Pie Smiltenes ģimnāzijas likvidē veco skolas birzi 12

Pie Smiltenes ģimnāzijas stadiona gar Sporta ielu nozāģēti gandrīz 30 bērzu, ko 1936. gadā stādīja toreizējie skolas audzēkņi. Pakāpeniski skola atvadīsies no visas vecās bērzu birzs, jo daudzi koki vidū ir satrunējuši.

Maijā jaunus bērzus nozāģēto koku vietā stādīs ģimnāzijas koris "Lido". Ģimnāzija iesaistīsies vides izglītības projektā "Zaļais kods", ko Latvijā īsteno saistībā ar Latvijas X skolēnu dziesmu un deju svētkiem. Kolektīvi, kas gatavojas svētkiem, veic kādu praktisku darbu apkārtējās vides labā un to dokumentē.

Iedzīvotāji baidās par savu īpašumuSmiltenes ģimnāzijas direktore Velga Mālkalne informē, ka pakāpeniski visu skolas bērzu vietā tiks stādīti jauni, jo vecie koki apdraud skolas stadionam piegulošos iedzīvotāju īpašumus.Jau bija gadījums, kad pirms vairākiem gadiem lielā vējā divi bērzi lūza un krītot sabojāja divas automašīnas Dakteru ielā 6.

"Viņus visus vajag nozāģēt. Kuru nozāģē, tas vidū ir beigts," par skolas bērzu birzi saka pensionāre Ārija Drone no Dakteru ielas 8. Arī viņas māja atrodas tuvu koku ieskautajam stadionam, un pensionāre baiļojas par savu īpašumu. Divi bērzi iepretī mājai esot pavisam nokaltuši, bet cits pirms gada vējā nogāzās.

"Ēdām pie galda, dzirdējām ārā blīkšķi. Bērza galotne bija iekritusi pagalmā starp šķūni un māju," atceras Ā. Drone.

Valsts meža dienesta Smiltenes mežniecības mežzine Daira Antona skaidro, ka bērziem koka ciršanas atļaujamais vecums ir 71 gads, taču bērzs var dzīvot līdz 100 gadiem vai pat ilgāk. Smiltenes ģimnāzijas bērzi sasnieguši 74 gadu vecumu. "Taču, ja šajā gadījumā koki jau ir veci un bojāti, tad labāk tos nozāģēt. Man labāk dekoratīvajos apstādījumos patīk jauni kociņi. Izskatās skaistāk," personīgo viedokli pauž D. Antona.

No bērziem neatkāpsiesAtļauju ģimnāzijas bērzu birzs ciršanai izsniedza Smiltenes novada domes Apstādījumu saglabāšanas komisija. V. Mālkalne uzsver, ka zāģēšanas darbi oficiāli tika saskaņoti ar visām atbildīgajām institūcijām. Skola jau nospriedusi, ka jaunos bērzus stādīs Meža dienās. Ā. Drone gan rosina šoreiz izvēlēties kādu citu sugu. "Tagad ir tik daudz skaistu koku. Bērzu vietā var izvēlēties kādus ārzemju kociņus vai krūmveidīgos gar malu," spriež pensionāre.

Taču bērzi ir pieminēti Smiltenes ģimnāzijas himnā, kurai vārdus sarakstījusi dzejniece Marika Svīķe, un jau kļuvuši par skolas simbolu. "Ģimnāzija nozāģēto koku vietā stādīs tikai bērzus," sola V. Mālkalne.

Komentāri 12

stulbi

Man kā absolventei žēl, ļoti žēl. Attēlā redzamie nozāģētie bērzi gan neizskatās satrunējuši. Diez vai vajadzeja klausīt tos dažus apkārtējos pensionārus. Dažus varēja nozāģēt, bet vai visus tā uzreiz???????????????????

pirms 11 gadiem, 2010.04.10 09:17

nazis

Piekrītu stulbi. Neizskatās, ka atteikšanās no bērziem notiek pakāpeniski. Būtu vajadzīga nopietna konsultācija ar ainavu arhitektiem (daudzskaitlī). Cik man zināms, veco bērzu vietā nedrīkst stādīt jaunus, jo tie noteikti tik labi neaugs. Mežos pēc bērziem stāda citas koku sugas. Pie skolas augošā bērzu birzs arī ir mežs un tas ir vienkārši jākopj, lai koki neapdraudētu cilvēkus un to īpašumus.

pirms 11 gadiem, 2010.04.10 10:35

lasīt nemākat?

Ko stresojat? Tur taču skaidri un gaiši rakstīts - pakāpeniski. Pie tam ir taču konsultējušies arī ar mežu speciālistiem.

pirms 11 gadiem, 2010.04.10 11:57

absolvents

Pareizi vecā aura jālikvidē , vajag jaunas vēsmas!

pirms 11 gadiem, 2010.04.10 12:31

Karote

Kādi izskatās meži uz Rīgu braucot-šausmas-tā to LV izcērt,izzāģē un paliks pliki lauki un plika zeme.

pirms 11 gadiem, 2010.04.10 22:57

Pff!

tie stumbri, ko redzam bildee, gandriiz visi izskataas veseli ,nevis satruneejushi...

pirms 11 gadiem, 2010.04.11 00:37

Absolvente

Būs jau labi! Bērzi ātri aug un pēc pieciem gadiem būs smuki kociņi.
Ļoti vēlētos, lai jauno bērzu stādīšanā piedalītos visi skolas audzēkņi, kuri to vēlās.

pirms 11 gadiem, 2010.04.11 08:21

Aija

Man arī neizskatās koku stumbri tik bojāti, lai vajadzētu nozāģēt tik daudzus kokus! 74 gadi vēl nav nekas! Starp nozāģētajiem varbūt tikai 2-3 koki būs bojāti, bet kungi jau dara kā rib!

pirms 11 gadiem, 2010.04.12 10:05

vientulais vilks

Skumji ,ka manas mates staditos berzus nozage.Kad esmu majas,LATVIJA vienmer apciemoju SAVUvidusskolu un pasveicinu mates pieminu.

pirms 11 gadiem, 2010.04.25 18:05

Izglītība