Smiltenes ģimnāzistus eksāmenam konsultē no Vācijas atsūtīts skolotājs 1

Šis ir pirmais mācību gads, kad Smiltenes ģimnāzija sadarbojas ar Vācijas Ārlietu ministrijas atsūtīto skolotāju, vācieti Jenu Grabovski.

Fakultatīvajās stundās J. Grabovskis konsultē 11. un 12. klases audzēkņus, kuriem jākārto vācu valodas diploma (DSD) eksāmens. Tas ir starptautiski atzīts dokuments, kas jauniešiem dod tiesības iestāties jebkurā Vācijas augstskolā bez obligātā iestājeksāmena vācu valodā.

"Mūsu audzēkņiem šādas konsultācijas ir liels ieguvums. Darbs ar pedagogu, kuram vācu valoda ir dzimtā valoda, ir ļoti vērtīgs," atzīst Smiltenes ģimnāzijas vācu valodas skolotāja Janīna Ķergalve.J. Grabovska pamatdarbs ir Valmieras Valsts ģimnāzijā, bet kā konsultants viņš strādā Smiltenes ģimnāzijā, Cēsu Valsts ģimnāzijā un Limbažu 3. vidusskolā, lai sagatavotu skolēnus DSD eksāmenam.

"Tādi vācu valodas skolotāji, kā es, ir visā pasaulē. Kad pieteicos uz šo amatu, man piedāvāja strādāt Namībijā, Krievijā, Turcijā vai Dienvidamerikā. Taču es zināju latviešu valodu un gribēju tikt uz Latviju," labā latviešu valodā "Ziemeļlatvijai" stāsta J. Grabovskis.

Viņš ir precējies ar latvieti. Sievas vecāki dzīvo Smiltenes novadā, Launkalnes pagasta "Lejas Kleperos".

Apzinoties krievu valodas izplatību Latvijā, J. Grabovskis skolēnus tomēr motivē mācīties arī vācu valodu un ne tikai tālab, ka Eiropā tā ir dzimtā valoda plašam ļaužu lokam. Nozīme esot arī Latvijas labajai sadarbībai ar Vācijas firmām, kuras šajā Baltijas valstī atvērušas savas pārstāvniecības vai ražotnes.

"Tām ir vajadzīgi cilvēki, kuri labā līmenī runā vācu valodā, taču ir problēma, - tādu cilvēku kļūst arvien mazāk un visos līmeņos pietrūkst vācu valodas zinātāju. Labākie ir pārcēlušies uz Eiropas Savienību un strādā tur. Arī augstskolās ir problēmas ar jauno paaudzi, kas būtu gatava studēt vācu valodu, kaut gan tās pratējiem ir labas izredzes darba tirgū," uzskata J. Grabovskis.

Tiesa, daudzi darba meklētāji atzīst, ka Rīgā bez krievu valodas zināšanām darbu atrast ir vēl grūtāk. Angļu valoda skolā ir obligāta, bet attiecībā uz otro svešvalodu ir izvēle - krievu vai vācu.

Sarunās ar vecāko klašu skolēniem J. Grabovskis saskata viņu mērķtiecību vācu valodas izvēlē un DSD diploma iegūšanā, lai varētu studēt Vācijā.

"Ļoti daudz jauniešu izvēlas studēt ārzemēs, kas Latvijai ir sāpīgi. Taču, piemēram, Vācijā studēt ir lētāk, nekā šeit," uzskata J. Grabovskis.

Arī vairākas Smiltenes ģimnāzijas absolventes, DSD diploma ieguvējas, sekmīgi studē Vācijā.

Komentāri 1

sonnenschein

Deutsch ist super,
Deutsch ist cool,
DEUTSCH MACHT SPAß! :)

Lai veicas un diploms kabataa :)

pirms 11 gadiem, 2010.05.14 09:50

Izglītība