Skolu pārsteidz zvans no Īrijas 9

Aivis Pitkēvičs: "Arī citiem ārzemēs vajadzētu domāt, kā palīdzēt".

Ziemassvētku eglītes sarīkojumā Palsmanes pamatskolas pirmo četru klašu skolēni - 19 meitenes un 19 zēni - saņems tādu dāvanu, kādas nebūs nevienam citam visā Latvijā.

 

Tās būs speciāli viņiem pasūtītas atstarojošās vestes, kurām aizmugurē ir uzraksts "Palsmane": puikām - dzeltenas, meitenēm - oranžas. Vestes sākumskolēniem viņu drošības labad dāvina Īrijā dzīvojošais Palsmanes pamatskolas absolvents 28 gadus vecais Aivis Pitkēvičs.

Papildu tam viņš ziedojis 206 latu Ziemassvētku saldumu paciņām visiem 106 sava dzimtā pagasta pamatskolas audzēkņiem.

 

Dāvanu piegādā kurjers"Visam skolotāju kolektīvam tas bija ļoti liels gandarījuma mirklis, it sevišķi man, jo biju Aivja klases audzinātāja visus deviņus gadus," par negaidīto dāvanu aizkustināta un priecīga ir skolas direktore Dace Pērle.

Direktore atceras, ka gadiem ilgi neredzētais Aivis pirms dažiem mēnešiem piezvanījis viņai uz māju un vaicājis, cik mazajās klasēs ir puiku un cik - meiteņu. Vēlāk, saņēmis vajadzīgo informāciju, absolvents atklāja, kādu dāvanu bērniem iecerējis, lai viņi diennakts tumšajā laikā uz ielas un ceļa justos drošībā. Vestes uz skolu atgādājis kurjers. Bērni dāvanu saņems Ziemassvētku eglītes sarīkojumā, bet "pirmīšiem" jau ticis gods atstarojošās vestes piemērīt.

Uz "Ziemeļlatvijas" vaicājumu, kuriem pirmklasniekiem ir atstarotāji, rokas paceļ visi. "Lai šoferi tumsā redzētu un nenobrauktu!" skaidro Kristiāns Aleksandrs Osītis. Zēni pēc tam rāda mugursomas, pie kurām piestiprināti dažādu formu un krāsu atstarotāji. "Ja tumsā sanāk staigāt, tad vajag," nopietni skaidro Edgars Podnieks, kāpēc viņam pie somas to ir pat trīs.

Par atstarojošām vestēm mazajiem palsmaniešiem ir īpašs prieks. Līdz šim tādas saviem tētiem šoferiem redzējuši tikai daži bērni. "Ļoti laba un vajadzīga dāvana! Bērni ziemā uz skolu nāk tumsā un arī mājās dodas tumsā," saka D. Pērle.Rosina palīdzēt tautiešiem "Vēlējos, lai arī pārējie ārzemēs dzīvojošie latvieši domātu, kā palīdzēt tautiešiem Latvijā," vakar, sazvanīts Īrijā, "Ziemeļlatvijai" teica A. Pitkēvičs.

Sākumā viņš mēģinājis savākt ziedojumus arī no citiem latviešiem, kuri dzīvo turpat, kur pats, - otrā lielākajā Īrijas pilsētā Korkā. Taču šī ideja, no runām ķeroties pie darbiem, nav guvusi atsaucību, tāpēc Aivis ieguldījis tikai savus personīgos līdzekļus. Palsmaniešu novadnieks piebilst, ka tāds atbalsts ir iespējams, pateicoties Īrijas valdībai, kura rūpējas par savas valsts iedzīvotājiem un viņi rezultātā var palīdzēt citiem.

Tādas vestes, kādas A. Pitkēvičs vēlējās dāvināt Palsmanes sākumskolēniem, Latvijā neviens neražojot, tāpēc tās pasūtītas ārzemēs. Savukārt par apdruku un piegādi parūpējusies firma "Promo Dizains", it īpaši tās darbinieks Edgars Tobiass.

"Tas tāpēc, lai bērni lepotos, ka dzīvo Palsmanē," skaidro A. Pitkēvičs, kāpēc vestes aizmugurē ir vārds "Palsmane".

To, kā bērni nēsās viņa dāvanu, Aivis tik drīz neredzēs, jo uz Latviju nebraukšot ilgi. Īrijā palsmaniešu novadnieks studē datorzinības.

 

Pateicas visiem labvēļiemPalsmanes pamatskolas kolektīvs Ziemassvētkus šogad svinēs pašu skolas zālē, jo pagasta kultūras namā notiek remonts. Pie 1.- 5. klašu skolēniem Ziemassvētku vecītis ieradīsies šo sestdien, bet pie 6.- 9. klašu audzēkņiem - pirmdien.

Palsmanes pamatskola pateicas arī citiem labvēļiem, no kuriem šogad saņēmusi atbalstu. Bijušo audzēkņu mamma palsmaniete Jolanta Ailte skolai šovasar uzdāvināja daudz jāņogu un upeņu no savā saimniecībā audzētajiem ogulājiem.

 

Bērni, pedagogi un un tehniskie darbinieki brauca tās lasīt. Palsmanietis Gatis Zeibots bez atlīdzības apstrādāja skolas zemi, kurā tiek audzēti dārzeņi skolēnu ēdināšanai. Skolas uzrunāti, atbalstu neatsaka pagasta uzņēmumi "Palsmane" un "Ziķeri".

Komentāri 9

mamma

Paldies Aivim! Patiesi aizkustinošs žests, kaut vairāk tādu cilvēku!

pirms 11 gadiem, 2009.12.17 08:54

Es

Tiešām, kaut vairāk būtu tādu cilvēku!!!!

pirms 11 gadiem, 2009.12.17 14:45

piparkūka

Ja tā atceras Aivja skolas laiku, tad patiesi ir gandarījums, ka viņš ir spējis atrast dzīvē savas patiesības un vērtības. Paldies par jauko un sirsnīgo ideju realizāciju dzīvē.

pirms 11 gadiem, 2009.12.18 15:43

Aivis

Ko gan es tādu tiku darījis skolas laikā.Ka tik gadījumā tava pašas enģelīša šausmas netika man piedēvētas?Kas arī lielākoties gadijās,vienmēr un visur biju vainīgs tikai es.Vai tikai tagad tavs pašas enģelītis nesēž tev uz dīvāna,kaugdams pāris latus aliņam,aizmirsdams ka ir meitene ar viņa bernu par kuru viņam ir nospļauties.

pirms 11 gadiem, 2009.12.18 17:28

Aivis

Tā nav tikai davana bērniem,bet arī pateicība skolotājiem par viņu darbu.Un es ceru ka es nebūšu vienīgais kas mācēs pateikt savam dzimtajam pagastam paldies.

pirms 11 gadiem, 2009.12.18 17:44

Ina

Paldies Aivi! Cik daudzi no mums vēl aizvien nesaprot, ka dzīvē visu nenosaka nauda un tās daudzums, bet gan spēja sadzirdēt un prasme dalīties. Lai tev veicas apgūstot jaunas zinības Īrijā!

pirms 11 gadiem, 2009.12.20 16:05

Aivis Pitkēvičs

Esmu Īrijā no 2004.gada
Ģimenē mums ir divi dēli kuri mācās tepat Īrijā.
Reizēm sanāk ka pie vakariņu galda pārunājam visvisādas lietas
un pa reizei gadās,ka runāts tiek pa latviju.Ar interesi mēs klausāmies
vecākā dēla stāstos ko viņš atcerās par Latviju.
Ja jūs zinātu cik daudz viņam ir atmiņas,viņam bija tikai
4 gadiņi kad pārcēlāmies uz dzīvi īrijā.Stāstā tiek iekļauts bērnudārs,mīļākās audzinātājas,
omes govis,vistas un pīles,kaimiņu bērni,suņi nu viss ko vien viņs spēja atcerēties.Mazais visu dzirdēto kāri uztver jo Latviju viņs pameta
kad viņam bija tikai 1 gadiņš un protams no atmiņām viņam nekā.Mums ar pašiem prieks klausīties.Un pēkšņi tiek uzdots jautājums,
kāpēc mēs vairs nedzīvojam Latvijā,tur bija tik forši.Aptrūkstas elpa,
saskatāmies ar sievu un izbrīnā platām acīm raugāmies viens otrā.
Seko spēcīga nopūta,īss pārdomu brīdis,nu kā lai izskaidro bērnam ka esi bijis spiests
bēgt no Latvijas.Protams bērnam tiek paskaidrots ka Latvijā mums nebija no kā un pat īsti kur dzīvot,
kaut gan viņam tas īsti nav saprotams.
Mazais visu dzirdēto kāri uztver jo Latviju viņs pameta
kad viņam bija tikai 1 gadiņs un protams no atmiņām viņam nekā.
Reiz skolā mazam tika iedota atstarojoša lentīte ko uzvilkt uz rokas.
Katru reizi ejot uz veikalu,kaut dzīvojam pilsētas centrā,
viņs vienmēr vilka uz rokas piedurknes to atstarojošo lentu un ar lepnumu naski soļoja mums līdzās.
Tad arī radās ideja ka būtu jauki ja Palsmanes bērniem būtu kas tāds ar ko viņi varētu lepoties.
Bet drīzumā šī doma pajuka jo kā mēs zinām tad šāda veida vestes veikalā pie mums te maksā 3 eiro.
Apzvanot vairākas vietas Latvijā par šādām vestēm cena bija virs 4 lati,nemaz nerunājot par drukātiem burtiem.
Sakodu zobus,nolamājos un atmetu šai idejai ar roku.Atklāti sakot nevēlējos tiem tirgoņiem maksāt tādas summas.
Pēc kāda laika uzgāju internetā "Promo Dizains"majaslapu un ieraudzīju ka viņi piedāvā atstarojošās vestes un bija izmēri pat priekš bērniem.
Un vislielākais pārsteigums bija sazinoties pa telefonu,cena,kas bija ap 2latiem.
Tālāk tika formāli nokārtots un vestes tika pasūtītas.Apdruka ar izmaksāja drusciņ zem 2 latiem.Kopā vestīte iznāca 3.95lati,ar piegādi.
Lai noskaidrotu cik daudz vestes ir nepieciešamas no 1-4 klasei un dzimumi,zvanīju savai bijušajai audzinātājai,tagadējai direktorei.
Sarunā direktore ieminējās ka šogad nebūs ziemassvētku paciņas.Un palūdza vai es nevaru palīdzēt viņas sarūpēt ko es arī apsolījos izdarīt.
doma bija savākt no zināmiem Korkas latviešiem,bet nodoms gan izgāzās.Parastā atruna ka nav naudas.Apzvanot vairākus cilvēkus tika sarunāts
ka nākošās nedēļas beigās sazvanīsimies un savaksim naudiņu.Kauns atzīt,bet tikai viens cilvēks man atzvanīja un pieteicās noziedot drusciņ naudiņu,
es ar paskaidroju tam cilvēkam ka esmu izlēmis viens pats to naudiņu sarūpēt,jo patiesībā biju šoka ka cilvēki ir tik skopi.Visi mēs te pelnam apmēram
vienādi un es lieliski zinu kādos apstākļos mēs te dzīvojam.Bet nebiju gaidījis ka cilvēki izrādīsies tik skopi.Cilvēks iet baznīca,ir ticīgais,vienmēr
klāsta savus uzskatus,bet kā skan sakāmvārds,-ar muti laukā,ar darbiem aizkrāsnē.
Tā kā bija doma savākt ziedojumos šo naudinu 212latus,direktorei paziņoju ka būs nepieciešams
izteikt ļoti skaistu paldies,tā lai cilvēki kas patreiz strādā un dzīvo ārpus latvijas justu pagodinājumu un atcerētos ka arī viņa pienākums
ir parūpēties un pateikt paldies savam pagastam un tā iedzīvotājiem,skolai saviem vecākiem.Un lai tas mazais palsmanietis laikam ritot varētu
ar lepnumu teikt"ES ESMU NO PALSMANES" un zinātu ka ir palsmanieši kaut kur tālumā,bet kuri rūpējās par savu pagastu un tā iedzīvotājiem.

Publicēts http://baltic-ireland.ie/category/latvija/lv-par-irl/

Jaukus Jums svētkus.

pirms 11 gadiem, 2009.12.23 14:44

Izglītība