Skolēni dodas ekskursijā uz Tīreļpurvu, lai izzinātu vēstures līkločus

Katru gadu rudenī Smiltenes Trīs pakalnu pamatskolas sesto klašu skolēni ar nepacietību gaida ekskursiju uz Tīreļpurvu. Tā skolā ir tradīcija.

 

Uzsākot mācības 6. klasē, skolēni sāk apgūt Latvijas vēsturi. Novembris skolā un klasē ir patriotiskās un pilsoniskās audzināšanas mēnesis. "Lai iegūtu papildu zināšanas par vēsturi un iedziļinātos tās notikumu gaitā ik gadu ar sesto klašu skolēniem dodamies ekskursijā uz Tīreļpurvu.

 

Šī nav tikai vienkārša ekskursija. Tās gids Mārtiņš Mitenbergs visus skolēnus uzrunāja kā strēlniekus, ar aizraujošo stāstījumu aizveda viņus tālā pagātnē," stāsta direktores vietniece audzināšanas darbā Vija Sokolova.

Patiesi, gida stāstījums, piedzīvotās kara spēles, lāpu gājiens Tīreļpurvā smilteniešus aizrāvis tik ļoti, ka katrs no viņiem rakstīja sacerējumu par Latvijas vēstures līkločiem un izjusto ekskursijas laikā.

 

Aizkustinošas pārdomas"Šī ekskursija man deva iespēju uzzināt, kā cīnījušies strēlnieki par savu dzimteni, neskatoties uz nelabvēlīgiem laika apstākļiem. No latviešu strēlniekiem var mācīties mērķtiecību, izturību un patriotismu," teic 6.a klases skolniece Linda Puriņa.

Meitene stāsta, ka gids izsmeļoši pastāstīja, kā Tīreļpurvā norisinājušās Ziemassvētku kaujas starp latviešu strēlniekiem un vācu karaspēku. "Gids mūs uztvēra kā strēlniekus, un sākās mūsu izglītojošā ekskursija. Uzzinājām, ka latviešu strēlnieku dzīves apstākļi bija daudz sliktāki nekā vācu karavīriem.

 

Strēlnieki savās zemnīcās sala un cieta badu, bet vācieši dzīvoja siltumā. Pabijām lazaretē, kurā ārstēja smagi ievainotos strēlniekus, viņi gulējuši uz egļu zariem, cieši viens otram blakus, lai nenosaltu un dakterim būtu vieglāk pārsiet brūces. Bet visvairāk manu sirdi aizkustināja stāsts par māti, kura devās Ziemassvētku vakarā uz Tīreļpurvu uzmeklēt savu vienīgo dēlu.

 

Viņa bija uzadījusi zeķes un uzcepusi pīrādziņus, bet, ierodoties purvā, māte dēlu nesastapa, jo viņš bija jau miris. Viņa apskāva zēna kapu, uz kura nosala. Karavīri māti apglabāja blakus dēlam," aizkustināta ir L. Puriņa.

 

Izmantos zināšanas un materiālusEkskursijas laikā gūtie iespaidi skolēniem noder ne tikai latviešu valodas un vēstures stundās, bet arī, gatavojoties Valsts svētku pasākumam. Skolā tas notiks 17. novembrī. "Bērnu darbi par Latvijas vēstures līkločiem un domraksti ir tik pasakaini un dziļi, ka šos materiālus izmantosim svētku pasākumā skolā," tā V. Sokolova.

Nupat mācību ekskursijā uz Tīreļpurvu devās arī Smiltenes Centra vidusskolas 9.b klases skolēni. Direktores vietniece mācību darbā Marija Marksa pastāstīja, ka devītajiem pievienojušies arī vairāki astotās un septītās klases skolēni, kā arī vēstures skolotāja.

 

Izglītība