Linda Karlsone: “Varējām pievērt acis, bet tā ir cīņa par skolām” 11

Pēc Bilskas pagasta Birzuļu pamatskolas slēgšanas tās bijušie audzēkņi un viņu vecāki nokļuvuši nevienlīdzīgā situācijā. Vieniem bērniem ceļa izdevumus nokļūšanai uz jauno skolu atmaksā pašvaldība, bet citi brauc mācīties par savas ģimenes naudu.

 

"Tā nedrīkst būt, jo tagad ir viens novads ar vienu sistēmu," uzzinot par šo gadījumu, uzsver Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Mežulis. Viņš uzdevis risināt problēmu novada Izglītības pārvaldei.

 

Nedomā, ka pārkāpa pilnvaras28 bērni no bijušās Birzuļu skolas tagad mācās kaimiņu pagastā - Palsmanes pamatskolā. No rītiem viņi uz Palsmani brauc ar sabiedrisko transportu. 25 bērniem autobusa biļetes atmaksā Palsmanes pagasta pārvalde. Pēcpusdienā visus uz mājām ved pagasta "busiņš".

Savukārt tās mērēniešu ģimenes, kuras pēc vietējās skoliņas slēgšanas izvēlējās savas atvases sūtīt uz Smiltenes Centra vidusskolu, savējā Bilskas pagasta pārvaldes atbalstu nesaņem. pagasta pārvalde atteica viņu iesniegumam ar lūgumu atmaksāt bērnu ceļa izdevumus līdz Smiltenei un atpakaļ.

Bilskas pagasta pārvaldes vadītāja, bijusī Bilskas pamatskolas direktores vietniece Linda Karlsone neuzskata, ka pārkāpusi savas pilnvaras. Atteikums esot pieņemts, pamatojoties uz Izglītības likuma 17. panta pirmo daļu, kas nosaka, - katrai pašvaldībai ir pienākums savā administratīvajā teritorijā dzīvojošajiem bērniem nodrošināt iespēju iegūt pirmsskolas un pamatizglītību bērna dzīvesvietai tuvākajā mācību iestādē.

Izvērtējot Bilskas pagasta pārvaldes finansiālās iespējas, kā arī ņemot vērā to, ka ir nodrošināts bezmaksas transports līdz pašvaldības teritorijā esošajai skolai (Bilskas pamatskolai - redakcijas piezīme), pagasta pārvalde atsakās segt ceļa izdevumus, kas saistīti ar bērnu nokļūšanu līdz Smiltenes Centra vidusskolai.

 

Vecākus atteikums aizvaino"Šajā gadījumā vecāki nav izvēlējušies tuvāko skolu un maksā par šo savu izvēli. Izdevumus līdz Palsmanes skolai mēs apmaksātu. Jā, mēs varējām pievērt acis un neievērot vārdus "tuvākajā mācību iestādē". Taču tā ir cīņa par skolām. Izglītības sistēma vecākus padarījusi par ķīlniekiem. Cilvēcīgi viņus saprotu, taču no amatpersonas viedokļa uzskatu, ka man jānosargā Bilskas pamatskola, "atklāti saka L. Karlsone.

Bilskas pamatskolas direktore Mārīte Jansone gan informē, ka pēc Birzuļu skolas slēgšanas neviens tās audzēknis Bilskas skolā nemācās.

Mēros dzīvojošiem skolēniem, kuri mācās Smiltenē, neizdevīgi sastādīts arī pagasta pārvaldes dotētais sabiedriskā transporta maršruts. Smiltenē no rīta autobuss ienāk tad, kad pirmā stunda jau sākusies.

Iesniegumus par ceļa izdevumu atmaksāšanu Bilskas pagasta pārvaldē iesniedza divas ģimenes, kuru bērni pēc Birzuļu skolas slēgšanas mācās Smiltenes Centra vidusskolā. "Uzskatu, ka atteikums nav pamatots. Būtu tikai normāli, ja pašvaldība sponsorētu ceļa izdevumus uz visām apkārtējām skolām, jo es taču sūtu bērnus uz novada skolu, nevis Valmieru," saka mērēniete Elga Kasparinska.

Viņas meitas (4. klase) un dēla (7. klase) izvēli par labu Smiltenes Centra vidusskolai iespaidojušas vecākā dēla labās atsauksmes. Turklāt jaunākais dēls Smiltenē trenējas futbolā.

Kasparinsku ģimenei pašvaldības atteikums mēnesī izmaksā aptuveni 40 latus. No rītiem bērnus uz pilsētu aizved radinieks, kurš tur strādā. Atpakaļ viņi brauc ar autobusu. Biļete no Smiltenes līdz Mēru pagriezienam vienam cilvēkam maksā vienu latu. "Neko darīt. Izdzīvosim," saka E Kasparinska.Ir tiesības skolu izvēlētiesBilskas pagasta iedzīvotāja Maija Kļaviņa noskaņota kareivīgāk. "Uz kāda pamata pagasts nemaksā? Pa radio "Krustpunktos" pateica, ka savā novadā apmaksās, vienalga, uz kuru skolu bērni no slēgtām skolām brauks," dusmojas pensionāre. Smiltenes Centra vidusskolā 8. klasē mācās viņas mazdēls.

Vecmāmiņa sūrojas, ka daudzbērnu ģimene jau tā ir trūcīga. Zēns atstāts tēva aizbildniecībā, kurš bija bezdarbnieks un strādā tikai mēnesi. Puikas mamma dzīvo Vācijā. "Arī viņa ir bezdarbniece. Fermu, kurā meita strādāja, labi pelnīja un sūtīja mums naudu, likvidēja," stāsta M. Kļaviņa.

Viņas mazdēlam braukāšana ar autobusu uz Smilteni un atpakaļ dienā izmaksā vienu latu un 60 santīmus. "Viņš labi mācās. Varbūt turpinās," pilsētas skolas izvēli motivē vecmāmiņa.A. Mežulis uzsver, ka vecākiem ir tiesības izvēlēties skolu savam bērnam. "Jautājums noteikti tiks sakārtots, jo tā nevar būt, ka neapmaksā ceļa izdevumus.

 

Novadā visas skolas ir vienādas un katra pašvaldība vairs nav par sevi," saka novada domes priekšsēdētājs.

Viņš skaidro, ka līdz 2010. gada 1. janvārim katram pagastam vēl ir savs budžets, bet vienota sistēma novadā sāksies ar 1. janvāri. Taču vecāki, kuriem ir līdzīgas problēmas, novada domei adresētu iesniegumu var sūtīt jau tagad.

Komentāri 11

Jā ,nu samērā necilvēcīgi.Ņemot vērā ka lūdzēju nv daudz!

pirms 11 gadiem, 2009.11.10 11:36

Sargā Bilskas skolu?Vai tik pašai dēls ar nemācās Smiltenē?

pirms 11 gadiem, 2009.11.10 11:37

.....nu protams, sēž tikai , vispar neko nedoma un savu degunu tikai pabāž, lai....visus no......tu

pirms 11 gadiem, 2009.11.10 11:39

Andis

Kad dēls sāks mācīties, tad jau arī finansēs...

pirms 11 gadiem, 2009.11.10 14:40

Pirmais komentārs bija par to, ka pietiekoši augstos amatos ieliek savus cilvēkus, neskatoties uz to, ka viņu izglītība un prāta spējas tam ir apsalūti neatbilstošas.

pirms 11 gadiem, 2009.11.10 23:09

tas wtf

Un kapēc dara pareizi,ka neatmaksā?Pamatojiet?

pirms 11 gadiem, 2009.11.12 11:14

Izglītība