Pensiju likumā – grozījumi

Sociālā apdrošināšana. Jūnija vidū Saeimā steidzamības kārtībā pieņēma grozījumus likumā "Par valsts pensijām". Paredzēts, ka daļa no grozījumiem stāsies spēkā jau šodien, bet citi - ar nākamā gada 1. janvāri.

 

Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūras Valkas nodaļas vadītāja Dzintra Vāle informē, ka no 1. jūlija pagarināts termiņš aiziešanai vecuma pensijā priekšlaicīgi - līdz 2011. gada 31. decembrim.

 

 

Savukārt represētajām personām paredzēta iespēja pieprasīt pensiju ar atvieglotiem noteikumiem - piecus gadus pirms likumā noteiktā vecuma, ja ir 30 gadu apdrošināšanas stāžs.

 

 

Ar jūlija sākumu atcelta iespēja pārrēķināt pensiju no 2005. gada 1. aprīļa sakarā par apdrošināšanas periodu papildināšanu. Turpmāk šādos gadījumos pensija būs jāpārrēķina atkarībā no iesnieguma iesniegšanas brīža.

 

Plānots, ka ar nākamā gada 1. janvāri indeksācijai pakļausies pensijas neatkarīgi no apmēra; piemaksu pie vecuma pensijas par stāžu līdz 1995. gadam būs jāpiešķir bez pensijas apmēra ierobežojuma. Pie tam šādas piemaksas būs jāpiešķir arī invaliditātes pensijām. Priekšlaicīgās vecuma pensijas izmaksa būs jāpātrauc, ja tiks saņemts bezdarbnieka pabalsts.

Izglītība