Prakse Holandē Smiltenes tehnikuma jaunietēm paver jaunas iespējas 4

Vairākas Smiltenes tehnikuma 4. kursu audzēknes atgriezušās no prakses Holandē. Tur viņas pabija deviņas nedēļas. Prombūtnes laikā iegūta pieredze un kontakti, lai pēc skolas absolvēšanas Latvijā varētu doties atpakaļ jau patstāvīgā darbā.

 

Praktikantes ar sajūsmu stāsta par darbu Holandē. Nemaz mājās negribējušas braukt, tomēr te jāpabeidz skola. Ko tālāk? Viena no piecām jaunietēm jau vasarā dosies atpakaļ. Latvijā nesaskatot iespēju atrast darbu, tā savu atbildi par labu ārzemēm pamato divdesmit gadus vecā Kristīne Priede.

 

Smiltenes tehnikumu audzēkņiem ik gadu notiek lauksaimniecības prakse kādā no Eiropas Savienības valstīm. Pērn vairāki pēdējo kursu audzēkņi pabija Vācijā, bet šogad Holandē. Visām praktikantēm darbs bija līdzīgs - kopt zirgus. Tehnikuma projektu vadītāja Maira Kupriša atklāj, ka visas meitenes ar praksi ārzemēs ir apmierinātas. "Nebija neviena, kurai nepatiktu. Grib atgriezties atpakaļ. Prakses vadītāji latviešu darbu novērtēja augsti," priecājas M. Kupriša.

 

Komerczinību kursa audzēkne Kristīne no Holandes atgriezusies ar pozitīvām atmiņām. Dzīvojusi 15 minūšu braucienā ar riteni no jūras. "Uzturējos nelielā pilsētiņā, kur kopu zirgus. Baroju, vedu uz ganībām un atpakaļ.

 

 

Tā bija mana pirmā pieredze darbā ar zirgiem. Pirmās divas nedēļas bija grūtas, jo baidījos no rikšotājiem. Pēc tam iepatikās. Saimnieki gadījās ļoti atsaucīgi cilvēki. Nodibinājām kontaktus, lai es varētu atgriezties vēl pie viņiem," stāsta Kristīne.

 

K. Priede vienu pēc otra uzskaita ieguvumus prombūtnes laikā - labākas angļu valodas zināšanas, darba pieredze, noderīgi kontakti. Tos ieguvusi arī saviem draugiem, kuriem ir līdzīgi nākotnes plāni. Drīz jauniete atkal kārtos ceļasomas.

 

 

"Latvijā es neredzu iespējas, kur atrast darbu. Bet tur tieši ir vajadzīgi strādnieki. Ja šāda iespēja ir, es to izmantošu. Te nopelnīt naudu nevar," domā meitene. Viņa par aizbraukšanu neskumst, esot pieradusi būt prom no ģimenes. "Jāizmanto iespējas, ko piedāvā dzīve," tā jauniete.

 

Līdzīgās domās ir arī 4. veterinārmedicīnas kursa audzēkne Inese Rubina. Viņa pirmo reizi devās uz ārzemēm. Bet labprāt tur atgrieztos. "Tagad par to domāju. Holandē ir tik silts laiks, labi un pretimnākoši cilvēki. Mums, latviešiem, būtu ko pamācīties," teic I. Rubina.

Komentāri 4

Observator

Nevar piekrist ne intervēto paustajam viedoklim,ne tam ,ka raksta autore un redakcija to vispār tiražē kā normālu parādību,pat tad ja izdevuma īpašnieki propagandē kosmopolītisku filosofiju kā pēdējo patiesību.Tas,ka te par valsts budžeta naudu gatavo speciālistus nodrošinot pat to daļēju uzturēšanos mācību iestādē,neuzliekot tiem nekādu pienākumu par iztērēto līdzekļu "atstrādāšanu" vai atlīdzināšanu valstij un atbalstot domu,ka labi ir doties dot savu ieguldījumu ārvalstīs ir nepareizi.Tikpat greiza un nepareiza,protams ir izglītības sistēma, kas gatavo speciālistus,iespējams,tādās specialitātēs kuras te nemaz nevajag,tātad gatavo darbaspēku ārzemniekiem par mūsu naudu,kuras tagat tik ļoti trūkst.Par tādu lietu kā jauniešu audzināšana un patriotisms šoreiz pat neiet runa.

pirms 12 gadiem, 2009.05.21 14:12

YEC

Gribi, vai negribi, jāpiekrīt Observator!
Jautājums paliek atklāts, ja visi tā domāsim un darīsim - KAS NOTIKS AR MŪSU LATVIJU, VAI TĀ VĒL PASTĀVĒS?!
Nav taču ne kara, ne dabas katastrofu, bet kurp virzās mūsu nākotne (jaunatne)??!
Patriotisms, ticība vispār (pēc 18 gadu valdības rīcības) izzudusi. Tik greiza politika ekonomikā un finansēs, ka pat izeja nav saredzama (tas no otras puses).
Ko vēlēsim novados, kā dzīvosim??

pirms 12 gadiem, 2009.05.22 10:30

*

Tas tieshaam ir nenormaali, ka videejo izgliitiibu un profesiju var ieguut par valsts liidzekljiem , sanjemt no budzheta stipendiju, dziivot valsts subsideetaas kopmiitnees un tad- prom uz aarzemeem! Protams, jaunieshus par to nevar vainot- taada ir situaacija, ka muusu valstii nav kaartiibas! Un kaads tur veel no Eiropas izteicaas, ka mums esot nepareiza profesionaalaa apmaaciiba! Redz, Holandee ir apmierinaati ar SMiltenee sagatavotiem speciaalistiem!

pirms 12 gadiem, 2009.05.22 21:59

Izglītība