Notiks videokonference par tūristu gidu sertificēšanas jautājumiem

Rīt, 18. februārī, no plkst. 13.00 līdz plkst. 14.00 Vidzemes Augstskolā (ViA) Cēsu ielā 4, notiks videokonference „Tūristu gidu aktualitātes Latvijā". Diskusiju varēs vērot tiešraidē, aktīvi komentēt un uzdot jautājumus, pieslēdzoties Vidzemes Augstskolas tīmekļa vietnei www.va.lv/lv/video-translacija vai Eiropas Savienības jautājumiem Latvijā veltītajā portālā www.esmaja.lv.

Diskusijā piedalīsies Latvijas tūristu gidu asociācijas un Latvijas profesionālo gidu asociācijas vadītāji, LR Ekonomikas ministrijas pārstāvji, kā arī pārstāvji no Valmieras Tūrisma informācijas centra, Vidzemes Vēstures un tūrisma centra un ārpus asociācijām esoši gidi.

Diskusiju vadīs ViA Tūrisma un viesmīlības fakultātes profesionālās bakalaura studiju programmas „Tūristu gids" direktors, lektors Andris Klepers.

Diskusijas pamatproblemātika saistīta ar to, ka 2008. gadā Eiropas Savienībā ieviests standarts tūristu gidu izglītībai, kas paredz minimālo apmācību laiku 600 stundas. ES dalībvalstīs līdz šim ir dažāda pieredze gan tūristu gidu apmācībā, gan sertificēšanā, gan, iespējams, netiešā sava tirgus aizsardzībā šajā nozarē. Latvijā 2009.gada decembrī Saeimā lēma par reglamentētās tūristu gidu sertificēšanas atcelšanu, kas lielā mērā tika pamatota ar nozares birokratizēšanu.

Jānorāda, ka šobrīd sertificēšana no nacionālā līmeņa novirzīta pašvaldību kompetencē. Taču - pašvaldībām šis jautājums nav prioritāte, īpaši ņemot vērā valsts kopējās ekonomiskās problēmas un citus steidzami risināmus finanšu un saimnieciskos jautājumus.

Saeimas lēmums nekādā veidā nerisina problēmu par tūristu gidu sertifikāciju Latvijā, jautājums paliek bez regulējuma. Pašvaldībām tūristu gidu sertifikācija ir liekas izmaksas. Teorētiskas apstākļu sakritības gadījumā, ja gids aktīvi strādā visā Latvijā, tad pie pašreizējiem nosacījumiem viņam varētu būt nepieciešams sertifikāts no katras pašvaldības (109 + 9!).

Tiešraidē notiks diskusija par to vai alternatīva augstāk minētajai situācijai varētu būt vienota, brīvprātīga kvalitāti apliecinoša sertifikāta ieviešana visā Latvijā vai tirgus pašregulācija? Kāds konkrētajā jautājumā ir tūristu gidus pārstāvošo asociāciju viedoklis? Kā minēto situāciju nākotnē redz citas iesaistītās puses - pašvaldības, ārpus asociācijām esošie gidi, studenti? Tiks apspriestas arī citas tūristu gidu aktualitātes pasaules, Eiropas un Latvijas tirgū.

Izglītība