Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

UNESCO nedēļa Smiltenes Centra vidusskolā

UNESCO  (Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija) Latvijā un pasaulē aktualizē vērtības, kas ir unikālas un saglabājamas gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā, tāpēc oktobrī UNESCO Latvijas Nacionālā komisija jau ceturto gadu rīko UNESCO nedēļu Latvijā. Šoreiz tā ir veltīta stāstiem par mantojumu.


Tieši šogad ir apritējuši apaļi 25 gadi kopš Baltijas ceļa – unikālas masu demonstrācijas, kuras laikā vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās, lai veidotu 600 km garu cilvēku ķēdi caur trim Baltijas valstīm, vienojot Igauniju, Latviju un Lietuvu centienos pēc brīvības. Nozīmīgākie dokumenti par Baltijas ceļa organizēšanu 2009. gadā tika iekļauti UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopīgi sagatavotā nominācijā „Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”.

Lai veicinātu jauniešu izpratni par Baltijas ceļa norisi pirms 25 gadiem un tā nozīmi šodien, arī Smiltenes Centra vidusskolā šajā nedēļā tiek organizētas „Baltijas ceļa stundas”, kurās jaunieši iepazīstas ar to, kas ir un ar ko nodarbojas UNESCO, kas ir Latvijas Nacionālā komisija, skolēniem tiek stāstīts, kādi objekti vai aktivitātes no Latvijas ir iekļautas UNESCO mantojuma sarakstā. Tāpat skolēni tiek iesaistīti projektā „Baltijas ceļa stāsti”.

Viens no projekta „Baltijas ceļa stāsti” uzdevumiem ir stiprināt starppaaudžu saites un vērtību nodošanu ģimenēs un no paaudzes paaudzē par notikumiem, kas 1989. gadā palīdzēja baltiešiem būt vienotiem ceļā uz brīvību. Tāpēc SCV jaunieši aicināti apzināt un pierakstīt intervijas veidā savu vecāku, vecvecāku, radu, kaimiņu, draugu un paziņu atmiņas par Baltijas ceļu, lai veicinātu pēc iespējas plašu stāstu dokumentēšanu.

Vakar vecāko klašu skolēni pildīja „Radošo pētījumu: Baltijas ceļam – 25”. Bija rakstveidā jāsniedz atbildes uz dažādiem jautājumiem par Baltijas ceļu. Piemēram, par to, kas organizēja šo akciju, kādas ir Baltijas ceļa sekas, kas ir „Sirdspuksti Baltijai”, kāds ir projekta „Baltijas ceļa stāsti” galvenais mērķis, kāds vēsturisks notikums bija šīs akcijas pamatā utt.Skolēniem būs arī atsevišķi uzdevumi Vizuālajā mākslā saistībā ar Baltijas ceļa tēmu.

 “Baltijas ceļš ir vērtība, kas nekad nepāriet. Tas ir mūsu kopīgais mantojums, ko nevar sarakstīt vienā grāmatā vai izdziedāt vienā dziesmā. Tomēr šis mantojums un mūsu attieksme veido pasaules priekšstatu par to, kas īsti ir Latvija un latvieši. Jauniešu rokās ir šī mantojuma apzināšana un saglabāšana, pārņemot to no iepriekšējām paaudzēm un nesot tālāk.” (B. Moļņika)

Izglītība