Mākslas izglītība ceļ jauniešu pašapziņu 1

Sestdien Valkas mākslas skolā notika absolventu salidojums . Tas ir otrais. Iepriekšējais notika pirms 10 gadiem 1. oktobrī. Mākslas skolu 18 izlaidumos absolvējuši 294 audzēkņi.

"Lai cik tas dīvaini arī nebūtu, skola ir dzimusi un atdzimusi Latvijai grūtos brīžos. Deviņdesmitajos gados, kad atguvām valstisko neatkarību, kad sabruka ekonomika, un šogad, kad joprojām esam dziļā ekonomiskā krīzē un grūti paredzēt, kas notiks turpmāk," savā uzrunā absolventiem sacīja skolas direktore Maruta Stabulniece.

Viņa esot aizdomājusies, kāpēc liktenis ir lēmis, ka tieši Valkā jātop Cimzes semināram. Kāpēc tieši te izaudzināts tik daudz nozīmīgu personību Latvijas, Igaunijas un pasaules kultūrai. Tas liecina, ka šis darbs ir jāturpina, lai Valkā uzturētu un vēl vairāk attīstītu kultūrvidi.

Jaunā vidē - jauni talantiDirektore atcerējās laiku, kad veidojās pedagogu kolektīvs. Pirmais no tiem bija Donalds Smelteris, kuram jau bija pieredze bērnu skološanā. Viņš sagatavoja vairākus audzēkņus iestājai vidējās mākslas mācību iestādēs.

Visus 20 skolas pastāvēšanas gadus ir nostrādājusi Gunda Sīmane. Viņa darbu uzsāka tūlīt pēc ierašanās Valkā no Rīgas, kur vēdīja lielās mākslas elpa. Tūlīt pēc atvēršanas darbu uzsāka arī Selga Āboliņa, Valda Fjodorova un Brunhilde Pētersone.

Drīz pēc tam ieradās vitālā keramiķe no Latgales Skaidrīte Bondare. Līdz ar Daigas Soloveiko ierašanos skolā sākās aktīva piedalīšanās dažādos konkursos, turklāt ar panākumiem.

Salidojumā ieradās arī bijušais Valkas mākslas skolas Strenču filiāles skolotājs Agris Dzilna. Viņš tur pedagoga gaitas uzsāka 1992. gadā un nostrādāja trīs gadus. Pēc A. Dzilnas pārcelšanās uz Rīgu, šī filiāle pamazām izputēja.

"Bija patīkami satikt bijušos kolēģus un redzēt, ka Valka atkal ir ieguvusi vienu skaistu vietu, un cerams, ka jaunu talantu jaunā vidē radīsies aizvien vairāk," stāsta Latvijas Universitātes lektors programmā "Māksla", Rīgas amatniecības vidusskolas pasniedzējs un brīvmākslinieks A. Dzilna. Viņš bija sagatavojis prezentāciju par ugunsskulptūrām un aicināja visus uz pasaules čempionātu šajā mākslas žanrā, kas notiks 16. janvārī Tallinā.

Pateicīgi vecākiem un pedagogiemMākslas skolā šim notikumam par godu atvērta jauna izstāde. Tās autore ir jaunā māksliniece Ieva Kampe. Viņa skatītājus pārsteidz ar augsto profesionalitāti un savdabīgu redzējumu. Tie lielākoties ir pēdēja gada darbi. "Salidojums bija patiešām sirsnīgs. Cik sarunājos ar bijušajiem kursa biedriem, visi ir sajūsmā. Ēkā ir izdevies dabūt iekšā mākslas sajūtu," priecājas Ieva.

7. izlaiduma absolvents Juris Induss arī atzīst ka salidojums bijis jauks. "Bija prieks satikt Marutu. Man mākslas skola bija kā sala, kur varēju brīvi izteikties. Vidusskolā bija stingri rāmji. Prieks par jaunās skolas veiksmīgo projektu," komentē J. Induss.

Skola jau meklē iespējas igauņu klases atklāšanai. "Sarunājoties ar absolventiem, visi bija vienisprātis, ka šai izglītībai ir jāpastāv. Tā ceļ jauniešu pašapziņu. Nokļūstot kādā ar mākslu saistītā vidē jaunieši jūtas brīvi, viņiem nav jābrīnās. Diemžēl daudziem šīs izglītības nav. Citi tagad ir ļoti pateicīgi saviem vecākiem un skolotājiem, ka viņi nav ļāvuši pamest skolu," stāsta M. Stabulniece.

Viņai lielākais pārsteigums absolventu salidojumā bija kāda puiša sacītais: "Jūs mums iemācījāt mīlestību." Direktore atzīst, ka tas ir augsts novērtējums un uzskata, ka skolas nozīmīgākais uzdevums ir uzturēt dzīvu audzēkņa dvēseli.

Komentāri 1

Izglītība