Smiltenē viesojas skolēnu delegācijas no četrām valstīm 1

Šonedēļ Smiltenē viesojas 23 skolēni un pedagogi no četrām valstīm. Tā ir kārtējā tikšanās Eiropas Savienības mūžizglītības programmas "Comenius" skolu partnerības projektā, kurā Latviju pārstāv Smiltenes Centra vidusskola.

Būt aktīvam, drosmīgam pilsonim un izteikt viedokli par sev un sabiedrībai svarīgiem jautājumiem, - tas ir viens no mērķiem, uz ko tiecas "Comenius" projektā "Aktīva pilsoniskā līdzdalība skolā un ārpus tās" iesaistītie jaunieši vecumā no 15 līdz 18 gadiem.

Modelēs ideālu demokrātiju Kā to izdarīt, šonedēļ Smiltenē kopā ar Centra vidusskolas audzēkņiem mācās skolēni no Dānijas, Spānijas, Vācijas un Somijas. Piemēram, šodien darba grupās viņi modelēs ideālo demokrātiju, stāsta projekta koordinatore Smiltenes Centra vidusskolā, skolotāja Līga Krūmiņa-Krīgere.

"Nevienā demokrātiskā valstī nav tā, lai pilnīgi visi pilsoņi tik ļoti būtu apmierināti ar valstisko iekārtu, ka teiktu, - mums ir ideāla demokrātija. Tāpēc darbnīcās skolēni domās un fantazēs, kādai tad ir jābūt ideālai demokrātijai," stāsta L. Krūmiņa-Krīgere.

Tāpat viņi praktiski apgūs demokrātiskas metodes, kā izteikt savu attieksmi pret valstī un sabiedrībā nepieņemamiem procesiem un notikumiem, jo to var uzskatāmi demonstrēt ne tikai piketos un mītiņos. Piemēram, arī Latvijā popularitāti iegūst "flash mob", kad kāda cilvēku grupa pēkšņi sanāk kopā publiskā vietā, īsu laika sprīdi veic neierastu darbību un pēc tam ātri izklīst.

"Comenius" projektā ir arī akcentēta tēma par jauniešu aktīvu līdzdalību sabiedrības notikumos, jau sākot no skolēnu pašpārvaldes. Šādas pašpārvaldes ir veids, kā skolēniem uzrunāt pieaugušos un panākt īstenojamies savu vēlmi.

Arī šonedēļ projekta dalībnieki no Spānijas, Vācijas, Somijas un Dānijas kopā ar Centra vidusskolas jauniešiem dalīsies pieredzē, kā katrā skolā tiek veidota un kā strādā skolēnu pašpārvalde. Otrdien ārzemju skolēni jau tikās ar Smiltenes jauniešu domi, iepazīstoties ar viņu darbu, kā arī viesojās Smiltenes novada domē, kur delegācijas pieņēma pašvaldības vadītājs Ainārs Mežulis.

"Kad šoziem bijām projekta sanāksmē Dānijā, dāņi izvirzīja diskusiju - būt drosmīgam un runāt ar politiķi. Toreiz bijām pie vietējā mēra, un skolēni uzdeva viņam jautājumus. Ir arī jābūt drosmīgam, lai to darītu," atzīst L. Krūmiņa-Krīgere.

Nākamreiz tiksies SpānijāŠoreiz pieņemšanā novada domē ārzemju skolēni un pedagogi jautājumus A. Mežulim neuzdeva, bet vēlāk izvaicāja pašvaldības jauniešu lietu koordinatori Auriku Zīveri par Smiltenes jauniešu domes darbu.

"Viņus interesēja, kā ievēl jauniešu domes priekšsēdētāju, un vai jaunieši, kuri darbojas šajā organizācijā, vēlāk izvirzās politikā vai aktīvi darbojas sabiedriskajos procesos," piemēru min A. Zīvere. Papildu "Comenius" projekta darbam, ārzemju skolēni ekskursijās jau ir iepazinuši Smilteni, Rīgu un Siguldas apkārtni. Kopā ar Centra vidusskolas audzēkņiem sarīkots Eiropas kultūras vakars, kurā katra delegācija prezentēja savu valsti.

Smiltenē ārzemju skolēni dzīvo gan ģimenēs, gan viesnīcā, - kā nu kurš, un par viņiem rūpējas Centra vidusskola. Jaunieši pirmie iespaidi par Smilteni ir pozitīvi, jo patīk skaistā daba un viesmīlīgā uzņemšana. Rīt delegācijas dosies uz Rīgu, lai postos mājupceļam.

L. Krūmiņa-Krīgere informē, ka nākamā projekta sanāksme notiks Spānijā novembrī, uz kurieni dosies arī Smiltenes Centra vidusskolas pārstāvji. Vēl šajā mācību gadā paredzētas sanāksmes Vācijā un Somijā. Projekts noslēgsies 2011. gada maijā.

Komentāri 1

Jusi Pekonnens

Somijā ir demokrātija. Latvijā tikai nosaukums.

pirms 10 gadiem, 2010.09.15 18:58

Izglītība