Neskaidra Ērģemes bērnunama nākotne 6

Audzēkņi ar uzvedības problēmām rada satraukumu

Pašlaik Ērģemes bērnunamā - patversmē dzīvo 16 iemītnieku - pārsvarā pusaudži. Kā jau lielākajam vairumam bērnu šajā vecumā, viņiem ir problēmas ar uzvedību un saskarsmi ar pieaugušajiem. Audzinātājām un auklītēm strādāt kļuvis sarežģītāk, tāpēc nepārtraukti jāizglītojas.

 

Iestādes vadītāja Jolanta Visocka stāsta, ka jau notikusi pirmā nodarbība - supervīzijas - , kurās klausītāji izklāsta situācijas un problēmas un pēc tam sarunu ceļā mēģina rast risinājumu. Supervīzijas vada Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas galvenā medicīnas māsa - supervizors Jekaterina Jeremejeva.

 

J. Visocka atzīst, ka bērnunama pusaudži izdara dažādus pārkāpumus. Namiņā mitinās gandrīz 18 gadus vecs puisis, kurš jau ilgāku laiku klaiņo. Viņš ieguvis pamatizglītību, vairāk nemācās un arī nestrādā.

 

 

 Direktore atzīst, ka pārējie audzēkņi, kuriem nav tik spēcīgs raksturs, arī tiek pavedināti uz pārkāpumiem. J. Visocka min gadījumu, kad vairāki audzēkņi vēlu vakarā izbēguši pa bērnunama logu un alkohola reibumā izsituši netālajai Ērģemes pamatskolai logus. Kā vēlāk noskaidrojās, palaidņi it kā gribējuši iekļūt ķīmijas klasē, kur varētu būt spirts. "Pārkāpumi ir arvien vairāk un vairāk, un tie atkārtojas nepārtraukti," secina J. Visocka.

 

 

Audzēkņiem trūkstot motivācijas mācīties, arī saturīgi pavadīt brīvo laiku viņiem nav interesanti. J. Visocka pieļauj, ka šādā veidā audzēkņi protestē, viņuprāt, pret netaisnību, ka viņiem jādzīvo bērnunamā, bet vienaudžiem ir mājas un vecāki. Diemžēl uz rokas pirkstiem var saskaitīt vecākus, kuri savus bērnus atceras un apciemo bērnunamā vai arī brīvdienās aicina uz mājām.

 

Vadītāja pieļauj, ka drīzumā mainīsies iestādes statuss un nosaukums, jo strādāt kā līdz šim vairs nevarēs. Viņa ir pārliecināta, ka Valkas rajonā ir noteikti vajadzīga šāda iestāde, jo arvien vairāk pasliktinās sociālā situācija, kā dēļ visvairāk cieš bērni. Iespējams, ka nākotnē namiņā dzīvos arī bērni no citiem rajoniem.

 

 

Ir arī diskusijas par to, vai namiņā jādzīvo tikai pirmsskolas vecuma bērniem, bet skolas vecuma bērnus izmitinās cita rajona līdzīgā sociālā iestādē. Bērnu uzturēšanās izdevumus bērnunamā sedz pašvaldība, kura bērnus nosūtījusi. J. Visocka nav pārliecināta, ka pašvaldības varēs norēķināties par šiem pakalpojumiem, jo, ja bērns mitinās cita rajona teritorijā esošajā sociālajā iestādē, par to jāmaksā gandrīz trīs reizes vairāk.

Komentāri 6

@

Man tāds priekšlikums, par mācību motivācijas paaugstināšanu, varbūt var rīkot kādas diskusiju tikšanās ar Valkas un rajona jauniešiem - skolēniem, studentiem, varētu statīt par to cik mūsdienās ir svarīga izglītība, kādas iespējas dzīvē paveras tiem, kuri mācās un iegūst jebkādu izglītību, tāpat zinu, ka Nodarbinātības valsts aģentūra arī vada nodarbības par tālākizglītības iespējām un izaugsmi.
Bērniem ir nepieciešams noticēt un zināt, ko viņi ar patreizējiem līdzekļiem un spēkiem var izdarīt. Nenoliegsim, ka visur nepieciešami materiāli ieguldījumi! Jāapzinās, ka "paši ir savas laimes kalēji", un nosaka savu turmāko dzīvi.
Jāmudina nesamierināties ar to, ka viņu vecāku ģimenē valda dziļa vienaldzība, vai ja ģimenes atbalsts vairs nav pieejams.
Arī bērniem, kuri nedzīvo bērnunamā ir šādas problēmas!!!

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 10:43

q

Bet man ir tāds priekšlikums, tos bērnus vajag kārtīgi noslānīt, un likt strādāt piespiedu darbos, vecākiem samaksāt par izsistajiem logiem un nemaksāt viņiem bērnu pabalstus, jo viņi jau tos bērnus neaudzina.Vajag tiesāt tādus šmurguļus, lai zin, ka par visiem saviem nodarījumiem šajā dzīvē ir jāmaksā.Un sabiedrībai ir nevis jālec līdzi un jābļauj, ka bērnu tiesības tiek pārkāptas, bet gan jāpiespiež vecakus uzņemties atbildību par saviem berniem!Izskatās, ka Baštika ministrijā neviens nesaprot, kā iziet no šādas situācijas, jo paši nekad nav saskārušies ar šādiem bērniem klātienē un ikdienā!Par bērnu tiesību bļāvējiem vispār nerunāsim!

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 17:25

I

nav jau noslēpums,ka tāds iestādījums tur ir izveidots tikai darbinieku atalgoto slodžu dēļ.Acīm redzami,ka tas ir nerentabli,ja tur ir tik maz iemītnieku.Tāds nams vispār nav vajadzīgs.Ja kādam tiešām piue vecākiem dzīvot ir kaitīgi,tad uz internātskolu ar iespējami stingrāku režīmu.Citādi būs kā tagad,kad izaug nekam nederīgi slaisti.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 09:59

Mums ir problāmas ar pusaudžiem bīdam viņus uz cita rajona tāda paša tipa iestādi,lai jau tie tiek galā.Vai tomēr nav ienācis prātā ka reiz arī pašiem būtu jātiek galā ar savām problēmām un tās jārisina .

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 10:01

@

Stingri režīmi un cita veida līdzīga attieksme, vēl vairāk pasliktinās pusaudžu uzvedību un domāšanu. Ir vajadzīga stingrība, bet arī mīlestība, kas viņiem trūkst, lai izauguši viņi būtu veiksmīgi sabiedrības locekļi, bet negatīvisms, kas ir patreiz tā vien vedina viņus dumpoties un rīkoties pertēji sabiedrības prasībām, lai viņiem sāktu pievērts uzmanību.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 10:32

q

Kārtīgs slāniens pa dibenu vēl nevienam nav kaitējis.Padomju laikos internātskolās bija tāda disciplīna, ka prieks. Un bērni izauga par cilvekiem.Uz visu mūžu ieaudzināja, kā sabiedrībā uzvesties. Tā laika bērni vēl tagad, kad iet pie kāda ciemos, vispirms paprasa, vai nevajag kaut ko palīdzēt.Audzināšanas rezultāti ir redzami pēc ilgāka laika. Un no padomju laika bērniem lielākā daļa ir sabiedrībai noderīgi cilvēki, ko nevaretu teikt par šī laika jauniešiem, kas auguši bērnunamos.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 12:30

Izglītība