Latvijas pedagogi negrib atpalikt no skolēniem datorzinībās 1

Vairāk nekā 350 skolotāju no visas Latvijas pēc rudens brīvlaika domās, kā savā mācību priekšmetā izmantot šonedēļ Smiltenes ģimnāzijā iegūtās zināšanas un idejas. "Tas ir veiksmes stāsts, kas saucas "LatSTE 2009"."

Tā par ceturtdien un piektdien Smiltenē notikušo starptautisko pasākumu - 12. Latvijas i-Sabiedrības tehnoloģiju ekspozīciju (LatSTE) - saka viena no tā organizatorēm un idejas aizsācējām Aija Cunska. Smiltenes ģimnāzijas bijusī direktore tagad strādā SIA "Firma Madara '89" par informācijas tehnoloģiju un drošības dienesta vadītāju.

Skolotāji jūtas kā spārnosSmiltenes ģimnāzija kopā ar daudziem atbalstītājiem rīkoja LatSTE jau ceturto reizi. Katru gadu pasākums notiek citā vietā, un katrreiz tam ir cita tēma, šoreiz - "Sadarbība rītdienas skolai".

Visas darbnīcas, referāti un kursi notika skolēnu dēļ. "LatSTE ir vērsta uz izglītības sistēmu un katru skolotāju tikai ar vienu mērķi, lai viņš savā mācību priekšmetā ieviestu radošumu, sadarbību un inovācijas. Informācijas tehnoloģijas (IT) tam ir papildrīks," uzsver A. Cunska.

LatSTE dalībnieki no Latvijas, Lietuvas un Francijas šonedēļ Smiltenē uzzināja par informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jaunumiem izglītībā, tikās ar Latvijas skolu dažādu projektu autoriem un dalībniekiem, novērtēja citu skolotāju veikumu, modernizējot savu mācību vidi, un paši dalījās pieredzē.

Veiksmes stāsts tas ir tāpēc, ka dalībnieku atsauksmes par Smiltenes ģimnāzijā piedzīvoto un uzzināto ir cildinošas. "Arvien interesantāk, saturīgāk un vajadzīgāk. Daudz materiālu, pārdomu un ideju," kā spārnos jūtas bioloģijas, ķīmijas un dabaszinību skolotājs Zigfrīds Jezerskis no Rīgas. Bijušajam Daugavpils Universitātes pasniedzējam šī nav pirmā LatSTE, ko viņš apmeklē.

Pasākumā uzzinātās novitātes informācijas tehnoloģijās Z. Jezerskis izmanto mācību stundās.

"Spridzinām, preparējam, skatāmies vielu tikai datorā. Katrs jaunais skolēns, kas atnāk, saka, - negribu, nestrādāšu, tā taču nav bioloģija, bet kaut kāda informātika. Taču pēc mēneša visu iemācās un darbojas ar patiku," secina skolotājs.Vecums nav šķērslisRolands Rastaks, Valkas rajona padomes Izglītības pārvaldes vadītājas vietnieks, ar gandarījumu atzīst, ka 12 gados LatSTE izaugusi no informātikas skolotāju saieta "autiņiem".

"Ir aktivizējušies visu priekšmetu skolotāji. Bērni ikdienā lieto datorus, tāpēc skolotājiem jātiek līdzi un jābūt vēl labākiem. Šis ir pasākums, kas dod pedagogiem stimulu dažādot mācīšanas stilus," spriež R. Rastaks.

Viņš uzsver, ka skolotāja vecums nav šķērslis, un kā labu paraugu uzteic Valkas ģimnāzijas bioloģijas skolotāju Vitāliju Voliņu. Pedagoģe pensijas vecumā ātri iemācījās lietot datoru, elektronisko mikroskopu un citas tehnoloģijas un izmanto tās savās stundās.

Šķērslis IT izmantošanā nav arī skolēnu vecums. Smiltenes Trīs pakalnu pamatskolas direktores vietniece Vita Leite secina, ka mazajiem bērniem ir ļoti daudz iespēju papildināt zināšanas internetā. "Ir daudz mājas lapu, kurās ir jaukas interaktīvas spēles mācību priekšmetos, piemēram, lv.lefo.net, ko izmanto mūsu skola," saka V. Leite.

Skolēni to grib"Ja stundās lieto internetu, tad, protams, ir interesantāk. Ir vieglāk iemācīties, ja process piesaista," spriež Smiltenes ģimnāzijas 11.a klases skolēns Nauris Nātra.

Smiltenes ģimnāzijas direktore Velga Mālkalne ar lepnumu atzīst, ka skola ir viena no līderiem Latvijā IT ieviešanā izglītībā. "Rītdienas skola nevar mācīt skolēnus ar vakardienas paņēmieniem. Ir jāmēģina noķert novitātes tehnoloģijās," saka V. Mālkalne.

LatSTE laikā bija arī atpūtas mirkļi. Pasākuma dalībnieki skatījās Smiltenes kultūras un sporta centrā Māras Lejas deju uzvedumu "Buratino". "Tas bija kaut kas vienreizējs! Sākumā domāju, - te ir maza pilsētiņa, ko tie bērni varētu izdarīt," sajūsminās rīdzinieks Z. Jezerskis.

A. Cunska pateicas LatSTE 2009 organizatoriem - Smiltenes ģimnāzijas kolektīvam - un atbalstītājiem: "Tilde", "Lielvārds", "Microsoft Latvija", Latvijas Universitātei, Neklātienes matemātikas skolai, Izglītības un zinātnes ministrijai, Eiropas Savienības programmai "e-Twinning", Ventspils Digitālajam centram, Datorzinību centram, Pļaviņu novada ģimnāzijai, Auces vidusskolai, Ogres ģimnāzijai, Smiltenes Centra vidusskolai, Smiltenes Trīs pakalnu pamatskolai, Smiltenes novada domei, Smiltenes kultūras un sporta centram, Smiltenes mūzikas, mākslas un sporta skolām.

Pasākumā tika pasniegtas arī vairākas balvas, tai skaitā viena no LatSTE aizsācējiem ogrēnieša Tāļa Bērča piemiņas balva un prēmija 1000 latu apmērā, ko piešķir uzņēmums "Tilde". Šogad balvu saņēma Lielvārdes pamatskolas informātikas skolotājs un direktora vietnieks Māris Roga.

Komentāri 1

Kalnciema vidusskolas skolotāji

Paldies smiltenieši- par organizāciju, par 'Buratīno" un visu ko guvām

pirms 11 gadiem, 2009.10.31 17:55

Izglītība