Jaunsardze dod iespēju izbaudīt sacensību garšu

Visnotaļ aktīvi savas gaitas ir atsākuši jaunsargi Valkā, Ērģemē un Vijciemā. Pēc tam, kad jaunsargu vadītāju Imantu Pieli pārcēla citā amatā, janvārī viņa pienākumus uzņēmās Salvis Lozda.

 

S. Lozda uz šo amatu pieteicās konkursa kārtībā un viņu pieņēma par vecāko referentu. Salvis ir beidzis Nacionālo Aizsardzības spēku akadēmiju un viņam ir 14 gadu virsnieka pieredze Robežsardzē. Tiesa, pedagoģiskās pieredzes neesot, taču tas ir labojams. Viņš uzskata, ka jaunsardze ir lieliska organizācija, jo tur var iemācīties ne tikai daudz dzīvē noderīgu lietu, bet arī radināties pie aktīva dzīvesveida un savas pozīcijas aizstāvēšanas.

 

 

"Jaunsardzē iestājos tāpēc, ka man ļoti interesē militārā joma. Mans onkulis bija jaunsargs un pēc tam arī zemessargs. Kopā ar viņu esmu bijis daudzās zemessargu mācībās, tāpēc man ir priekšstats par militārām struktūrām," stāsta Ērģemes pamatskolas 9. klases audzēknis Artūrs Voika. Viņš savu dzīvi cer saistīt ar profesionālo karjeru armijā. Artūrs nešaubās, ka šī organizācija palīdz sevi norūdīt gan fiziski, gan garīgi.

 

Arī Valkas ģimnāzijas skolniecei Dacei Studentei ir līdzīgas domas. Viņa esot domājusi par izglītības turpināšanu Aizsardzības akadēmijā, taču domas vēl varot mainīties. Dacei patīk šaut, tiesa, vēl īsti labi neizdodoties. Viņa veido mājas lapu par jaunsargiem.

 

Savukārt ģimnāzistam Jānim Freibergam vairāk interesē sportiskā puse un komandas darbs. Tas attiecas uz orientēšanos. Viņš sacensībās piedalās jau astoņus gadus.

 

S. Lozda ir pārliecināts, ka visi skolēni, kuri aktīvi darbojas jaunsardzē var atrast daudz veidu, kā sevi atraktīvi izteikt. Notiek dažādas sacensības, tiek rīkotas nometnes gan novadu līmenī, gan visas valsts mērogā. Vidzemes jaunsargiem ir savs centrs un tādi ir visos novados un Rīgā. Jaunsargi piedalās daudzās sacensībās.

 

 

Populāra ir Kalpaka kausa izcīņa. Ja pasākumi ir laikus ietverti plānā, tad viņus atbalsta arī materiāli, piemēram, pārgājienos nodrošina ar ēdienu. Diemžēl šogad valcēniešiem finansējums nav piešķirts, jo pērn tas netika prasīts. Pārgājienos jāizlīdzas ar vecāku dotajām sviestmaizēm un cerību, ka varēs izmantot to, kas paliek pāri citiem Vidzemes jaunsargiem.

 

 

Bērniem ir iespēja apmeklēt armijas daļas un Latvijas brīvības cīņu piemiņas vietas. Vakar 35 Valkas novada jaunsargi devās pilnīgi apmaksātā ekskursijā uz armijas daļu Cēsīs. Jauniešiem ir sarūpēts labs tūrisma ekipējums, armijas formas tērpi, pneimatiskie ieroči, laivas un daudzas citas lietas.

 

Pašlaik novadā aktīvi darbojas apmēram 70 jaunsargu. Instruktors gan ir nobažījies, ka pietrūkst resursu interaktīvajām darbībām un katram skaidrs, ka ar teorijas mācīšanu jauniešus piesaistīt nav viegli.

 

 

Jaunsargi ir uzsākuši sadarbību ar zemessargu bataljona rotas komandieri Aigaru Savicki, un domājams, ka vecākās grupas jaunieši varēs piedalīties viņu rīkotajos pasākumos.Drīz paredzēts rīkot lielas sacensības vasaras biatlonā un orientēšanās sportā Valkas brīvdabas estrādē, kur piedalīsies jaunsargi arī no Smiltenes.

 

 

Pašlaik ar vairāku valcēniešu palīdzību notiek šo sacensību programmas izstrāde. "Mums būs daudz sporta sacensību, apgūsim militārās zināšanas gan praktiski, gan teorētiski," sola jaunsargu vadītājs. Jaunsardzē ir vairāki līmeņi. Tiklīdz apgūts viens, var pāriet uz nākamo.

 

Formastērpa komplektus, atskaitot ziemas jakas, ir saņēmuši 40 jaunsargi. Nozīmīgi ir tas, bērni un jaunieši neizmanto daudz iespēju tikai nezināšanas dēļ.

Izglītība