Koķe: Skolu liktenis izšķirsies dažu mēnešu laikā 4

Tas, vai katra konkrētā skola tiks reorganizēta vai turpinās darbu kā līdz šim, izšķirsies dažu mēnešu laikā, aģentūrai LETA norādīja izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (ZZS).

 

"Pašreizējā ekonomiskā situācija mums to neļauj darīt lēni, vairāku gadu garumā," uzsver Koķe, "daudzu skolu liktenis izšķirsies šajā mācību gadā."

 

 

Ministre atzīst, ka viņas rīcībā ir tādu skolu saraksts, kuras nekvalitatīvi strādā un kurām ir zemi mācību sasniegumi, un tās, pēc viņas domām, neattaisno savu pastāvēšanu. Taču uz šo skolu rēķina tiek bezjēdzīgi tērēti resursi. Šajā sarakstā minētas 33 skolas, tostarp arī privātskolas.

 

 

Tomēr Koķe uzsver, ka gala lēmums par skolu slēgšanu vai saglabāšanu būs jāizdara pašvaldībām.

Jautāta par to, vai Izglītības un zinātnes ministrija neiejauksies, ja pašvaldības izlems atstāt arī "nekvalitatīvās skolas", viņa norāda, ka ministrijas ierocis ir skolu akreditācija, taču, viņasprāt, pašvaldības finansiāli būs spiestas izvērtēt, kuras no skolām paturēt un kuras ne. Turklāt stimulējošs faktors būtu arī skolu autobusi, kas ļautu atrisināt skolu pieejamību laukos.

 

 

Tomēr ministre uzsver - tās pašvaldības, kas rūpējas, lai pastāvētu un tur būtu iedzīvotāji, ļoti rūpējas par skolām, it īpaši tajās pašvaldībās, kas atrodas tālu no Rīgas. "Sakārtotai, sekmīgai skolai ar pilnvērtīgu pedagogu darbu nav par ko uztraukties," norāda Koķe. Tomēr esot arī skolas, kas arī labākajos gados ir nonākušas parādos, bet nav līdzekļu to atmaksāšanai.

 

 

Kā alternatīvu risinājumu skolu slēgšanai viņa piedāvā skolām ar maz audzēkņiem pārcelties uz mazākām telpām vai arī atrast veidu, kā dažādot programmas, lai piesaistītu jaunus audzēkņus.

 

 

Jau ziņots, ka līdz 2.martam rajonu un republikas pilsētu pašvaldību izglītības pārvaldēm virtuāli jāmodelē skolu tīkls, ņemot vērā jauno finansēšanas modeli, un ministrijā jāiesniedz izglītības iestāžu attīstības plāns noteiktā teritorijā.

Komentāri 4

Kāpēcītis

Piekrītu ministrei. Izdevīgāk ir ar autobusu vest bērnus uz skolu, nekā uzturēt mazu skolu, kur uz 50 bērniem ir 30 skolotāji. Gan jau šis laiks visu noliks pa vietām. Nav godīgi, ka skolotajam par 15 bērniem klasē maksā tādu pat algu, kā par 30 bērniem. Jau sen vajadzēja visu to skolu reformu taisīt. Arī novadu sistēma visu saliks pa vietām. Gaidiet, tie kas negrib reformu, drīz jūsu krēsli ļodzīsies!

pirms 12 gadiem, 2009.02.15 21:14

Māmiņa

Esi gan Tu skaudīgs un nenovīdīgs Kāpēcītis!!!

pirms 12 gadiem, 2009.02.16 16:53

Kāpēcītis

Kāpēc skaudīgs, tikai godīgs pret nodokļu maksātājiem, par kuru naudu nerentablās skolas tiek uzturētas.

pirms 12 gadiem, 2009.02.16 21:04

YERD

Laikam reformas piekritēji daudz ko nesaprot.Ja mums rajonā bija viena rajona padome,tad tagad trī novadi un trīs novadu domes,bet pašvaldību institūcijas saglabājas.Tagd būs trīs izglītības pārvaldes,grāmatveži,bāriņtiesas ,uttt-uzskaitījums pamatīgs un atkal uz nodokļu maksātāju rēķina.Reforma tikai palielinās ierēdņu skaitu un sāksies vēl lielākas jukas,nekā līdz šim.jau tagad ir radušās problēmas.viegli jau spriest par lauku skolām,bet neatrisināts jautājums ,kur paliks bērni,kas dzīvo tālu laukos un klur nav paredzēts transports.tiem bērniem tad liegta iespēja nokļūt skolā.tagd par to rūpējas pašvaldības katrā pagastā.Kas tad to darīs?Ne jau Smiltenei rūp lauki un kas tur notiek.

pirms 12 gadiem, 2009.02.16 23:23

Izglītība