Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lielo pārmaiņu gads Kalnamuižā

 “Tik lielas pārmaiņas kā šogad Smiltenes tehnikums piedzīvo pirmoreiz,” atzīst  Smiltenes tehnikuma direktors Andris Miezītis, saviem audzēkņiem un pedagogiem jaunajā mācību gadā vēlot savstarpēju cieņu un sapratni, kā arī – radošiem meklējumiem bagātu izaugsmi skaistā un sakārtotā vidē.

 “Novada domes priekšsēdētājs aktīvo būvniecību skolai piederošajās ēkās salīdzina ar firsta Līvena laikiem. Manas izjūtas ir līdzīgas - tehnikums patiesi piedzīvo atdzimšanu!”

Arī uzņemšanas rezultāti liecina, ka skola iemantojusi atpazīstamību gan Smiltenes novadā, gan - aiz tā robežām. Neraugoties uz demogrāfiskajiem rādītājiem, šogad mācības tehnikumā sāks septiņi pirmie kursi, kuros mācīsies nākamie ēdināšanas un viesnīcu pakalpojumu speciālisti, veterinārārsta asistenti, atomehāniķi, celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķi un ceļu būvtehniķi. 

Jauniešu garantijas programmu grupām (audzēkņiem ar vidusskolas izglītību) uzņemšanas laiks pagarināts līdz 1. oktobrim. Pagaidām vislielāko vidusskolēnu atsaucību izpelnījušās “ceļinieku” un veterinārārstu asistentu profesijas, bet reizēm visradikālākās pārmaiņas uzņemšanas norisē notiek tieši pēdējā brīdī. Tā ka, iespējams, būs arī vēl pavāru, konditoru un ēdināšanas pakalpojumu speciālistu kursi. 

“Vasara lielā mērā pagājusi, gatavojoties vērienīgā Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta “Smiltenes tehnikuma infrastruktūras un mācību aprīkojuma modernizācija profesionālās izglītības pilnveidei” noslēgumam. Vēl tikai līdz galam jāapgūst jaunās telpas, iekārtas un mācību līdzekļi, bet lielākie darbi paveikti. “Jaunā mācību bāze pavērs vēl nebijušas iespējas jaunajiem veterinārārstu asistentiem, “ceļiniekiem”, kā - arī viesnīcu un restorānu pakalpojumu programmu audzēkņiem. Šobrīd varam ar lielu lepnumu vest uz skolu ciemiņus, jo mums ir, ko viņiem parādīt.


Audzēkņi ieies vairākās jaunās mācību telpās un izremontētā dienesta viesnīcā, skolai ir jauna aktu zāle, jau pavisam drīz durvis vērs veterinārā klīnika, kurā pēc palīdzības varēs nākt arī vietējie iedzīvotāji. Darbosies mācību restorāns un būs jaunas mācību virtuves. Viesnīcu pakalpojumu speciālistu apmācībai skolā iekārtots viesnīcas numuriņš un veļas mazgātava ar profesionālo aprīkojumu. Simulatoru klase, modernais veterinārās klīnikas iekārtas – tas viss ir milzīgs ieguldījums jauniešos, kas arī ir mūsu galvenā vērtība. Protams, tikpat svarīgi, lai viņi novērtētu pedagogu darbu un skolas sarūpēto mācību bāzi, un no sirds vēlētos mācīties un uzzināt par savu nākotnes profesiju iespējami vairāk.”

A.Miezītis uzskata, ka skolotājiem vienlīdz būtiski nodot saviem audzēkņiem profesionālās gudrības un arī iemācīt dzīves skolu – mērķtiecību, neatlaidību un vitālu spēku, kas neļauj padoties mazāko grūtību priekšā. Lai, tad, ja nepieciešams, jaunietis spēj atrast istabai otras durvis vai vajadzības gadījumā gatavs iekāpt arī pa logu, nevis par katru sīkumu vaimanā.”

Attiecībā uz jauno mācību gadu ir arī zināma neziņa, ko rada nesakārtotie jautājumi Izglītības un zinātnes ministrijā – gan par stipendijām, gan - jauno algu moduli. Tas, protams, neiepriecina.”

Smiltenes tehnikumam daudz jaunas pārmaiņas atnesis arī Izglītības un zinātnes ministrijas šā pavasara lēmums par profesionāli izglītojošo skolu apvienošanu. Vairākiem skolas darbiniekiem šī vasara lielā mērā pagājusi, pārņemot Jaungulbenes profesionālās vidusskolas mācību bāzi un iepazīstoties  ar Alsviķu arodskolas specifiku. “Tā ir pilnīgi cita profila izglītības iestāde, taču ticu,  ka laika gaitā viss sakārtosies un nostāsies savās īstajās vietās,” pārliecināts A. Miezītis. “Vienam bērzam skarbos vējos lauka vidū grūti pastāvēt, bet birzij visi vēji iet pāri... Mūs visus vieno liels mērķis – profesionāli izglītots, mūsdienu darba tirgū pieprasīts jaunietis. Gribētos, lai šis virsuzdevums rosina vislabāko sadarbību arī turpmāk. Apvienošanās rezultātā Smiltenes tehnikumam pievienotā Alsviķu arodskola saglabās mācību vietu Alsviķos, bet Jaungulbenē mācību vieta likvidēta.  No šīs skolas uz Smiltenes tehnikumu pārnāks mācīties 27 audzēkņi. 

A.Miezītis arī pats ir Smiltenes tehnikuma absolvents. 1968. gadā, pabeidzis Raunas astoņgadīgo skolu, viņš  atnācis uz Smilteni studēt lopkopību, zootehniku. “Savu izvēli nekad neesmu nožēlojis. Tehnikuma laiks - tie bija četri skaisti gadi, kas pavēra iespēju izpausties ļoti dažādos virzienos. Aktīvi nodarbojos ar distanču slēpošanu un biatlonu, mazliet arī – ar soļošanu. Vienu brīdi man pat bija tas gods soļot kopā ar leģendāro Ādolfu Liepaskalnu, kurš savulaik uzstādīja pasaules rekordu soļošanā. Spēlēju arī tehnikuma dramatiskajā kolektīvā. Tautas deju kolektīva sastāvā divas reizes piedalījos dziesmu un deju svētkos.  Tas viss deva neatsveramu pieredzi, paplašināja redzesloku. Varētu stundām ilgi stāstīt par tehnikuma radošajām pēcpusdienām, dažādiem konkursiem, kafejnīcu “Sniegpārsliņa” un citiem interesantiem pasākumiem. 

Tas, ka šobrīd ar savu skolu varam lepoties, vispirms ir iepriekšējo paaudžu pedagogu nopelns, kuri, būdami lielas personības, prata aizraut sev līdzi arī audzēkņus. 

Tāpēc  ļoti gribas izdarīt visu iespējamo, lai arī mūsdienu jauniešiem nodrošinātu radošu izaugsmi  un daudzpusīgu attīstību.”

A.Miezītis ar īpašu siltumu atceras matemātikas skolotāju Annu Siliņu, kuru joprojām sauc par skolotāju skolotāju. “Viņa ievadījusi darbā daudzus skolas pedagogus, kuru darba stāžs mērojams vairākos gadu desmitos. Skolotājas Siliņas ierosmē spēru arī pirmos soļus skatuves mākslā.” Atgriežoties Smiltenē otrreiz, tehnikuma direktors vairākus gadus aktīvi darbojies dažādos amatierteātros, bijis viens no redzamākajiem vīriešu lomu spēlētājiem. 

No Smiltenes tehnikuma pedagogiem A. Miezītim skolas gados īpaša autoritāte bijis lopbarības ražošanas skolotājs Alfons Virza. “Neatceros, kad šis pedagogs kādreiz būtu pacēlis balsi, bet viņš prata audzēkņos izraisīt cieņu ar savu stāju, emocionālo inteliģenci un augsti attīstīto intelektu. Tāpat lielu paldies gribas teikt savai kursa audzinātājai, latviešu valodas skolotājai Mirdzai Siliņai, kuri bija emocionāli ļoti bagāts cilvēks. Esam izdevuši arī viņas dzejolu grāmatiņu. 

Absolvējis Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas (tagad – Latvijas Lauksaimniecības universitāes) “zooinženierus”, A. Miezītis desmit gadus nostrādājis augstskolā par pasniedzēju, tad sekojušas darba gaitas Jaupils Lopkopības izmēģinājumu saimniecībā, bet 1990. gadā dzīve atkal atvedusi uz Smilteni, kurā viņš atgriezies jau kā Smiltenes tehnikuma direktors.

Skola šajos gados ievērojami mainījusies un to lielā mērā rosinājis gan skolas kolektīvs, kurā daudzi pedagogi ir Smiltenes tehnikuma absolventi, gan Kalnamuižas īpašā aura – sargājošā un tajā pašā laikā - vienmēr atvērta dialogam starp pagātni, tagadni un nākotni. 

Izglītība