Smiltenes ģimnāzistiem lekciju par taisnīgumu lasa filozofijas doktors

Ne jau katru dienu Smiltenes ģimnāzijā mācību stundu pasniedz cilvēks ar filozofijas zinātņu doktora grādu un pasniedzēja pieredzi Latvijas un Kanādas augstskolās. 12.b klases skolēniem tādu lektoru ceturtdien sarūpēja programma "Iespējamā misija".

Jauniešiem mācību stundu filozofijā vadīja viens no "Iespējamās misijas" iniciatoriem, zinātņu doktors Atis Zakatistovs. Viņš pasniedz biznesa ētiku Rīgas Biznesa skolā un Ekonomikas augstskolā, ir pārmaiņu un zināšanu vadības konsultants Latvijas un starptautiskiem uzņēmumiem.

Skola nedzīvo burbulīVisu šo nedēļu uz Latvijas skolām devās gandrīz 40 dažādu jomu profesionāļi, sabiedrībā pazīstami, populāri cilvēki, lai vadītu mācību stundas ar devīzi "Dzīve ienāk skolā".

Programma "Iespējamā misija" iestājas par kvalitatīvu, mūsdienu prasībām atbilstošu izglītību un mācību procesu, kurā skolēni iegūst gan zināšanas, gan arī svarīgas dzīves prasmes. "Vēlamies, lai skola nedzīvo kā burbulī, bet kļūst integrētāka sabiedrībā," "Ziemeļlatvijai" uzsver A. Zakatistovs.

Vairākās Latvijas skolās jau strādā 26 "Iespējamās misijas" jaunie skolotāji - talantīgi, rūpīgi atlasīti un šim darbam sagatavoti augstskolu absolventi. Nākamajā mācību gadā tādu skolotāju cer iegūt arī Smiltenes ģimnāzija, kas jau iesniegusi pieteikumu "Iespējamajā misijā".

"Šajā programmā strādā speciāli sagatavoti jauni cilvēki ar saviem mērķiem, kuri skolā ienestu jaunas vēsmas un no kuriem varbūt paši varam pamācīties. Skolēniem būtu interesanti," spriež Smiltenes ģimnāzijas direktore Velga Mālkalne.

Viņa priecājas arī par citu "Iespējamās misijas" pārstāvju vizīti skolā. Pērn ģimnāzijā viesojās novadniece "TV3 Latvia" ģenerāldirektore Baiba Zūzena, šogad - A. Zakatistovs. "Viņi spēj iedvesmot skolēnus un arī skolotājus," atzīst V. Mālkalne.

Uz Latvijas skolām dodas cilvēki, kuri savā dzīvē guvuši panākumus un dalās pieredzē ar skolēniem un šogad - arī ar pedagogiem.

Dzīvē viss ir iespējams""Iespējamā misija" jums parāda, ka dzīvē viss ir iespējams. Mācības un darbs ir ceļš, kas pie tā novedīs," Smiltenes ģimnāzijas 12.b klasi uzrunāja A. Zakatistovs. Kā attīstības atslēgas vārdu viņš minēja arī ziņkāri.

Filozofs uzsver, ka domu sakārtošana un pasaules uzskata veidošana ir katra paša roku darbs. Cilvēka attīstību veicina viņa spējas kritiski analizēt, izprast, kas notiek apkārt, spēja atšķirt faktus no viedokļiem. Mācību stundā Smiltenes ģimnāzistiem viņš stāstīja par taisnīguma daudzpusību, jo tieši taisnīgumu uzskata par 2010. gada jēdzienu Latvijā.

"Interesanti. Nebiju pat iedomājusies, ka taisnīgumu var tik sīki iedalīties, piemēram, arī atriebības taisnīgumā. Taču, ja padomā, tā ir," pēc A. Zakatistova lekcijas secina Elīna Spolīte (12. b).

Elīna ir to abiturientu vidū, kuri apsver iespēju izvēlēties pedagoga profesiju. Viņa domā, ka varbūt varētu studēt par ģeogrāfijas skolotāju, kaut gan izlēmusi vēl nav. "Man patīk strādāt ar cilvēkiem. Skolotāju dienā mācījām jaunākās klases. Man patika, ka viņi klausījās un respektēja," saka Elīna.

Taujāta, vai skolotāja darba atalgojums Latvijā varētu ietekmēt profesijas izvēli, jauniete atteic, - "ja darbs saista, var arī strādāt par mazāku algu".

Izglītība