Smiltenes ģimnāziste gadu mācījusies zemeslodes otrā pusē 1

Pirmais sludinājumu par skolēnu apmaiņas programmu internetā ieraudzīja Janas Smelēnas tētis Arnis. "Tētis teica, - pamēģini! Jo es jau sen gribēju uz Ameriku," atceras 17 gadus vecā Smiltenes ģimnāziste.

Vairāk lasiet sestdienas, 26. septembra laikrakstā "Ziemeļlatvija".

Laikrakstu var nopirkt Valkas, Smiltenes un Strenču novadu tirdzniecības vietās, kur tirgo preses izdevumus.

Tomēr izdevīgāk ir abonēt (arī online).

 VISS PAR ABONĒŠANU ŠEIT!

 

Jana aizpildīja pieteikuma anketu un uzrakstīja motivācijas vēstuli YFU - vienai no pasaulē lielākajām skolēnu apmaiņas organizācijām. Tā piedāvā iespēju vidusskolēniem vecumā no 15 līdz 18 gadiem piedalīties gada izglītības programmās ārzemēs un dzīvot viesģimenēs. No visām svešajām zemēm Jana izvēlējās Amerikas Savienotās Valstis.

 

Vecāki atbalstīja meitas izvēli un parēķināja, ka no ģimenes iekrājumiem varēs samaksāt ceļa un mācību izdevumus - 7500 ASV dolārus.

 

Jana sāka gaidīt, kura viesģimene viņu izvēlēsies. Latvieti savā pajumtē uzņēma izglītības pārvaldē strādājošā Lisa un advokāts Maikls, kuri dzīvo Viskonsinas štatā, Milvoki pilsētā.

 

Tā pērn augustā pēc 9. klases absolvēšanas Jana devās uz tālo zemi pāri okeānam. Mājās viņa atgriezās tikai šovasar.

 

Sarakstā - ķīniešu valodaJana secina, ka Amerikā viss tiešām notiek tā, kā rāda filmās. Piemēram, skolas ēdnīcā pie viena galdiņa sēd karsējmeitenes, pie cita - datornūģi. Savs galdiņš ir aziātiem.

 

Latviete kopā ar "viesbrāli" vācieti Aleksu (viņš dzīvoja tajā pašā ģimenē) nokļuva draudzīgā, mazā skoliņā, kurā vairākums skolēnu ir melnādainie. Tajā ir tikai 9. - 12. klases un aptuveni 200 audzēkņu, kuri apgūst internacionālā bakalaura programmu. Latviju zinājuši tikai daži amerikāņu jaunieši. Citi mūsu zemi joprojām saista ar Padomju Savienību. Nezin kāpēc radies pat priekšstats, ka Latvijā mīt kalnu kazas.

 

Kaut arī Janai Amerikā vajadzēja mācīties 10. klasē, viņa "pārlēca" uz 11. klasi, jo mācības izrādījās vieglas, salīdzinot ar Latvijas izglītības sistēmu. Abos semestros kopā bija tikai septiņi mācību priekšmeti: angļu valoda un literatūra, matemātika, dabas zinības, vēsture, ķīniešu valoda, vizuālā māksla un teorija par zināšanām - atbilstoši konkrētās skolas bakalaura programmai.

 

"Mums, Latvijā, ir kādi 16 priekšmeti. Amerikā māca to, ko vajadzēs dzīvē. Ļoti interesanta ir teorija par zināšanām. Tu mācies, kā tu zini, ka zini. Tas ļoti darbina smadzenes, jo sāku domāt par lietām, par ko ikdienā neaizdomājos," stāsta jauniete.

 

Janai arī ļoti patikusi skolotāju attieksme. Pedagogi ir skolēnu draugi. Ar viņiem var izrunāt problēmas un saņemt palīdzību.

 

Pēcpusdienās skola piedāvā dažādas aktivitātes, pārsvarā sportu: amerikāņu futbolu, parasto futbolu, beisbolu, tenisu, golfu un citus. Jana spēlēja volejbolu, ziemā gāja uz peldbaseinu un cilāja svarus, bet pavasarī iemācījās softbolu.Skolā ēdienu piedāvā automātsJanai Amerika ļoti iepatikusies, pirmkārt, jau cilvēku dēļ. "Amerikāņi ir jauki, draudzīgi, atvērtāki, nekā latvieši. Ja vajag, visi palīdzēs sasniegt mērķi," savu priekšstatu atklāj latviete.

 

Milvoki viņas viesģimene dzīvo prestižā savrupmāju rajonā, trīsstāvu privātmājā. Lisa un Maikls aizveduši savus "viesu bērnus" ekskursijā uz Čikāgu un ceļojumā uz ezeriem.

 

Ikdienas izdevumiem Janai gan nācās tērēt vecāku sūtīto naudu, jo viesģimene nodrošina tikai guļvietu un trīs ēdienreizes.

 

"Amerikā uzbarojos par sešiem kilogramiem," smej tieviņā Jana. Arī tā esot patiesība, ka amerikāņu ēdienkartē lielu vietu ieņem hamburgeri un citas ātrās uzkodas. Skolā ir pat automāts, kas pret naudu "izspļauj" iepakotus salātus, mērcīti un maizi. Turienes ēdiens nav bijis garšīgs, un Janai ne reizi vien mutē saskrējušas siekalas, atceroties Smiltenes ģimnāzijas ēdnīcas gardās maltītes.

 

"Daudziem amerikāņiem ir liekais svars. Labi, ka mana viesģimene atbalstīja veselīgu dzīvesveidu un "audžutētis" gatavoja veselīgus ēdienus," saka Jana.

 

Amerika viņu pārsteigusi ar savu plašumu un lielumu. Arī lielveikali tur ir tiešām lieli. Akcijās var nopirkt ļoti lētu apģērbu, piemēram, labus džinsus par pieciem latiem. Jana nespēja pretoties kārdinājumam. Uz Ameriku viņa aizbrauca ar vienu lielu somu, bet, pošoties mājupceļam, ar grūtībām sapakoja divus koferus.Dari to, ko gribi!Tagad Jana mācās Smiltenes ģimnāzijā 10.a klasē, kamēr viņas bijušie klasesbiedri apgūst 11. klases vielu. Viens mācību gads Latvijā Amerikas dēļ ir zaudēts, jo vairākos priekšmetos radies robs.

 

Taču jauniete tāpēc neskumst. "Ieguvu daudzu jaunu draugu un kontaktus. Man pat ir doma vēlāk braukt atpakaļ uz Ameriku, jo tā ir ļoti saistoša zeme."

 

Dari visu, ko gribi! Tāds ir Janas skatījums uz dzīvi. Kopā ar vecākiem viņa arī nolēmusi uzņemt viesskolnieku no Vācijas, 16 gadus veco Stefanu. Vācietis Smiltenē dzīvo kopš augusta vidus un pilsētas ģimnāzijā mācās Janas paralēlklasē - 10.d.

 

"Izdomājām, - ja jau mani paņēma, tad arī mēs varam atļauties. Latvijā ir grūti atrast viesģimenes," saka Jana.

Komentāri 1

Naudīgais

kas tad tas?

Šis ir maksas saturs, lai varētu ar to iepazīties nepieciešams ievadīt autorizācijas kodu.

pirms 11 gadiem, 2009.09.28 14:01

Izglītība