Smiltenes ģimnāzists vēl tagad nezina, kāpēc izraudzījās viņu

Šopavasar Smiltenes ģimnāzijas 10.c klases audzēknis Pēteris Ķīķeris domāja, ka dzīvot gandrīz visu jūliju starptautiskā krievu valodas nometnē Krievijā būs garlaicīgi. Tomēr laiks paskrēja nemanot.

 

Tagad Pēteris mācās 11. klasē un ir priecīgs par aizraujošo vasaras piedzīvojumu un labākām krievu un angļu valodas zināšanām.

 

Ciemos brauc Maskavas mērsP. Ķīķeris ir vienīgais skolēns no bijušā Valkas rajona izglītības iestādēm, kuram paveicās iekļūt Latvijas delegācijā. Gandrīz mēnesi deviņi latvieši kopā ar citiem vienaudžiem uzlaboja svešvalodu zināšanas nometnē netālu no Maskavas - lielā, speciāli skolēnu izmitināšanai celtā kompleksā. Pavisam tur sapulcējās gandrīz 300 skolēnu no aptuveni 40 valstīm dažādos kontinentos.

 

"Varbūt pēc fotogrāfijas izvēlējās," pasmaida Pēteris, taujāts, kāpēc no daudzajiem pretendentiem jau paša skolā vien uz starptautisko valodu nometni sūtīja tieši viņu. Par tādu iespēju saviem audzēkņiem šopavasar pastāstīja Smiltenes ģimnāzijas krievu valodas skolotāja Ārija Veitmane. Jau Smiltenes ģimnāzistu vien, kuri aizsūtīja prasītās anketas un savas fotogrāfijas, bija daudz. Laimējās tikai Pēterim.

 

Gandrīz visu jūliju viņš kopā ar skolēniem no Eiropas valstīm, Brazīlijas, Mongolijas, Dienvidkorejas un citām eksotiskām zemēm mācījās krievu valodu, atpūtās koncertos, sportoja, brauca ekskursijās uz Maskavu. Vairākas reizes ciemos pie nometnes dalībniekiem atbrauca Maskavas mērs Jurijs Lužkovs.

 

Pēteris priecājas, ka nometne bija labi pārdomāta. Brīva laika gandrīz nebija. Ģimnāzists ieguva arī jaunus draugus no Igaunijas, Vācijas, Čehijas, Bulgārijas un Francijas.

 

Iegūst labu motivācijuPēteris atceras, ka sākumā krieviski gandrīz vispār nevarēja parunāt. "Mēģināju angliski. Taču laika gaitā arvien vairāk sapratu, ko man apkārt runā krievu valodā, kaut problēmas ar runāšanu man ir joprojām. Ikdienā šo valodu pagaidām nav, kur pielietot," atzīst jaunietis.

 

Tagad viņš ieguvis motivāciju vēl vairāk mācīties krievu valodu, jo sapratis, ka bez tās neiztikt. Krievu valodu par otru svešvalodu Pēteris izvēlējās 7. klasē, kad mācījās Jaunpiebalgas vidusskolā.

 

Skolotāja Ā. Veitmane iesaka skolēniem piedalīties ikvienā konkursā vai projektā, kur vien iespējams uzlabot svešvalodas prasmi. Viņa arī ievērojusi, ka daudzi skolēni un viņu vecāki otras svešvalodas izvēlē priekšroku dod krievu valodai.

 

"Apkārt ir tik daudz saistības ar krievu valodu. To prasa daudzās darba vietās. Skolēni, kuri izvēlējušies vācu valodu, nāk pēc papildu palīdzības, lai krieviski varētu sarunāties kaut vai sarunvalodas līmenī," stāsta Ā. Veitmane.

 

"Paldies skolotājai, ka viņa mani pierunāja pieteikties nometnē," Ā. Veitmanei pateicas Pēteris.

 

Piedalīšanās nometnē viņam bija par brīvu. Jāmaksā bija tikai par ceļa izdevumiem, ko Pēterim palīdzēja segt Smiltenes ģimnāzija. Par to Pēteris un Ā. Veitmane saka paldies skolas direktorei Velgai Mālkalnei.

Izglītība