Smiltenes mākslas skolā dzīvo šodienai

Pasliktinoties ekonomiskajai situācijai valstī, apjukums ir jūtams Smiltenes mākslas skolā. Skolas vadība stāsta, ka pedagogi dzīvo šodienai. "Gluži kā lavīna uznākusi uz galvas," pašreizējo situāciju raksturo Smiltenes mākslas skolas direktors Haralds Balodis.

 

Patlaban Smiltenes mākslas skolā dažādas iemaņas apgūst 110 audzēkņu. Skaitlis vairāku gadus nav īpaši svārstījies, tomēr nākotnē tas varētu sarukt. H. Balodis stāsta, ka gandrīz puse audzēkņu ceļu uz mākslas skolu mēro no apkārtējiem pagastiem.

 

 

"Pasliktinoties materiāliem apstākļiem ģimenēs bērni var palikt bez skolām, tas nākotnē varētu attiekties arī uz vispārējās izglītības iestādēm. Ne visi vecāki ir spējīgi izvadāt bērnus uz skolām, arī autobusu biļetes kļuvušas dārgākas. Realitāte ir skarba," domā H. Balodis.

 

 

"Juta, ka ziepes būs. Bet nevarēja paredzēt, ka tas notiks pāris nedēļu laikā. Nevar neko prognozēt nedēļai uz priekšu. Mēs dzīvojam šodienai. Šodien mēs esam, strādājam te, bet kā būs nākotnē... Pedagogiem šogad atalgojums ir samazināts. Pāršķirstot ministriju izsūtītos dokumentus, varu teikt, ka viņi paši ir neziņā," atzīst skolas direktors. Viņa teiktajam piebiedrojas skolotāja Vineta Balode. "Nezinām, kā būs. Mēs ticam un ceram," bilst pedagoģe.

 

Savukārt Valkas mākslas skolas direktore Maruta Stabulniece pašreizējo situāciju atturas komentēt, kamēr nekas nav skaidri zināms par budžetu. "Pagaidām jau turamies. Skolā tagad mācās 157 audzēkņi. Mums ir nepieciešama inteliģence. Šī savā ziņā ir sirds izglītība, jo mākslinieks darbus rada caur jūtām," stāsta M. Stabulniece.

 

 

Smiltenes mākslas skolas vadība ir pārliecināta, ka Latvijai ir nepieciešams radošo industriju devums. H. Balodis uzskata, ka valsts nevar iztikt bez interjera dizaineriem, arhitektiem, modes dizaineriem. Te, mākslas skolā, ir tas pirmais pakāpiens, kur audzēkņi gūst nepieciešamās iemaņas.

 

 

Tās var apgūt zīmēšanā, gleznošanā, kompozīcijā, mākslas valodas pamatos, veidošanā, ādas plastikā un tekstilā.

 

2009. gadā mākslas skolu absolvēs 15 audzēkņi. Bet vēl nav zināms, cik no viņiem turpinās izglītoties šajā virzienā.

Izglītība