Kinoteātrī demonstrē spēlfilmu par Smiltenes ģimnāziju

Pirmizrādi uz kinoteātra "Kino 80" lielā ekrāna sagaidījusi Smiltenes ģimnāzijas simtgadei veltīta spēlfilma "Skapis". Visas lomas tajā tēlo neprofesionāli aktieri, - ģimnāzijas absolventi un citi ar skolu saistīti cilvēki.

 

Filmas režisors, scenārija autors un galvenās lomas attēlotājs ir dramaturgs Kārlis Anitens (1994. gada absolvents).Neprofesionāļus viņš piesaistīja apzināti. K. Anitens uzsver, ka filmas uzdevums ir raisīt sajūtas, un uzskata, ka ar tādu uzdevumu vislabāk tiktu galā paši smiltenieši.Pirmie "Skapja" skatītāji atzīst, ka filma mērķi ir sasniegusi. "Filma ir par mūsdienām, taču, kad sākās atmiņas, palika pavisam jocīgi. Filmas gaitā tika uzjundītas manas personīgās atmiņas, atcerējos savu skolas laiku," iespaidos dalās smiltenietis Aldis Eglītis. Smiltenes vidusskolā viņš pamatizglītību ieguva 1982. gadā.

 

Spēlfilmas "Skapis" sižets vēsta par sarežģījumiem Smiltenes ģimnāzijas absolventa producenta Kārļa darbā. Lai iegūtu atbildi, kā rīkoties, viņš aizbrauc uz savu bijušo skolu, kur tobrīd no skapja tiek krāmēti skolas arhīva materiāli, jo vajag atbrīvot vietu ēdnīcas traukiem.

 

Smiltenes ģimnāzijas direktore Velga Mālkalne uzsver, ka spēlfilma "Skapis" ir unikāls notikums Latvijas skolu vēsturē, jo citām izglītības iestādēm pašām savu filmu neesot. Šis radošais darbs tapa speciāli skolas simtgadei. To uzņēma un montēja "STV Studija" radošā komanda - operators, inscenētājs Jānis Ūdris un režisora un inscenētāja asistente Evita Ūdre.

 

Filmu uzņēma pērn jūlijā nedēļas laikā. Savukārt montāža ilga visu rudeni un ziemu "STV Studija" darbinieku brīvajos brīžos.

 

Zīmīgi, ka filmā ir pieminēta pašreizējā krīze Latvijā, ko K. Anitens savā scenārijā ierakstīja jau 2008. gada pavasarī, kad valstī šķietami viss vēl bija kārtībā.

 

Kārlis smej, ka tas nav mistisks pareģojums. "Mana pamatizglītība tomēr ir biznesa vadība, un es kā cilvēks ar ekonomista domāšanu sapratu, ka bezgalīgi ilgi tas nevar tā vilkties, - gandrīz neko neražojam, ņemam tik kredītus, bet valsts ārējais parāds aug un aug," skaidro K. Anitens un uzsver, ka domāt viņu iemācīja skola.

 

Filmā smiltenieši redzēs pazīstamus cilvēkus - Inesi Brakmani (skolas ēdnīcas saimnieci, skolas absolventi), Aiju Cunsku (bijušo direktori), Aigaru Veldri ( populārajam TV raidījuma vadītājam un aktierim ģimnāzijā mācās meita Laura), skolas dažādu gadu absolventus Margrietu Rutku, Ingu Jurciņu, Juri Žēbinu, Emīlu Salmiņu un Elmāru Leju.Spēlfilmu "Skapis" vairākas reizes vēl demonstrēs Smiltenes ģimnāzijas simtgades sarīkojumā 30. maijā.

 

Vienlaikus ar filmu 1. maijā prezentēts tika arī Smiltenes ģimnāzijas skolas dienasgrāmatas multimedija disks. Dienasgrāmatas idejas autore ir ģimnāzijas direktores vietniece Dagnija Feldhūne, bet darbs tapis, piedaloties skolas pedagogiem, tehniskajiem darbiniekiem un skolēniem.

 

Diskā ietverta Smiltenes ģimnāzijas vēsture laika posmā no 1996. gada līdz mūsdienām. Multimedijā ir sadaļas par skolas tradīcijām, ārpusstundu pasākumiem, skolas simboliem, mācību darbu un citas, kā arī fotogalerija un skolas himnas klips.

 

"Faktiski tā ir dubultā dienasgrāmata. Kreisajā pusē izmantoti vēstures materiāli, bet labajā - atsauces no skolēnu domrakstiem un pierakstiem," saka D. Feldhūne, kuru skolas direktore raksturo, kā vienu no zinošākajiem cilvēkiem par Smiltenes ģimnāzijas vēsturi.

Izglītība