Skolās ēdīs svaigus našķus 3

Iespēju 1.-6. klašu skolēniem bez maksas skolā ēst svaigus augļus un dārzeņus plāno izmantot visas Valkas novada vispārizglītojošās skolas, kā arī Strenču novada vidusskola, Trikātas, Ēveles, Blomes, Palsmanes, Smiltenes Trīs pakalnu pamatskola un Smiltenes Centra vidusskola.

No nākamā gada janvāra vismaz divus mēnešus katrs 1.-6. klašu skolēns bez maksas saņems vismaz simts gramus svaigu augļu un dārzeņu, kas izaudzēti vietējā tirgū pēc noteiktajiem normatīvajiem aktiem.

Skolas cer uz piegādātājiemKā informē Lauku atbalsta dienests, šī projekta īstenošanai paredzēts 421 776 latu liels finansējums, no kuriem 75 procenti ir Eiropas Savienības, bet 25 procenti - Latvijas valsts līdzekļi. Priekšlikumu ieviest augļu un dārzeņu programmu ES skolās izteikusi Eiropas Padome.

Iepriekš veikts pētījums apliecinājis, ka ES dalībvalstīs dzīvojošie bērni arvien biežāk aptaukojas, kā dēļ rodas dažādas veselības problēmas.

Kā nosaka Eiropas Komisija, piedāvājumā jābūt āboliem, bumbieriem, burkāniem, dzērvenēm, kāpostiem, kāļiem un kolrābjiem atsevišķi vai visu šo produktu asortiem. Tos skolām varēs piegādāt no saimniecībām, kas reģistrētas Valsts augu aizsardzības dienestā kā integrētās. To uzdevums būs arī sagatavot augļus un dārzeņus tā, lai skolai atliek tikai paciņu pasniegt bērnam.

Tātad precei jābūt nomazgātai, notīrītai, sadalītai pa porcijām un safasētai. Aptaujāto skolu direktores cer, ka mūspusē atradīsies piegādātāji, kuri būs ar mieru izpildīt ES prasības, lai bērni varētu saņemt augļus un dārzeņus.

Gatava skolām piedāvāt pašu zemnieku saimniecībā "Luternieki" izaudzētos ābolus ir tās īpašniece Iveta Markova. Viņa ir pārliecināta, ka skolām netrūkst piegādātāju, tikai pastāv aktuāls jautājums, vai tiks piegādāta Latvijā audzēta produkcija. Šīs programmas atbalstam esot sarosījušies vairāki nozīmīgi kooperatīvi, kuri ir gatavi skolām piegādāt preci, bet vietējie audzētāji šaubās, vai tā būs vietējās izcelsmes prece.

Nākotnē - augļu automāts Lai pieteiktos programmai, Ērģemes pamatskolas direktore Olita Šauja aizpildījusi vienu veidlapu. Direktore uzskata, ja reiz bērniem ir kas paredzēts un par to vēl samaksā Eiropas Savienība, tad kāpēc šo iespēju neizmantot? Pašlaik ērģemieši par pusdienām maksā vien 45 santīmus. Lai tās salīdzinoši būtu tik lētas, skolēnu vecāki iespēju robežās skolas kopgaldam piegādā kartupeļus, burkānus, kāpostus un citus dārzeņus.

Savukārt pirmklasniekiem pusdienas finansē valsts budžets - 80 santīmu apmērā, un katru reizi viņi pusdienās saņem kādu augli. Svaigais našķis tiekot arī pārējiem skolēniem. Veiksmes gadījumā 32 Ērģemes skolas skolēni saņems bezmaksas simts gramus dārzeņus un augļus.

Savukārt Valkas pamatskolā Eiropas Savienības finansētos svaigos našķus cer saņemt 353 skolēni. Skolas direktore domā, ka šī programma būs vērtīga, jo šodienas ekonomisko apstākļu dēļ ne visiem bērniem vecāki spējīgi iegādāties augļus. Bērniem ir mainījušies arī ēšanas paradumi, tāpēc īpaši jādomā par veselīgu pārtiku.

N. Možārova apsver iespēju skolā uzstādīt augļu automātu. Viņa atzīst, ka, redzot televīzijā līdzīgu automātu, kas uzstādīts kādā no galvaspilsētas skolām, pārņēmusi balta skaudība. Automātā varētu būt arī jogurti un veselīgās brokastu pārslas. Pašlaik skolā uzstādīts karsto dzērienu automāts, kurā skolēni vislabprātāk iegādājoties karsto šokolādi.

Komentāri 3

nazis

Vai Latvijā ir pietiekams daudzums integrēto saimniecību?

pirms 10 gadiem, 2010.09.22 11:46

bulta

Nu, nu! Ka tik neiznāk tāpat kā ar to piena dzeršanu bērnudārzos kādu laiciņu atpakaļ.

pirms 10 gadiem, 2010.09.23 14:58

Izglītība