Skolēni maina ēdienkarti 7

Valkas ģimnāzijas kopmītņu virtuvē valdīja liela rosība. Skolas mediķe un zinoša speciāliste par veselīgu uzturu Irīna Hauga aicina domāt par to, ko un kāpēc ēdam un skolēnus mācīja cept ķirbju pankūkas.

Protams, gan bērnu, gan pieaugušo attieksme pret šo ēdienu nav viennozīmīga, taču tas neapšaubāmi ir veselīgs. Lai gan virtuvē valdīja nedaudz ironisku joku gaisotne, tomēr saimnieciskākās meitenes itin droši sāka darbu. Puiši šoreiz gan piedalījās tikai ķirbju rīvēšanā virtuves kombainā.

Atklās vēl nezināmas prasmesBiedrība "Attīstības centrs ģimenei" sadarbībā ar Valkas ģimnāziju īsteno projektu "ReACT - atbildīga rīcība bērnu interesēm". Šī projekta ietvaros sāk darboties kulinārijas meistarklases, kurās jaunieši mācīsies, ka pagatavot garšīgi var arī veselīgu uzturu un, galvenais, ar pavisam nelieliem resursiem.

"Valkas ģimnāzija šajā aktivitātē labprāt atsaucās, jo ikviena uz bērnu vajadzībām un ārpusskolas izglītošanās lietām vērsta darbība palīdz šajos pārmaiņu laikos atrast jaunus izaicinājumus un atklāt vēl nezināmas prasmes," uzskata skolas direktore Lilita Kreicberga.

Projekta ietvaros īpaša nodarbība notiks arī sadarbībā ar SIA "Rozi". Meistarklašu vadību nodrošinās I. Hauga.

Projektam savu atbalstu ir piešķīruši gan Zviedrijas fonds "Bērnība", gan privātie uzņēmēji. Projekta ietvaros notiek gan atbalsta pasākumi ģimenēm, gan arī vasarā ir plānotas dažādas aktivitātes bērniem.

Ēdienkarte ir nemainīga"Patiesībā mēs lepojamies ar savām kopmītnēm un iemītnieku skaits tur pieaug ar katru gadu. Nu jau tur saimnieko 27 skolēni. Allaž tur cenšamies kaut ko mainīt un pilnveidot. Vienā brīdī sapratām, ka daudzi no šiem bērniem nav mācīti gatavot," stāsta direktore.

Viņa ievērojusi, ka ēdienkarte ir gandrīz nemainīga - pelmeņi, cepti kartupeļi un makaroni, turklāt uz nedēļas beigām šī ēdienkarte paliek aizvien trūcīgāka. Tieši tāpēc arī radās doma par to, ka nepieciešams domāt par veselīgu ēdienu. 11. klases skolniece Ance Varte apstiprināja, ka patiešām tā ir, jo gatavojot to, ko var izdarīt visātrāk. Aptaujā noskaidrojās, ka kopmītņu iemītnieki patiešām šo ideju atbalsta. Domājams, ka pavisam būs 10 nodarbības. Nākamajai nedēļai zēni izvēlējās gatavot ātro plovu ar vistas gaļas fileju.

Nost ar solārijiem!Vispirms I. Hauga pastāstīja par ķirbja pozitīvo ietekmi uz organismu. Ķirbis organismu attīra pat šūnu līmenī. Meitenes īpaši ieinteresēja fakts, ka pavasarī ķirbis uzlabo ādu un veicina tās nokrāsošanos brūnu. "Nost ar solārijiem!" uzgavilēja meitenes.

Recepte: skaidiņās sarīvēts puskilograms ķirbja, viena ola, naža gals sāls, viena ēdamkarote cukura ar kaudzi, divas karotes miltu un tikpat daudz mannas. To visu sajauc un cep kā plānās pankūkas. Madara Ozola, nogaršojusi pankūkas, atzina, ka tās patiesi ir garšīgas, kaut gan pankūkas vispār neēdot. Jo gardākas tās bija ar direktores dāvāto ievārījumu no sava pagraba krājuma, īpaša piekrišana bija meža zemeņu ievārījumam.

Komentāri 7

nazis

Veselīgs uzturs? Pensionāru priekšstats par augoša bērna veselīgu uzturu. Vai šī kundze arī pateica bērniem, jauniešiem, kāda reakcija vēderā sākas pēc ķirbju un citu dārzeņu ēšanas, it īpaši nekustīgi skolas solā sēdošiem. Kā jutīsies klases biedri un kāds klasē būs gaiss?
P.s. Ķirbji ir ļoti labs vitamīnu avots rudenī, kad tas ir svaigs, nevis šobrīd, kad visu ziemu nostāvējis un jebkurā brīdī gatavs sapūt.

pirms 11 gadiem, 2010.04.10 10:55

*

oj, oj, nazi, nav nemaz kjirbju pankuukas jaaeed- taapat gaiss stundaas maitaajas katru dienu! puikaam taa patik apliecinaat savu vareeshanu- taa saka pisologi!

pirms 11 gadiem, 2010.04.11 00:47

*

ha- haa , nu gan sasmeejos arii par sevi- , LABOJU: PSIHOLOGI!

pirms 11 gadiem, 2010.04.11 00:49

dakša

Nazi, vai tik pats neesi tas, kas maitā gaisu!!! :D Šī kundze ir vnk SUPER un tas, ko viņa sniedz jauniešiem (māca, kā pagatavot veselīgu ēdienu) arī ir SUPER!!! Tā kā nazi nemūldi!!!!

pirms 11 gadiem, 2010.04.11 14:05

pozitīvi

Tā gan ir jauka lieta - prieks, ka bērniem jautri un ir ko darīt.
Vai nevar vēl kādreiz kādu veselīga un viegli gatavojama ēdiena recepti nopublicēt?

pirms 11 gadiem, 2010.04.11 16:21

lelle

Piekrītu, ka šī kundze ir vienkārši Super! Ļoti interesants un zinošs cilvēks, viņa mums ģimnāzijā vada koriģejošās vingrošanas nodarbības. Apmeklēju tās trešo gadu pēc kārtas, atbrīvojos no sāpēm mugurā un nodarbības neapnīk, jo viņa ir vienmēr smaidīga, pretīmnākoša un ar labu humora izjūtu!

pirms 11 gadiem, 2010.04.12 09:16

nazis

Atvainojos! Nepazīstu personīgi šo kundzi, varu spriest tikai no rakstā publicētā. Jauniešiem organisma attīrīšana šūnu līmenī notiek dabiski bez kādas iejaukšanās no malas - tā būtībā ir JAUNĪBAS definīcija. Par organisma attīrīšanu jāsāk domāt pusmūža cilvēkiem, kas savu veselību jau nesaraujami saista ar slimībām. Skolu jaunatnei par veselību vēl ir pilnīgi nesamaitāts priekšstats - praktiski vesels. Tieši vecākās paaudzes uzbāzība veselīga dzīvesveida popularizēšanā jauniešu vidū ir destruktīva un viņu garīgo veselību graujoša, jo slimības visbiežāk rodas bailēs no slimībām.

pirms 11 gadiem, 2010.04.13 11:41

Izglītība