Pārbūvētajā “dārziņā” ar ratiņkrēslu netiek 7

Diāna Vītola: "Objektā nauda ieguldījusi arī Eiropa, kur par invalīdiem domā". Biedrība "ATBALSTS cilvēkiem ar īpašām vajadzībām" nākamajā nedēļā vērsīsies Smiltenes novada domē ar iesniegumu, aicinot novērst pārkāpumus, kas pieļauti, rekonstruējot Smiltenes bērnudārza "Pīlādzītis" ēku Mētras ielā.

Apskatot šo pirmdien svinīgi atklāto bērnudārza ēku, biedrības vadītāju Diānu Vītolu nepatīkami pārsteidza fakts, ka uz visām ieejas durvīm ved tikai pakāpieni un nav nevienas uzbrauktuves cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Tādējādi viņiem ir radīta nepieejama vide.

Projektētājs pārkāpumu atzīstD. Vītola uzsver, ka tas ir kārtējais gadījums Latvijā, kad publisku ēku būvniecībā vai rekonstrukcijā nav ievēroti būvniecību regulējošie normatīvie akti.

"Ministru kabineta noteikumos ir uzskaitīti to ēku un būvju veidi, kuri ir uzskatāmi par publiskām ēkām vai būvēm, tai skaitā arī pirmskolas izglītības iestādes. Līdz ar to, būvējot vai veicot rekonstrukciju šādai ēkai vai būvei, ir jāievēro būvnormatīvos noteiktais par vides pieejamību.

Atbilstoši Būvniecības likumam vides pieejamība ir iespēja cilvēkiem ar kustību, redzes vai dzirdes traucējumiem pārvietoties vidē atbilstoši plānotajai būves funkcijai. Ministru kabineta noteikumos ir precīzāk uzskaitīts, kas tieši ietilpst vides pieejamībā," skaidro D. Vītola.

"Ziemeļlatvija" noskaidroja, ka uzbrauktuvju izbūve nav iekļauta bērnudārza ēkas rekonstrukcijas projektā, ko izstrādāja firmas "Agroprojekts" Valmieras nodaļa. Šo faktu celtniecības procesā konstatēja objekta būvuzraugs Rīgas firma "Jurēvičs un partneri", taču, kā atzina būvuzraugs, tas nav bijis iemesls, lai objektu nepieņemtu ekspluatācijā.

"Jā, formāli noteikumi ir pārkāpti," atzīst "Agroprojekta" nodaļas vadītājs Ģirts Baltgalvis, taču uzsver, ka uzbrauktuves pie kāpnēm nav bijis iespējams izbūvēt vietas trūkuma dēļ. Gar ēkas fasādi un ieejas durvīm ved tikai šaurs gājēju celiņš, kam otrā pusē ir ielai pieguloša stāva nogāze.

Ēkas vienā galā uz ieejas durvīm ved divi pakāpieni, otrā galā - trīs. Lai padarītu Mētras ielas bērnudārzu pieejamu cilvēkiem ar kustību traucējumiem, Ģ. Baltgalvis saredz citu risinājumu, - ierīkot pacēlājus, kas maksājot dārgi. Uzbrauktuves izbūves dēļ savukārt nāktos upurēt gājēju celiņu, un neērtības tiktu radītas bērnudārza audzēkņiem.

"Ja no objekta pasūtītāja Smiltenes novada domes saņemsim tādu uzdevumu, tad mainīsim projektu. Taču vajadzētu izvērtēt, vai tas netiks darīts ķeksīša dēļ, jo cik ir bērnu, kuriem reāli vajadzēs šādu uzbrauktuvi?" taujā Ģ. Baltgalvis.

Vietu sola lielajā "dārziņā" Smiltenes pirmsskolas izglītības iestādes "Pīlādzītis" vadītāja Santa Rudzīte informē, ka pašlaik "Pīlādzīti" (bērnudārza lielo ēku Rīgas ielā) apmeklē viens bērns ar kustību traucējumiem, un tur vide ir pielāgota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

"Bērniem ar īpašām vajadzībām obligāti nodrošināsim vietu bērnudārza ēkā Rīgas ielā, jo abas ēkas Mētras un Rīgas ielā faktiski ir viens bērnudārzs," skaidro S. Rudzīte. Tāds pats viedoklis ir Smiltenes novada domes priekšsēdētājam Aināram Mežulim, tāpēc biedrības "ATBALSTS" pārmetumu viņš noraida.

D. Vītola uzsver, ka vides pieejamība nav nekāda "ekstra", jo publiskās ēkās vai būvēs ir jābūt pieejamai videi, kā to paredz spēkā esošie normatīvie akti. "Jebkurai izglītības iestādei, arī bērnudārzam Mētras ielā, ir jābūt pieejamai cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Konkrētajā gadījumā traucējošais šaurums acīmredzot radies pašu projektētāju neuzmanības rezultātā, jo vides pielāgojums projektā netika iestrādāts.

Ja trūkst ideju, kā risināt esošo problēmu, tad aicinu atbildīgās personas apskatīt mājas lapu www.videspieejamiba.lv, kura izveidota ar Ekonomikas ministrijas un firmas "AMS" atbalstu un kuras mērķis ir informēt par vispārpieņemtiem standartiem pieejamas vides nodrošināšanā," saka D.Vītola.Invaliditāte var skart ikvienu cilvēku, un pret tādām lietām nevajadzētu izturēties formāli, taču sabiedrība bieži vien invalīdus un viņu dzīvi grib izlikties nemanām. Kā turpmāk rīkoties, lai Latvijā nepieļautu šādu situāciju atkārtošanos, D. Vītola konsultēsies ar invalīdu un viņu draugu apvienību "Apeirons".

Uzzinot par biedrības "ATBALSTS" sūdzību, jautājumu ar Mētras ielas bērnudārzu solīja nokārtot objekta atbildīgais būvdarbu vadītājs Armands Lūžnieks.

"Visa sākums ir projektētājs, arhitekts, un celtnieki neatbild par lietām, kas nav iezīmētas projektā. Taču to var nokārtot saimnieciskā kārtā. Ne vienmēr cilvēki aizdomājas, ka šādas lietas nemaksā daudz. Ir vajadzīga tikai attieksme," saka A.Lūžnieks. "Ziemeļlatvija" sekos līdzi tālākajai notikumu gaitai.

Komentāri 7

Ha

Varēja jau tad pamainīt projektu - būtu mazākas izmaksas.

pirms 10 gadiem, 2010.09.24 15:34

ha,ha

232,653 ls apgūti........nu varēs prasīt vēl naudiņu, Lužniks varbūt sabiedriskā kārtā to varētu izdarīt .Ha!

pirms 10 gadiem, 2010.09.24 15:43

Vilnis

"Bērniem ar īpašām vajadzībām obligāti nodrošināsim vietu bērnudārza ēkā Rīgas ielā" - citāta beigas!!!
Es ticu visam, ko saka gan komentētājs ar niku - Zinātājs, ticu problēmām ko saskata Ģirts Baltgalvis, BET!!!
KAMDĒĻ NEVIENS NEPADOMĀ, ka pie mazā ķipara uz Ziemassvētku eglīti, māmiņdienu un visiem citiem svētkiem un ikdienas notikumiem, CIEMOS GRIBĒS ATNĀKT VIŅA SLIMĀ TANTE RATIŅKRĒSLĀ???
Vides pieejamību ir jānodrošina visiem - gan tiem, kas ikdienā apmeklē šo bērnudārzu, gan tiem, kas tur viesojas divas reizes gadā!!!
...un nevar ciniski runāt: ""Jā, formāli noteikumi ir pārkāpti," atzīst "Agroprojekta" nodaļas vadītājs Ģirts Baltgalvis."

pirms 10 gadiem, 2010.09.24 19:42

Antra

Par ko gan mēs šeit varam diskutēt,saprotams,ka likumi ir jāievēro,jo priekš kā tad tie tiek pieņemti.Pati personīgi esmu saskārusies ar to,ka iekļūt daudzās iestādēs nav iespējams.Attopieties,jo neatkarīgi no tā,vai vienam vai vairākiem ar kustību traucējumiem ir jāiekļūst iestādēs,ēkai ir jābūt atbilstoši normatīvajiem aktiem,jo arī viens bērns grib būt pilntiesīgs sabiedrības loceklis un ļausim katram brīvu izvēli,kurā bērnudārzā iet.Nevarētu mēs iebilst,ja ēka netiktu rekonstruēta,bet šeit tika ieguldīta eiropas nauda un ir arī jāpadomā par vides pieejamību.
Biju Smiltenes centra vidusskolā kā eksperte skolas pieejamībai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām,un patiešām prieks par redzēto,tur padomāts par visu!
Neatstumsim cilvēkus ar īpašām vajadzībām,viņi ir mūsu starpā un diemžēl arī būs!
Mēs visi gribam būt pilntiesīgi sabiedrības locekļi!

pirms 10 gadiem, 2010.09.25 19:27

acs

Biedrība nevajadzīgi no "mušas uzpūš ziloni".Bērnudārza pamatkorpusā Rīgas ielā jau viss ir aprīkots arī invalīdu piekļuvei,ieskaitot liftu.Faktiski to visu izmanto pat ļoti minimāli,jo par laimi, lielākai daļai nekādu kustību traucējumu nav.Ir pateikts,ka ja būs šādi bērni,tad tos izvietos pamatkorpusā,kur starp citu ir paredzētas attiecīgas telpas visām pirmsskolas iestādes vecuma grupām .Mētras ielā rekonstruētā ēka reāli ir ļoti ierobežotā teritorijā,jārēķinās arī ar ielas reljefu.Bērnudārza teritorija un ēka bez tam nav vieta,kur brīvi var iet jebkurš.Un ,gadījumā,ja kādā pasākumā kāds piederīgais ar kustību apgrūtinājumiem tur gribētu iekļūt,nebūtu nekādu problēmu to ienest ar visiem ratiem.Esmu pret to,ka kaut kādas biedrības "piekasīšanās"dēļ jāizbūvē faktiski nevajadzīga konstrukcija,kas drīzāk traucēs faktiskajiem bērnudārza apmeklētājiem,tas ir vairākumam!

pirms 10 gadiem, 2010.09.26 11:17

uzacs

Acs ir pilnigs analfabēts, man gribētos domāt. Ja reiz likums to noteic, tad likumam jābūt ievērotam, vēl jo vairāk, ja izmantojamEiropas naudu. Un nav ko ieciklēties uz bērniem ar ratiņkrēslu. Ir omes vai citi radinieki, kuriem grūti pārvietoties, ir jaunās māmiņas ar ratiņiem, kurām tagad bērns jāatstāj kaut kur pagalmā. Un arī mazajiem ir vieglāk un drošāk ja telpās nav bezjēdzīgu skiekšņu un no ēkas var iznākt vai izskriet bez pakāpienu pāvarēšanas. Bet ir bejēdzīgi strīdēties ar cilvēkiem kuri pavirši izdara savu darbu vai pavirši uzrauga kā viņu naudu tērē...;((Žēl tiešām..

pirms 10 gadiem, 2010.09.26 12:39

Klauns

Vispār jau arī dzīvniekus nevar slīcināt.
Pašvaldībai ir jādomā par visiem tās iedzīvotājiem, kas dzīvo attiecīgajā administratīvajā teritorijā un nevajag vienu daļu sabiedrības iedalīt par ko zemāku kā "normālus" cilvēkus. Kā konstrukcija bez trepēm var "traucēt" faktiskajiem apmeklētājiem? Tieši krītot pa trepēm bērni visbiežāk gūst traumas...

pirms 10 gadiem, 2010.09.26 14:13

Izglītība