Nav skaidrs, kāpēc valsts izglītībai apgriež spārnus. Bez žēlastības 4

Vēl tikai dažas dienas līdz mācību gada sākumam. Kā jūtas izglītības darbinieki, centos noskaidrot, aptaujājot vairāku skolu pedagogus un citādā veidā ar izglītību saistītus cilvēkus pašvaldībās. Saņēmu gan konstruktīvas, gan emocijām pilnus komentārus.

 

Valkas rajona Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Dzintra Auzāne akcentēja, ka novadu izglītības pārvalžu darbs lielā mērā būs atkarīgs no turpmākās Izglītības un zinātnes ministrijas rīcības. Rajona Izglītības pārvalde turpinās darboties līdz 31. decembrim.

 

Solījumi ir, atbilžu nav"Joprojām nav skaidrības, kādas funkcijas ministrija deleģēs novadu pašvaldībām, cik daudz nepastarpināti veidos attiecības tieši ar skolām un cik daudz to būs starpnovadu līmenī," skaidro Dz. Auzāne. Ministrijā notiek dažādas apspriedes, taču nākotnes funkcijas visos līmeņos vēl nav precizētas. Solījumi ir, taču konkrētu atbilžu joprojām nav.

 

Valkas rajona Izglītības pārvaldes speciālisti līdz gada beigām turpinās darboties visā bijušajā rajona teritorijā. "Saņemam daudz jautājumu no novadu domēm. Domāju, ka Izglītības pārvaldei jābūt katrā novadā," uzskata Dz. Auzāne.

 

Bez cerībām nedzīvojamVijciema pamatskolas direktore Aīda Vītola priecājas, ka Valkas novadā ir saglabātas visas skolas. Tas nozīmē, ka bērniem būs iespēja mācīties tuvu savai dzīvesvietai. Vijciemieši cītīgi gatavojas jaunajam mācību gadam. Skolā pašlaik ir 59 skolēni. Tiem jāpiepluso 20 mazuļu, kuri sāk apgūt zinības 2 - 4 un 5 - 6 gadu vecumā. Skolas saimē nav neviena pensionāra, tāpēc darbu turpinās visi.

 

"Protams, mūs neiepriecina, ka tik ļoti skolām samazināts finansējums. Bez cerībām nedzīvojam. Gudri vīri teic, ka esam sasnieguši bedres dibenu. Tad nu pienācis laiks no tās izrāpties," prāto A. Vītola.

 

Skolā šim mācību gadam remontu ziņā nebija daudz darāmā. Ļoti lieli darbi paveikti pērn - sakārtota centrālapkure, nomainīti logi un citas nozīmīgas lietas. Ērtības labad skolēni un pedagogi slapjdraņķa laikā varēs pārvietosies pa elegantu bruģi.

 

Pili turpinās uzturētAtšķirīga situācija ir Birzuļu pamatskolā. Tā ir likvidēta, vien atstāta bērnudārza grupiņa kā Bilskas pamatskolas filiāle. Neapšaubāmi, ka šī bija viena no visskaistākajām skolām bijušajā Valkas rajonā, jo atradās īstā pilī, kas uzskatāms par arhitektūras pieminekli. Turpmāk vienā ēkas spārnā dzīvosies 20 mazuļu, taču pagasts izlēmis uzturēt arī pārējās telpas, līdz būs pateicīgāks laiks to izmantošanai.

 

Bijušos Birzuļu skolēnus uz citām skolām nogādās autobuss arī no Mēriem un Lobērģiem. Bilskas pagasta pārvaldes vadītāja Linda Karlsone "Ziemeļlatvijai" atzina, ka pašlaik tuneļa galā gaismu neredzot. "Domāju, ka ne visus skolēnus pašreizējā situācija veicinās mācīties. Lauku skolu likvidēšana nav prāta darbs. Ne visi bērni spēs iejusties pilsētas skolās," pārliecināta L. Karlsone.

 

Rūgtuma piegarša irValkas ģimnāzijas skolotāja Vineta Skutāne akcentē, ka ir ne tikai skolotāja, bet arī mamma un viņai nav īsti skaidrs, kāpēc valsts izglītībai apgriež spārnus. "Manā dzīvē ir trīs saules stariņi - bērni. Domāju, ka valstī vajadzētu būt simtiem stariņu. To nav," pauž skolotāja. Viņa apgalvo, ka savu darbu arī turpmāk darīs godprātīgi gluži tāpat kā līdz šim - bērni necietīs, taču rūgtuma piegarša ir.

Komentāri 4

Beka

Man ar vien vairāk sāk likties patiess bērnu skaitāmpantiņš - mūžu dzīvo,mūžu mācies un tāpat nav kur strādāt!Bēdīgi,ka slēdz skolas.

pirms 11 gadiem, 2009.08.27 09:32

tapec ka kirurgs ievelets pa prezidentu un daudziem tagad apgriez

pirms 11 gadiem, 2009.08.27 15:12

Ko dod skolas?LV nevajag gudrus prātus-beidz banku augstskolu bakalaurus,bet darba jau nav-nevienam nevajag.Tā,ka kam vsp skolas,lai naglo visu ciet.

pirms 11 gadiem, 2009.08.27 15:55

Tā-ja...

Anekdote, ja tikai nebūtu tik skumja, tā sacīt - fakts: atbrauc ASV pārstāvji un netic, ka LV iedzīvotāji neprotestē. Izplata paziņojumu, ka tiek LV pārtrauktas pensiju izmaksas. Tauta klusē. Tad paziņo, ka nemaksās algas, jo valstī krīze - klusums. Beidzot paziņo, ka visus pakārs, jo valstī dziļa krīze. Beidzot paceļas, no pūļa, viena roka.Esot jautājums: vai striķi jāpērk pašiem, vai arodbiedrība iedos???
Tā nu mēs dzīvojam un dzīvosim, kamēr nemācēsim runāt kopīgi, stingri un nepiekāpīgi. Daži karojošie, neapmierinātie neko nespēs. Tikai KOPĀ...

pirms 11 gadiem, 2009.08.28 16:48

Izglītība