Smiltenes Centra vidusskolu apmeklē nevalstisko organizāciju pārstāvji 13

Projekts paredz, ka līdz 31. martam pilnībā jāveic infrastruktūras uzlabošana izglītojamiem ar funkcionāliem kustību traucējumiem

Sestdien Smiltenes Centra vidusskolu apmeklēja biedrības „Atbalsts cilvēkiem ar īpašām vajadzībām" valdes priekšsēdētāja un Invalīdu un viņu draugu apvienības „Apeirons" vadītājs un viņa kolēģi. Vizītes mērķis bija pārliecināties, kā skolā pielāgota vide cilvēkiem ar funkcionāliem kustību traucējumiem projekta īstenošanas laikā.

Pērn rudenī Smiltenes Centra vidusskola sāka īstenot projektu „Smiltenes Centra vidusskolas infrastruktūras uzlabošana izglītojamiem ar funkcionāliem traucējumiem".

Biedrība „Atbalsts cilvēkiem ar īpašām vajadzībām" (ATBALSTS) un nodibinājums "Apeirons" ir šī projekta sadarbības partneri. "Mēs sekojam šādu projektu īstenošanai izglītības iestādēs, tāpēc ieradāmies skolā, lai pārliecinātos, kā tiek īstenoti projekta galvenie mērķi.

Mēs sniedzam padomus, kā labāk veidot infrastruktūru, lai vide būtu pieejama cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem," ierašanās iemeslus min tikšanās iniciatore „ATBALSTS" valdes priekšsēdētāja Diāna Vītola.

Savukārt „Apeirona" vadītājs Ivars Balodis pirms došanās skolā teic, ka projekti, kuros domāts par cilvēkiem ar invaliditāti, ir nepieciešami, tāpēc arī atbraukuši skatīt labo piemēru.

Jāpiebilst, ka projekta nodošanas termiņš ir šā gada 31. marts.

Parāda projektā paveikto

Tā kā projekts ir tapšanas stadijā un visam jābūt pabeigtam tikai marta beigās, šobrīd bez citu palīdzības skolā vēl nav iespējams iekļūt cilvēkam ratiņkrēslā. To vizītes laikā piedzīvoja I. Baloža kolēģe, kura pārvietojas ratiņkrēslā. Starpgadījums tika atrisināts, un sarunas varēja turpināties iekštelpās.

Skolā ir ierīkots lifts, abos stāvos tualetes telpas pielāgotas cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izbūvēts ēdināšanas korpuss, kurā jau tagad brīvi var iekļūt cilvēks ratiņkrēslā. Skolas vadība klātesošajiem paskaidroja par ēdināšanas korpusa nepieciešamību. Esošā ēdnīca atrodas ēkas pagrabstāvā.

„Ziemeļlatvija" novēroja, ka „Apeirona" vadītājs un viņa kolēģi labprāt dalījās pieredzē ar smilteniešiem, viņi norādīja uz vēl nepieciešamajiem uzlabojumiem. Piemēram jālikvidē sliekšņi, kā arī jāizveido uzbraucamais ceļš, lai iekļūtu mācību iestādē. Direktore Ilze Vergina teica, ka tie ir darbi, kas līdz 31. martam jāpaveic.

Sarunā vēl vienu tikšanos

Vizīte Centra vidusskolā visnotaļ pozitīvu iespaidu atstājusi uz I. Balodi. „Esam apskatījuši vairākus šādus projektus Latvijā. Ja citur šķiet, ka cilvēki to dara vienkārši formalitātes pēc, tad šeit radās iespaids, ka smiltenieši patiešām to vēlas. Uz doto brīdi darbi turpinās un arī turpmāk jāpievērš uzmanība sīkām, bet svarīgām lietām - rokturiem, sliekšņiem un citām," saka "Apeirona" vadītājs.

D. Vītola uzskata, ka projekts ir liels ieguvums visam novadam. „Esam ceturtais lielākais novads Vidzemes reģionā. Katrā pilsētā un arī pagastos dzīvo bērni ar īpašām vajadzībām, kuri tagad izglītojas speciālajās skolās. Pateicoties projektam, nākamajā mācību gadā šādiem bērniem būs iespēja pilnvērtīgi izglītoties arī Smiltenē," saka D. Vītola.

Tikšanās izskaņā I. Vergina sadarbības partneriem teica, ka viņus aicināšot atbraukt pavasarī, īsi pirms objekta nodošanas termiņa, lai vēlreiz kopā varētu pārliecināties, ka ieteikumi ir ņemti vērā.

Komentāri 13

Nav taisnība, ka SCV tiešām rūpētu invalīdu pieejamība skolai. Patiesībā direktorei interesē tikai tas, lai saņemtu līdzekļus. To zina visi, kas prot lasīt starp rindiņām, ko runā direktore. Ar šādu projektu palīdzību var vieglāk dabūt līdzekļus.

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 16:55

Lai nu kāda būtu taisnība, bet tas ir tikai apsveicami, ka Smiltenes novadā būs viena iestāde, kurā cilvēki ar kustību traucējumiem pārvietošanās ziņā varēs būt līdzvērtīgi citiem sabiedrības locekļiem. šeit neiet runa tikai par bērniem, bet arī pieaugušajiem. Skola var būt labais piemērs, kurā tālākizglītību var iegūt arī pieaugušie. Pamēģiniet Smiltenē ar ratiņkrēslu iekļūt kaut vai bibliotēkā.

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 17:20

nazis

Pārāk liela ažiotāža, pārāk daudz līdzekļu tiek ieguldīts projektos, lai cilvēki ar kustību traucējumiem varētu piekļūt un iekļūt visur. Nemaz jau tik daudz to invalīdu nav. Pa to naudu, kas papildus jāiegulda dažādos projektos, varētu uz visu mūžu invalīdiem noalgot spēcīgu vīrieti, kas viņus visur iznēsās.
Nesen parādījās ziņa, ka jāpārbūvē visi starppilsētu autobusi, lai tajos varētu braukt arī cilvēki, kas pārvietojas ar ratiņkrēsliem, un katra autobusa pārbūve izmaksā tik pat, cik jauna vieglā automašīna. Vai mēs nepārspīlējam ar invalīdu tiesībām? Var būt labāk būt atsaucīgākiem un vairāk izplīdzīgākiem, tad nevajadzēs pārbūvēt visas vēsturiskās ēkas, nodrošināt ar uzbraucamajiem ceļiem, kurus gadu gadiem neviens neizmanto.
Personīgi es Smiltenē neesmu redzējis nevienu cilvēku ar ratiņkrēslu, kas pārvietotos pa ielu vai veikalu.

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 18:44

Piekrītu Nazim. Es gan vienu Smiltenē esmu redzējis veikalā, bet tas arī ir viss. Invalīdi jau paši sēž mājās un nekur neiet (nebrauc). Tā vien liekas, ka viņiem pašiem ir lielākas problēmas par savu stāvokli, nekā līdzcilvēkiem.

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 19:11

anna

Dalēji piekrītu Nazim ,bet cīlvēki ar ratiņkrēslu nevar pārvietot no daudzdzīvoļa,jo nav lifta.....

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 19:40

anna

Dalēji piekrītu Nazim ,bet cīlvēki ar ratiņkrēslu nevar pārvietot no daudzdzīvoļa,jo nav lifta.....

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 19:40

es

Nu gan gudrie spriedeletaji.Jums nav ne jausmas ka jutas invalids,kurs netiek bez citu palidzibas nekur ieksa.Protams lidzeklus var dabut un lidzeklus iegulda,kur tie paredzeti kadas gan pretenzijas var but???Priecatos ja SCV atvertu klases ari berniem ar ipasam vajadzibam,kuriem ir dazadas attistibas problemas,lai berns nav uz visu nedelu javed prom no majam.Nazi vai tu esi padomajis ka jutas cilveks kas pats nevar un vienmer jaludz kada palidziba?Cik saprotu tad naudina ir no eiropas savienibas lidzekliem un kadel gan neizmantot sadus lidzeklus .un kam gan dzive negadas laust kaju?Ari tad si iespeja bus visnotal apsveicama.Nevis ka Smiltenes poliklinika ar lauztu kaju jalec pa kapnem.

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 19:51

anna

Nazi,kā tu domā,ja tu būsi ar invalīdu ratiņkrēsu????/

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 21:17

.

Nazis ir vnk "super"! Laikam neko nav dzirdējis par cilvēku vienlīdzību, diskrimināciju...un galu galā statistiku. Tā saucamās uzbrauktuves izmanto gandrīz 50% no cilvēkiem, kam NAV kustību traucējumu, jo gluži vienkārši tā ir vieglāk un ērtēk pārvietoties. Varbūt pa priekšu der painteresēties, kas tad īsti ietilpst vides pielāgojumā un vai tas der tikai un vienīgi kādai atsevišķai cilvēku grupai - "invalīdiem". Der atcerēties, ka pa trepēm nevar "uzbraukt" arī jaunās māmiņas ar saviem bērnu ratiņiem, ne tikai invalīdi.

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 21:22

Liene

Vienā no Latvijā nopērkamajiem žurnāliem februāra mēnesim lasīju, ka psihoterapeiti uzskata internetu par psihiatrisko slimnīcu, kur var redzēt, cik daudz neveselu cilvēku ir pasaulē...Tā nu te notiek... :(:(:(

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 21:42

Jānis

to Nazis:Personīgi es Smiltenē neesmu redzējis nevienu cilvēku ar ratiņkrēslu, kas pārvietotos pa ielu vai veikalu.


Tas Nazi tāpēc,ka daudz niknu suņu un hiēnu (t.i.cilvēku)ielās,lai invalīds neizbrauktu ielās.Te laikam visi tie,kas rej nav bijuši ārpus savām suņu būdām,ka nav redzējuši kā citur pasaulē domā par invalīdiem.

Cepuri nost Verginas k-dzei par ideju.Lai veicas!vēl daudz projektu SCV.

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 23:17

Tu jau Jāni to cepuri vari novilkt, bet lielāku divkosi par Verginu vēl vajag pameklēt. Tur jau vajag uzvilkt vēl vairākas cepures.

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 08:35

*****

Kā jau parasti, kāds mēģina izdarīt kaut ko labu, bet citi, kuriem pašiem nekas nesanāk, prot tikai apriet .

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 09:36

Izglītība