Rosina Trikātas jauniešus saimniekot un lietderīgi pavadīt brīvo laiku (foto)

Gandarījums - tā vienā vārdā var raksturot dzirdēto un redzēto Trikātā. "Šķiet, ka vidējai un vecākajai paaudzei ir vēl lielāks prieks nekā jauniešiem," jokoja klātesošie pēc Jauniešu iniciatīvu centra atklāšanas lentes pārgriešanas.

 

"Varēsim pēc skolas "pasēdēt draugos", paskatīties televizoru, uzspēlēt galda spēles," jauniegūtās telpas novērtē Trikātas pamatskolas astotklasnieces. Viņas secina, ka ir diezgan daudz skolēnu, kuriem pēc mācību stundām jāgaida satiksmes autobuss, lai nokļūtu līdz mājām. Līdz šim jaunie trikātieši laiku īsināja bibliotēkā vai vienkārši tusējot pagasta centrā - autobusa pieturā, pie informācijas stenda vai kafejnīcā.

 

Piektdien Trikātas pašvaldības ēkas telpās, kur iepriekš bija izvietotas Lattelecom iekārtas, svinīgi atklāja Jauniešu centru, kura izveidošanu finansēja Bērnu un Ģimenes lietu ministrija (BĢLM). Ar līdzfinansējumu projektā piedalījās Trikātas pašvaldība.

 

 

"Parasti mēs, pieaugušie, kaut ko izdomājam un tad šo ideju piedāvājam jauniešiem. Tāpēc ir prieks, ka šoreiz tā bija jauniešu iniciatīva, bet mēs tikai palīdzējām to īstenot," vērtē Trikātas pagasta padomes priekšsēdētāja Cilda Purgale.

 

 

Pateicoties šai sadarbībai, Trikātas skolēni un jaunieši savā rīcībā ieguvuši gaišas, siltas un mājīgas telpas, kurās varēs atpūsties, izglītoties un izklaidēties. Iekārtota ofisa telpa ar televizoru un datoru, nodarbību telpa ar trīs datoriem, galda hokeju, novusu un citām spēlēm, kā arī plašs gaitenis.

 

 

Jaunieši var izmantot arī multifunkcionāru printeri, skeneri un kopētāju. Nākotnē plānots, ka centrs vēl iegūs aptuveni 50 kvadrātmetru plašu telpu - zāli, kur varētu rīkot diskotēkas vai izveidot kafejnīcu.

 

"Jauniešiem ir tik daudz visādu iespēju. Var veidot iniciatīvu grupu vai nevalstisko organizāciju. Virkne projektu, kurus rakstīt, lai piesaistītu finanses un attīstītos. Viņi var sevi pierādīt ne tikai Trikātā, bet arī rajonā, valstī un Eiropā," secina pagasta vadītāja.

 

 

Iesākumā centrs būs atvērts divas pēcpusdienas nedēļā. Plānots, ka jauniešiem būs iespēja aizbraukt uz centriem, kas jau darbojas, lai smeltos pieredzi. "Viss ir procesā, un pašiem ir jāmācās saimniekot," novēl pagasta priekšsēdētāja.

 

Sākotnēji bija solīts, ka trikātiešus apciemos ministrs Ainars Baštiks, tomēr BĢLM bija deliģējusi Jaunatnes lietu departamenta pārstāvi Lieni Timbru, kura atvainojās, ka ministrs nevar paspēt būt visās vietās.

 

 

Viņa klātesošos informēja, ka šobrīd Latvijā jau atvērušies 34 jauniešu centri un plānoti vēl pieci, kas sāks darboties drīzumā. Vairums no šīm neformālās izglītības ieguves vietām izveidotas lauku apvidos. "Esam priecīgi, ka pašvaldība ir ieinteresēta, lai noturētu jauniešus laukos un dotu viņiem iespējas," Trikātā uzsvēra ministrijas pārstāve.

Izglītība