Mazie zobratiņi griež pasaules lielo motoru

Valkas ģimnāzijas sporta hallē apskatāma bērnu un jauniešu interešu centra jauniešu kluba "Pagrabs" dalībnieku fotogrāfiju izstāde "Trīs kadri kadrē". Tas ir vairāku mēnešu darba rezultāts.

 

"Kad sākām strādāt pie šī projekta, bijām kuplākā skaitā. No septiņiem sarukām līdz trijiem," stāsta Viesturs Ēķis. Viņš atzīst, ka jauniešiem darbs vecajā tehnikā ar sudrabu saturošiem materiāliem ir kaut kas nebijis un tāpēc ļoti interesants. Savā ziņā tas ir kā eksperiments.

 

Melnbaltās bildes ir studijas tipa darbi mākslīgi radītā vidē mākslinieciski pozēti portreti. Tie veidoti ar "Zenit" filmu fotokamerām, un ir pašu kopēti un ķīmiķoti.

 

Lielākā daļa krāsaino bilžu ir divu fotosesiju rezultāts no izbraukuma uz Cēsīm un no vienas vakara pastaigas pa Valku. Tās ir reportāžas žanra bildes. "Izvirzījām sev uzdevumu attēlus kadrēt netradicionāli ar dažādiem radikāliem griezumiem," skaidro projekta vadītāja Indra Dorša.

 

 

Viņa uzskata, ka visam pamatā ir kadrēšana, novelkot robežas starp nozīmīgo un nebūtisko, nogriežot lieko un izceļot būtisko. Autori labu ideju un mirkļa sajūtu vērtē augstāk par attēla tehniskajiem parametriem un pikseļu skaitu. Savukārt Leldei Kalniņai vislabāk patika iespējas sanākt visiem kopā.

 

 

Sabīne Dreimane pateicās Indrai, kura "Pagrabu" itin veiksmīgi pārņēmusi no Kristīnes Ganiņas. Abas vadītājas esot ļoti atšķirīgas un tieši tāpēc jauniešiem ir interesanti. "Bez Indras mēs nespētu savākties kopā, lai izveidotu šādu izstādi," uzskata Sabīne.

 

Autorus sveica arī ģimnāzijas direktore Lilita Kreicberga. Parasti skolā ir tā, ka pedagogi lūdz audzēkņiem izdarīt tādu vai citādu darbiņu, jautājot, vai tev ir brīvs laiks. Šoreiz bija pretēji. "Patiesībā neatceros nevienu gadījumu, kad skolēni vērstos pie manis ar lūgumu vai drīkst paši iekārtot izstādi," smaida direktore. Viņa izstādes autoriem pašiem pirmajiem pasniedza īpašos jaunus ģimnāzijas zīmuļus.

 

I. Dorša "Ziemeļlatvijai" atzina, ka atbilstoši sākotnējai iecerei, izstādei vajadzēja izskatīties citādi, taču ir tā kā ir. Laika trūkums darīja savu. Indra ir strādājusi par profesionālu fotogrāfi "Jaunajā Avīzē" Rīgā un pēc tam akadēmiskās fotogrāfijas pamatus apguva 34. arodskolā.

 

Jaunieši cits citu ir centušies noraksturot. Viesturs: mākslinieks, fotogrāfs, jaunais mūziķis, triku meistars un labs draugs vienā personā. Ja Viesturs ir nolēmis kaut ko apgūt, nav vajadzīgs ilgs laiks, lai viņš to iemācītos. Nav svarīgi, vai tas ir jauns triks ar riteni vai triki ar golfa bumbiņu, kas noskatīti internetā.

 

 

Visradošāk Viesturs izpaužas savās fotogrāfijās. Viņam vienmēr galvā ir visdažādākās idejas par to, kur un kā izveidot nepārspējamu fotosesiju. Ar savām impulsīvajām iecerēm Viesturs vienmēr aizrauj savus draugus. Viņam netraucē pat mūžīgā aizgulēšanās un aizmāršība, bet visumā puisis ir vienkāršs un sirsnīgs cilvēks.

 

Sabīne: dzīvespriecīgs meitēns ar savu funktieri, jo zina, ko grib, kur iet un ko dara - mazais zinātkārais zobratiņš, kas palīdz griezties pasaules lielajam motoram. Sabīne labprāt savu brīvo laiku pavada kopā ar draugiem, baudot mākslu koncertos, izstādēs, grāmatās un visu to kopā internetā, kā arī pati izpaužot savu pasaules redzējumu, radot mākslu, piemēram, fotogrāfijās.

 

Lelde: ļoti jauks un radošs cilvēciņš pilns ar labu garastāvokli un pozitīvām emocijām, ar izdomu un vēlmi piedalīties visdažādākajos pasākumos. Ja vajadzīgs kāds "stopēšanas" vai traku izdarību kompanjons, tad Lelde būs īstais cilvēks, kas parakstīsies visām trakulībām.

 

 

 Viņa labprāt apmeklē fotogrāfiju un gleznu izstādes, kā arī tajās piedalās ar saviem garadarbiem. Ja skolā notiek kāds atraktīvs pasākums, viņa noteikti tajā ir iekšā ar neviltotu prieku, kas uzlabo garastāvokli arī citiem. Draugi dažkārt viņu sauc par Dabas bērnu.

Izglītība