIDS. Kā veidot un kopt attiecības. Aptaujātie Smiltenes ģimnāzisti labprāt klausītos, ko par šādām tēmām nākamajā reizē stāsta jaunieši - vienaudžu izglītotāji.

 

Tie ir īpaši apmācīti vecāko klašu skolēni, kuri dodas uz skolām, lai runātu ar vienaudžiem par viņiem aktuālām lietām saistībā ar veselīgu dzīvesveidu.

Šomēnes divi vienaudžu izglītotāji valcēniete Anete Selga (10. klase) un smiltenietis Jānis Mālkalns (11. klase) vadīja atklāto nodarbību Smiltenes ģimnāzijas 10. b klasē. Abi skaidroja ģimnāzistiem atbildīgu lēmumu pieņemšanas nozīmi.

Anete un Jānis ir Valkas rajona Jaunatnes veselības kustības (VRJVK) biedri un ieguvuši sertifikātu šādu nodarbību vadīšanai rajona skolās.

Šoreiz viņu mērķauditorija bija 16 un 17 gadus veci jaunieši Smiltenes ģimnāzijā. Vaira Bremmere (10.b) atzīst, ka tādā vecumā lēmumi dzīvē jāpieņem ļoti bieži, un jaunietis gandrīz nepārtraukti atrodas izvēles priekšā. Ne vienmēr līdz citu padomi. Ir jāmācās no pašu pieļautajām kļūdām. Klasesbiedrenei piekrīt Laura Korica, Estere Šulca un Kristīne Briede.

"Jo ātrāk iegūst pieredzi, jo labāk. No lēmumu pieņemšanas veidojas pašvērtējums, un no tā rodas citu attieksme pret tevi," spriež Laura.

Jaunietēm grūtākie lēmumi ir tad, ja, piemēram, vajag izvēlēties no vairākām labām iespējām; ja jādomā, - tērēt naudu, vai ne, un citi.

Vienaudžu vadītajā nodarbībā uzzinātais noderēšot. Skolēniem patika tas, ka šīs nodarbības atšķīrās no ierastajām mācību stundām.Valkas rajonā darbojas vairāk nekā 20 jaunieši - vienaudžu izglītotāji. VRJVK koordinatore Ilze Čepanone skaidro, ka viņu vadītās nodarbības var pieteikt ikviena skola un pati izraudzīties tēmu. Tā ir netradicionāla mācību stunda, kurā izmanto interaktīvas mācību metodes, piemēram, dzīves situāciju analīzi.

Drīz vienaudžu izglītotāji dosies uz Grundzāles pamatskolu, kur tēma, iespējams, būs atkarības vielas, un Strenču vidusskolu, kur runās par vienaudžu vardarbību.

A Selga un J. Mālkalns skaidro, ka nodarbību vadītāji necenšas uzspiest savu viedokli, bet piedāvā informāciju lēmumu pieņemšanai. "Mūsu vadītajā nodarbībā Smiltenes ģimnāzijā vairāk iedziļinājāmies tēmā par seksuālajām attiecībām. Tas, ko varam izdarīt, ir brīdināt par sekām, piemēram, grūtniecību, seksuāli transmisīvajām slimībām. Sakām, ka atturēšanās ir drošākā kontracepcija," teic jaunieši.

Komentāri 2

Izglītība