Smiltenes ģimnāzijas skolnieču darinātais laivas modelis iegūst trešo vietu Latvijā 1

"Bijām ļoti šokētas," par augsto panākumu 2. Latvijas Saules kausa sacensībās saka Smiltenes ģimnāzijas 10. klases skolniece Baiba Paegle. Viņas un klasesbiedreņu Kristīnes Lokstes un Leldes Pētersones darinātais laivas modelis ieguva trešo vietu valstī.

 

Sestdien Rīgā, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā, notika 2. Latvijas Saules kausa sacensības. Tajās spēkiem mērojās skolēnu veidoti, ar saules baterijām darbināmi mehānismi, kuri pārvietojās pa zemi, ūdeni un gaisu, izmantojot tobrīd pieejamo saules starojumu.

 

 

Pavisam sacensībās pieteicās 86 komandas. Automašīnu modeļi sacentās ātruma un šķēršļu trasē, peldošās konstrukcijas - mākslīgajā baseinā, helikopteri un citi lidaparāti - gaisa trasē.

 

Pēc "Ziemeļlatvijas" rīcībā esošās informācijas, no Valkas rajona Saules kausā piedalījās Smiltenes ģimnāzijas, Smiltenes Centra vidusskolas un Blomes pamatskolas komandas. No tām godalgu - trešo vietu Meistarklasē - ieguva jau minēto Smiltenes ģimnāzijas skolnieču Baibas, Kristīnes un Leldes darinātais laivas modelis "Kukainītis". Viņu komanda bija vienīgā, kurā startēja tikai meitenes.

 

"Nedomājām, ka būs tik labi, jo konkurence bija liela. Laikam uzvarējām tāpēc, ka mūsējā laiva negāja uz riņķi, bet gan taisni uz priekšu," spriež K. Lokste.

 

Darinot laivu, meitenes papildu baterijām un motoram izmantoja putuplastu, foliju un salmiņus, bet atsvaram - ar monētām pildītu "kinderolas" čaulu. Viegli neesot bijis, jo sākumā laiva negāja uz priekšu, un nācās domāt vēlreiz. "Galvenā ir ideja," uzsver meitenes.

 

Savus skolēnus piedalīties Saules kausa sacensībās mudināja Smiltenes ģimnāzijas fizikas skolotājs Andrejs Miķis. Ziņu par šo notikumu viņš padeva arī Centra vidusskolai.

Fiziku iepazīst no interesantās puses

 

A. Miķis cer, ka rezultātā skolēniem fizika kļūs saprotamāka un iepatiksies. "Turklāt bērni redz kaut ko vairāk, satiekas ar citiem jauniešiem, kuri kaut ko uzbūvējuši, un izjūt gaisotni, kas Saules kausā bija lieliska," saka skolotājs. Piemēram, ģimnāzisti Maija Gavare un Jānis Leitis iesaistījās debatēs angļu valodā ar fizikas profesoru no Vācijas par alternatīvās enerģijas vai naftas priekšrocībām.

 

Saules kausu par interesantu atzīst arī citi Smiltenes ģimnāzisti, kuri tajā piedalījās. Visas pārējās komandas darināja mašīnu modeļus. Varis Kondratjevs un Jānis Priede no 11. klases konstrukcijai izmantoja pat tik ikdienišķu priekšmetu, kā lineāls.

 

"Izmantojām to, kas ir mājās. Lai uzvarētu, baterijas nebija tik labas. Šīs bija no Ķīnas, bet uzvarētājs pasūtīja mašīnai rezerves daļas no Amerikas un pats uztaisīja bateriju," stāsta citas komandas pārstāvis Toms Zālītis no 10. klases. Gan viņš, gan komandas biedri Alvis Puzulis un Vents Lupkins secina, ka uzvarēja tie jaunieši, kuri papildus mācās modelēšanu.

 

A. Miķis tam piekrīt. "Lai uzvarētu šādās sacensībās, ir diezgan daudz jāpiestrādā. Godalgas izcīnīja pārsvarā skolēni ar pieredzi, kuri darbojas Rīgā, Jauno tehniķu stacijā."

 

Smiltenes ģimnāzisti M. Gavare, Eva Kukurīte un J. Leitis ir priecīgi, ka viņu mašīnas modelis uzvarēja vismaz neoficiālajās ātrumsacīkstēs uz asfalta seguma.

Komentāri 1

saule

Malači gan skolotāji, kuri mudina jauniešus nodarboties ar interesantām lietām, gan skolēni, kuri savu brīvo laiku izmanto lietderīgi. Varbūt kāds no viņiem nākotnē būs slavens konstruktors!?

pirms 12 gadiem, 2009.05.19 14:57

Izglītība