Pagaidām Smiltenē nevienu skolotāju no darba neatlaidīs 8

No 1. septembra diezin vai valstī būs kāda skola, kura neizjutīs Izglītības sistēmas problēmu smago vezumu. Lielākie Latvijas laikraksti vēsta, ka no darba būs jāatlaiž tūkstoši pedagogu. Skaidrojam, kāda ir situācija vispārizglītojošās skolās Smiltenē un ko par notiekošo domā topošie pedagogi.

 

Aptaujājot visu trīs vispārizglītojošo skolu direktores, noskaidrojām, ka pagaidām pedagogus neatlaidīs ne Smiltenes ģimnāzijā, ne Smiltenes Centra vidusskolā, ne arī Smiltenes Trīs pakalnu pamatskolā. Vienīgā neskaidrība ir par pirmsskolas izglītību.

 

Smiltenes Centra Vidusskolas direktore Ilze Vergina stāsta, ka dotajā brīdī nav zināms neviens konkrēts skaitlis. "Neviens skolotājs netiks atlaists. Neesam to plānojuši," saka I. Vergina.

 

Viņa teic, ka viss ir atkarīgs no tā, kādus ciparus nosauks Izglītības un Zinātnes ministrija, jo tur viss mainās pa nedēļām. Ministrija ar pedagogiem spekulējot. "Man visvairāk ir skumji par to, ka ministrija nespēj objektīvi izvērtēt un saprast, kur ir tās problēmas, kas jārisina, lai nesagrautu izglītības sistēmu. Priekšlikumi no skolu direktoriem un skolām tiek doti, bet tie nevienā brīdī netiek ņemti vērā. Tas ir diezgan bezjēdzīgi. Rodas sajūta, ka strādājam katrs savā pusē," komentē Centra vidusskolas direktore.

 

Vieni, kuri strādā ar bērniem un redz reālo situāciju, to, kā izglītības sistēmai būtu jāfunkcionē un jādarbojas, bet otri tikai lēmumus pieņem. "Skaidrs, ka kaut kādām reformām jābūt. Bet, ja tās ir, nesaskaņojot un neuzklausot reālus cilvēkus, kuri strādā izglītības iestādē, tad tur nekas nevar sanākt," uzskata I. Vergina.

 

Arī ģimnāzijas direktore Velga Mālkalne teic, ka skaidra un saprotama informācija no ministrijas skolu nav sasniegusi, lai varētu izdarītu konkrētus secinājumus. "Nevar balstīties tikai uz masu medijos izskanējušo informāciju. Mēs nevienu skolotāju neatlaidīsim, kamēr nav skaidri noteikumi," tā Smiltenes ģimnāzijas direktore.

 

 

Trīs pakalnu pamatskolas direktore Inese Raiskuma saglabā optimismu. "Nevienu neatlaidīs. Būs mazākas algas, slodzes, bet nav doma kādu atlaist. Vienīgā neskaidrība ir par pirmsskolas izglītību.

 

 

Kā jaunā novada pašvaldība risinās jautājumu par pirmskolas izglītību? Kas notiks ar piecu un sešu gadu vecuma bērnu grupām mūsu skolā, jo tās nokomplektētas tika jau maijā? Cik zinu, bērnudārzā "Pīlādzītis" visiem vietas nepietiek. Mums ir daudz novada bērnu," stāsta I. Raiskuma. Viņa tomēr cer uz pozitīvu risinājumu.

 

 

Neziņā par savu nākotni ir arī topošie pedagogi. Vēl pirms dažiem gadiem sludināja, ka valstī trūkst jauno mācībspēku. Bet tagad par savu vietu skolā nedroši ir jau esošie skolotāji. "Kad sāku studēt, programmas direktors teica, ka darbs būs visiem, bet tagad labākajā gadījumā būsim kā pašnodarbinātās personas, nāksies pacīnīties," saka Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas studente Liena Vavilone.

 

 

 Viņa ir topošā pirmsskolas izglītības skolotāja, un jau tagad strādā kādā no Rīgas bērnudārziem. "Skumjākais tagad ir par algu samazinājumu. Rīgā bērnudārzos pedagogi paši raksta atlūgumus. Kas būs vēlāk?" satraukta studente.

Komentāri 8

Dažiem labiem skolotājiem derētu padomāt par sava darba kvalitāti. Būtu mazāk skolotāju, tad arī būtu ražīgāks darbs. Daļu droši var atlaist, nekas traks nenotiks.

pirms 12 gadiem, 2009.07.04 17:02

belladonna

Nē nu ir jau ir par daudz. Kas par daudz, tas par skādi. Skaidrs, ka visiem pēc 62 jāiet pensijā, bet ne tik vecie pamatīgi jāizvērtē. Tas ir sāpīgi, bet, ja gadiem nav īpašas jēgas no skolotāja, lai viņš labāk par manikīrmeistaru pārkavalicicējas.

pirms 12 gadiem, 2009.07.04 17:26

panda

Kāpēc tāds naids pret skolotājiem? Vai jūs domājat, ka tie jaunie būs zinošāki, bērnus mīlošāki? Manuprāt skolotājs - tā ir misija. Un tā izpratne nāk ar gadiem.

pirms 12 gadiem, 2009.07.04 19:19

pie mums viens skolotājs uz 6 skolēniem, igauņiem un leišiem uz 11 un 13.vecos jālaiž pensijā, jādod vieta jaunajiem

pirms 12 gadiem, 2009.07.04 19:25

asais

Jā, tikai kā rēķina to, ka 1 skolotājs uz 6 skolēniem? Tajā tak iekļauj psihologus, sociālos pedagogus, logopēdus, kuri reāli klasē nemāca. Droši vien arī tad, ja skolotājs strādā 2 skolā mācīdams priekšmetu, kuram maz stundu atvēlēts, skaitās, ka strādā 2 skoloāji un tur arī sanāk tas uzpūstais skaitlis :((

pirms 12 gadiem, 2009.07.04 22:07

Mellenes jau gatavas, latvieti

Visa šī trauksmes mašīna, ko sauc par valsti, izdedzina ikvienu,arī skolotāju. Šonedēļ būs tā, nākošnedēļ būs šitā, 31.augustā - tā, bet 1.septembrī jau atkal šitā. Nav ticības nevienam varas pārstāvja vārdam. Ir dabiski un normāli, ja ieslēdzas pašsaglabāšanās instinkts, un cilvēks pieņem lēmumu aizbraukt no šīs zemes laicīgi, pirms nav saņēmis kārtējo sitienu pa pakrūti. 1.septembrī uz skolu aizies neziņas nomocīti, pārguruši rēgi, nevis darboties gribošii un atpūtušies skolotāji. Mundri būs tie, kas strādās citā valstī, nopelnot ne tikai izdzīvošanai. Un nedomāju, ka kāds vakaros zem deķa klusi raudās par ilgām pēc Dzimtenes.

pirms 12 gadiem, 2009.07.05 09:24

money

Nav naudas kopumā un saistībā ar izglītības lietām arī.Fakti par skolotāju slodžu skaitu uz skolēnu ir neapgāžami. Nav jau pat tik svarīgi ka rēķina arī tā kā te -asais- jau norāda,galu galā samaksu ,algu jau grib tie visi!Acīm redzami ka jāmaina ir pati sistēma,gan valstiski ministrijas līmenī,gan arī tagad novadu līmenī.Pagaidām konstruktīvu un kaut nepopulāru lēmumu nav,neviens neriskē būt "sliktais".Nav taisnīgi un pareizi,ka lauku skoliņā ja klasē 6-7 skolēni par slodzi saņem tikpat cik pilsētā ja klasē 25 un vairāk.Skolu cilvēki jau paši zina,ka daudz kas ir nevajadzīgs un lieks,taču,kurš gan atteiksies no kaut kā, ja līdzekļus "piešķir"atbilstoši dīvainām tarifikācijām,akreditācijām u.tml.Visi redz, ka tā tālāk nevarēs, tomēr valdības mazspējas dēļ risinājumi ,kas mainītu sistēmas struktūru netiek piedāvāti.Izskatās,ka pēdējā brīdī kaut kādus līdzekļus ieskaitīs novadiem un tad lai tie kuļas kā nu māk.Ministrija tad atkal varēs viszinīgi norādīt kas nav labi un pareizi.Par skolotājiem ne tikai Smiltenē var teikt ka tie ir dažādi,sākot no tiešām Skolotājiem un beidzot ar tādiem,kas kaut kā atstrādā kaut kādas stundas.Vai visiem tiešām jāpaliek?!Vairāk vajadzētu samaksāt tiem kas dara uz nedarītāju un sliktāko rēķina.Bet līdz tan vēl jātiek.Cerams,ka tā arī būs un ne pēc n-tajiem gadiem.

pirms 12 gadiem, 2009.07.05 10:04

Izglītība