Mēros pēc 13 gadu pārtraukuma atjaunota sena tradīcija – priekšā lasīšanas stunda

Birzuļu bibliotēkā divas reizes nedēļā ciemojas Bilskas pamatskolas Birzuļu pirmsskolas izglītības vecākās grupiņas audzēkņi. Viņi iepazīst bibliotēku un ar lielu aizrautību klausās pasakas. Pēc 13 gadu pārtraukuma bibliotēkas vadītāja Vija Meistere atkal bērniem vada priekšā lasīšanas stundu.

Birzuļu pirmsskolas izglītības grupas audzēkne piecus gadus vecā Agnija Kalēja aizvadītajā nedēļā pirmo reizi apmeklēja bibliotēku. "Man patīk bibliotēkā, un es gribu vēl uz turieni iet. Lasīt vēl nemācos, bet man patīk, ja priekšā lasa pasaku. Es viņas uzreiz atceros no galvas," atstāstot pasaku

"Pupa, salms un ogle", teic Agnija. Meitene piebilst, ka vienīgais bērnudārzā lasīt iemācījies Reinis Vimba.

"Nevarēs iet skolā, ja nemācēs lasīt. Tas nemaz nav viegli. Lasīt jāmācās visiem bērniem, jo no grāmatām var visu ko uzzināt," saka Reinis.

Puisēna audzinātāja Inga Akmina stāsta, ka Reinis jau četru gadu vecumā zinājis visus burtus un ciparus. "Kamēr citi bērni spēlējās ar klučiem, viņam gribējās mācīties. Esmu patiesi priecīga, ka Mēros bērniem ir iespēja regulāri apmeklēt bibliotēku. Savā laikā es neesmu piedzīvojusi priekšā lasīšanas stundu. Bērni noteikti ir ieguvēji," audzinātāja ir pārliecināta.

Tik daudz iespēju vienuvietIdeja par priekšā lasīšanas stundu pirms padsmit gadiem radās V. Meisterei. "Kad meita bija maza, ļoti daudz viņai priekšā lasīju grāmatas. Viņai tas iepatikās. Izdomāju, ka varētu lasīt grāmatas visiem bērnudārza bērniem," stāsta Birzuļu bibliotēkas vadītāja.

Lai kopā pavadītais laiks būtu piepildīts un vērtīgs, V. Meistere, lasot tekstu, iejūtas pasaku tēlos un to pēc tam analizē. "Bērniem jūtami paplašinājies vārdu krājums. Viņš vienu un to pašu vārdu var pateikt dažādi. Piemēram, gulēt, snaust, sust. Pēc nodarbībām mainās leksika, runas ritms, skaidrāk tiek izteikti vārdi un nav stostīšanās," ieguvumus uzskaita priekšā lasīšanas stundas vadītāja.

Nodarbības ietvaros pirmsskolas vecuma bērni iepazīst bibliotēkas dažādās iespējas. Tagad viņi zina, cik mazas, lielas, plānas un biezas mēdz būt grāmatas, to, kas ir diskete, disks un flešs. Neviltotu interesi bērni izrāda arī par datoriem. "Ar datora palīdzību esam iedziedājuši un ierunājuši dzeju, bet pēc tam paši to klausījušies. Mums ar bērniem ir sava ierakstu studija," smej V. Meistere.

Viņa priecājas, ka spēj bērnus ieinteresēt, jo, ja to neizdara bērnībā, tad vēlāk pusaudži un jaunieši bibliotēku apmeklē nelabprāt. "Daži bērni pilnīgi sūc ārā informāciju. Viņiem bibliotēkā interesē pilnīgi viss," piebilst V. Meistere.

Pasakas nevar apniktBirzuļu pirmsskolas izglītības grupiņas audzēknes Megija Evelīna Kalniņa un Evelīna Vilne uzskata, ka pasakas bērniem nevar apnikt. Evelīnas mīļākā pasaka ir "Zīļuks". Viņai patīk, kā to priekšā lasa Vijas tante, kura kā aktrise iejūtas tēlos. "Pasakas jālasa, lai bērni varētu labāk iemigt," domā meitene. Arī māmiņa viņai priekšā lasot pasakas.

Savukārt Megija Evelīna nevar sagaidīt, kad kopā ar draugiem atkal dosies uz bibliotēku.

Izglītība