Smiltenes jauniešus uz skolu Kalnamuižā “velk” meiteņu dēļ (Papildināts ar pašvaldības viedokli) 41

Dienesta viesnīcā dzīvojošie tehnikuma audzēkņi meklē palīdzību policijā

Smiltenes jaunieši domā, ka tehnikuma audzēkņi pārspīlē, - viņi neko tik sliktu nedarot

Glābiņu saredz ceļazīmē

Katru vakaru, tiklīdz jaunieši dodas laukā no Smiltenes tehnikuma dienesta viesnīcas, tā prasa citiem, - kas notiek ārā, vai tur ir mašīnas?

 

Tehnikuma dienesta viesnīcā dzīvo 350 audzēkņi. Daudzi jūtas apdraudēti, jo gandrīz katru vakaru stāvlaukumā blakus dienesta viesnīcai jau no septembra sākuma vairākās automašīnās ierodas gados jaunu smilteniešu kompānijas.

 

"Kad satumst, tad labāk ārā no kopmītnēm neiet, - ja nu tikai bariņā. Ir bail," stāsta tehnikuma 1. kursa audzēknes Evija Ozola un Skaidrīte Kriviša.

 

Atbraukušie pilsētnieki izsakot aizskarošas piezīmes. Bijuši arī nopietnāki incidenti. Pirms dažām dienām pie dienesta viesnīcas piekauts tehnikuma audzēknis.

 

Visu dienesta viesnīcā dzīvojošo audzēkņu paraksti pievienoti iesniegumam Valkas rajona policijas pārvaldei par to, ka pret tehnikuma skolēniem huligāniskas darbības vērsuši Smiltenes pilsētas jaunieši. Policija uzsākusi kriminālprocesu un noskaidrojusi iespējamās vainīgās personas.

 

Tehnikuma vadība jau pirms tam meklēja palīdzību policijā un Smiltenes pagasta padomē, taču raizēs par audzēkņu drošību skola palikusi viena.

 

--------------------------------------

Lai rūpētos par audzēkņu drošību, Smiltenes tehnikuma vadība nolēmusi ierīkot trauksmes pogu skolas dienesta viesnīcā. Par to izglītības iestāde vienojusies ar apsardzes firmu "Pentano".

Smiltenes tehnikuma dienesta viesnīcā dzīvo gandrīz 350 jaunieši. Daudzi no viņiem jūtas apdraudēti. Baiļu iemesls ir gados jaunu smilteniešu kompānijas, kuras gandrīz katru vakaru ierodas tuvējā stāvlaukumā vairākās automašīnās.

 

 

Tehnikuma audzēkņi "Ziemeļlatvijai" atzīst, ka vakaros ir bail iziet no dienesta viesnīcas. Stāvlaukums pie katlumājas atrodas vietā, kurai garām paiet nav iespējams, ja vien netiek mests liels līkums.

 

Jaunieši lūdz nenosaukt avīzē viņu vārdus, jo baidās no pilsētnieku atriebības. Baidās arī tehnikuma dienesta viesnīcas darbinieces.

 

"Citreiz te uzrodas pat astoņas mašīnas, braukā, taisa troksni. Ja ko pasakām, tad atbild - "mēs vēl atgriezīsimies, jūs tādas un šitādas". Cik ziņojumu nav nests uz skolu par to, kas te bijis, cik reizes policija nav saukta," stāsta dienesta viesnīcas personāls.

 

Policisti atbraucot vienmēr, taču izgaiņātās kompānijas pēc laika atgriežas. Faktiski audzēkņi un skolas darbinieki ir bezspēcīgi viņu priekšā.

 

Gandrīz katru vakaru atkārtojas līdzīgs scenārijs. Kompānijas atbrauc pēc pulksten 17.00, lieto alkoholiskus dzērienus, izsaka aizskarošas piezīmes tehnikuma audzēkņiem. Tā tas turpinās līdz aptuveni pulksten 22.00.

 

Audzēkņu drošības dēļ tehnikuma dienesta viesnīcas durvis tagad tiek slēgtas jau pulksten 22.00, nevis pulksten 23.00, kā agrāk.

 

Dažiem audzēkņiem atbraucēji arī iesituši, pēdējo reizi - aizvadītās svētdienas vakarā. Trešā kursa audzēknes atceras senākus gadījumus, kad sitienus ar dūri sejā saņēmušas pat meitenes.

 

"Situācija ir diezgan bīstama, un vakaros nav ieteicams iet ārā no dienesta viesnīcas. Nevar zināt, kas kurā brīdī var notikt," saka tehnikuma jauniešu pašpārvaldes pārstāvis.

 

Tehnikuma vecāko kursu jaunietes spriež, ka tas ir tikai sākums, un, ja neko nedarīs, tad būs vēl sliktāk.

 

 

Cits skatījums uz notikušo ir diviem 18 gadus veciem smilteniešiem, kurus "Ziemeļlatvija" vakarpusē sastop sēžam automašīnā pie tehnikuma dienesta viesnīcas. Viņi uzskata, ka tehnikuma audzēkņi pārspīlē.

 

"Nu, gadās kautiņi, bet tā, ka viņiem bail nākt ārā, - tas ir par traku," saka abi jaunieši. Viņi skaidro, ka smiltenieši uz šejieni brauc tehnikuma meiteņu dēļ, jo esot meitenes, ar kurām varot sarunāt, un brauc arī tāpēc, lai apciemotu draugus, kuri mācās šajā skolā.

 

"Te brauc visādas kompānijas, kam vien nav slinkums. Lai nestāsta, ka citus gadus tāpat nav bijis. Tad bijis vēl trakāk, vienīgi mašīnu varbūt nebija tik daudz," saka abi smiltenieši.

 

Savukārt Smiltenes Profesionālās vidusskolas dienesta viesnīcas ārpusē nelūgti ciemiņi uzrodas reti. Šoruden bijis tikai viens gadījums, kad audzēkņi izsaukuši policiju, jo dienas vidū uzradušies trīs iereibuši svešinieki un mēģinājuši skaidrot attiecības.

 

"Mums ir maz meiteņu, un viņām jau ir savi draugi," to, kāpēc Smiltenes jaunieši nedežurē pie šīm kopmītnēm, skaidro dienesta viesnīcas darbinieces.

 

---------------------------------

Trauksmes poga dienesta viesnīcā ir tikai viens no risinājumiem, pie kā ķersies Smiltenes tehnikums, rūpējoties par audzēkņu drošību.

Izglītības iestāde arī pasūtījusi ceļazīmi, lai aizliegtu iebraukt automašīnām vakara un nakts stundās skolas dienesta viesnīcai tuvējā teritorijā. Tas attiecas uz stāvlaukumu pie katlumājas, kur ar savām automašīnām pulcējas Smiltenes pilsētas jaunieši.

 

Smiltenes tehnikuma direktors Andris Miezītis secina, ka izglītības iestādei papildu savam pamatuzdevumam - nodrošināt audzēkņiem izglītību - pašai jāgādā par audzēkņu drošību sabiedriskās vietās.

 

"Policijai šajā gadījumā ir maz iespēju," secina A. Miezītis. Kad notikuma vietā ierodas tehnikuma darbinieku izsauktais policists, jauniešu kompānijas ir pazudušas, vai arī izgaiņātas, vēlāk atgriežas.

 

"Esmu runājis ar Smiltenes pagasta padomi, atsaucoties uz pašvaldības likuma punktiem par to, ka pašvaldībai savā teritorijā jānodrošina sabiedriskā kārtība - jāizdod saistošie noteikumi un tie jārealizē. Saņēmām atbildi, lai izskatām jautājumu pēc būtības. Mēs pēc būtības to izskatām gan rītos, gan vakaros," skumji pasmaida tehnikuma direktors.

 

A. Miezītis cer, ka, uzstādot aizlieguma ceļazīmi, situācija uzlabosies. Ja automašīnu vadītāji zīmi neievēros, ceļu policija varēs uzlikt sodu.

 

Smiltenes jaunieši, kurus "Ziemeļlatvija" sastop stāvlaukumā pie tehnikuma dienesta viesnīcas, gan to apšauba. Viņi zīmi tāpat neievērošot, vai arī mašīnas novietošot citur.

Valkas rajona Policijas pārvaldes kārtības policijas biroja 2. nodaļas priekšnieks Māris Bisenieks skaidro, ka policija pie tehnikuma pastāvīgi nedežurēs.

 

"Ja būs izsaukums, tad policists aizbrauks un, vai nu piemēros noteikta veida likumā paredzēto atbildību, vai arī dosies projām, neveicot nekādus pasākumus, izņemot brīdinājuma izteikšanu vainīgajām personām," informē M. Bisenieks.

 

M. Bisenieks skaidro, ka policijai nav tiesību aizraidīt personas no sabiedriskas vietas, ja tās nepārkāpj sabiedriskās kārtības noteikumus.

 

Savukārt sastādīt protokolu policists var, ja, piemēram, personas lieto alkohols sabiedriskā vietā, vai notiek kautiņš.

 

 

Palīdzību no pašvaldības nesagaida

Smiltenes pagasta padome domstarpībās starp tehnikumu un pilsētas jauniešiem ieņēmusi nogaidošu nostāju, kaut arī tai jau septembrī palīdzību lūdza 159 dienesta viesnīcā dzīvojoši skolas audzēkņi.

Smiltenes tehnikuma dienesta viesnīcas jauniešu padome nosūtīja vēstuli Smiltenes pagasta pašvaldībai, lūdzot nodrošināt sabiedrisko kārtību un mieru pie dienesta viesnīcas, kuras apkārtnē bieži uzturas kompānijas no Smiltenes pilsētas un izraisa kautiņus.

Vēstuli parakstīja 159 jaunieši. Pašvaldība iesniegumu pārsūtīja tehnikuma vadībai."Pagasta padomei bija kaut kas jādara, nevis jāatrakstās, jo tehnikums atrodas pagasta teritorijā," saka Smiltenes tehnikuma jauniešu pašpārvaldes prezidents Armands Āre. Viņš uzsver, ka Smiltenes pagastā ir spēkā pašvaldības noteikumi par sabiedrisko kārtību, un tos vajag piemērot, palīdzot skolai.

"Pašvaldībai nav iespējas palīdzēt risināt šo situāciju bez konkrētu priekšlikumu izvirzīšanas par nepieciešamajiem pasākumiem no tehnikuma vadības puses," skaidro Smiltenes pagasta padomes priekšsēdētāja Velga Līdaciņa.

"Likums par pašvaldībām nosaka, ka pašvaldības funkcija ir piedalīties sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, un pašvaldība ir gatava savas kompetences robežās palīdzēt, bet tā nevar ieviest kārtību valsts izglītības iestādes teritorijā. Pašam tehnikumam ir jāizstrādā rīcība situācijas kontrolēšanai, kuras realizēšanā varam palīdzēt," norādīts Smiltenes pagasta padomes atbildē "Ziemeļlatvijai".

 

Komentāri 41

roliks

Ha-haaa:D
Bez komentariem,bet vienigi gribas pateikt,lai pasi ST ""puikas"" protas uzvesties un muti savaldit.
Ja var palaist muti savos laukos...nenozime,ka te var visiem ***...preti nakosiem

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 11:56

enemijs

+1 roliks
ta ir , ir tads teiciens "ko di*s to dabuji :)"

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 12:07

krievs

savadi...ko ta paku meitenes necope pilsetniekus, bet sez un baidas?

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 12:18

q

Izskatās, ka Smiltenē atgriežas tie brīvvalsts pirmssākuma laiki, kad daudzviet laukos vietējie iedomājas sevi par baigajiem varoņiem esam. Diskotēkās tad vietējie piekāva iebraucējus, tādējādi pierādīdami sev, ka ir krutie.Lai gan patiesībā muļķi un šmurguļi vien bija. Gudrs cilvēks nekad tā neizturēsies pret iebraucēju, no kura viņa pagastam nāk nauda(biļete par ieeju diskotēkā, dzērieni un t.t.).Pašlaik Smiltenieši arī ir tadā pat situācijā, kā tie šmurguļi.Aizbrauciet uz Rīgu un tur patēlojiet izsitējus. Ātri vien dabūsiet pa pēcpusi un ar negodu atvilksities atpakaļ uz mīļo labo Smilteni.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 12:42

Intars

Stāsts vecs kā zeme. Tā ir bijis vienmēr, kad pilsētelē ir profene un kojas ar "atbraucējiem". Tā nu tas ir iekārtots.:

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 14:09

Billijs

Neko darīt, laiks pierast, viss šajā pasaulē griežas ap vienu asi...

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 14:27

roliks

Ieva....es atskiriba no Tevis ne tikai muti maku savaldit.
Deretu Tev ar macities.....

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 15:03

roliks

Ieva....es atskiriba no Tevis ne tikai muti maku savaldit.
Deretu Tev ar macities.....

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 15:03

Ainārs

Droši profenes džeki laiž uz teķi meitenēs, vai vietējais Ukris iet.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 22:04

madara

hahaha, paku traktoristi nak ciemos pie paku meitenem uzdodoties par pilsetniekiem...karteja 4ikstesana, vienmer ta bija, tikai tagad tauta nezkapec sakusi intensivi raudat un stu4iit, neredzot sava aci lielu balki.
bez dumu nav uguns ;)

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 22:23

*

vienkaarshi ir APNICIS, ka muuzhdien visus vieteejo greekus ne viens vien ir gatavs pierakstiit arodvidusskolai! ir bijushi gadiijumi, kad policija kaadu huligaanu nokjer un tas uzdodas par arodvidussskolas audzeekni un tad nu policija meklee un pratina visus audzeeknjus, liidz konstatee, ka nav tur taada cilveeka! Ja nav konkreetu faktu komenteetaajiem, tad nevajag palaist muti!

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 23:38

Urmass

wienkaarshi traktoristi savos laukos ir izgribeejushies, nu tad shie dur pie weceneem uz tekji

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 00:05

krievs: no enas iziet latviesu urlu cilts ;)
kriev, vai zinaaji ka latviesu urlas ir veel pretiigaakas par krievu urlaam?!?
un kurs gudriitis te rakstiija ka pilseetnieki vienmeer ir iebrauceejus sasitusi?!? saac ta4 domaat ar galvu. Loti skaidri var saprast kuri komentaari pieder pilseetniekiem, visi ar vienaadu domu...

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 00:06

Urmass, vai gribi teikt ka pie teka veceneem traktoristi brauc?!? :D

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 00:08

Vilis

FUI-kauns dzirdēt šorīt LTV1 par Smilteni un policijas darbu-nezin,ko viņi dara savā darba vietā,ka nevar izbraukt un apskatīt,kas notiek pilsētā.
Ja jau viņi ar kājām pat nevar pamaršēt pa pilsētu,tad kam viņi tādi vispār ir???

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 10:07

acs

Tā jau ir,ka tikai 2 iecirkņa inspektores Smiltenē ir.Vēl 1 vieta tukša,nav kas strādā.Ko gan meienes var izdarīt? Bet biežāk redzēt esošās ,kaut vai centrā,kaut dienā, gan varētu vēlēties!
Bez municipālās policijas laikam gan neiztikt.Citādi sāks organizēties stihiski veidojumi sevis aizstāvēšanai.Diemžēl smerdeļu paliek arvien vairāk,tiesa gan,ne jau visi tie ir smiltenieši.

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 10:31

Ilona

Ā rprāts.kas pa rakstiem-iemācieties bez žargoniem

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 15:52

Izglītība