Smiltenes novadā 1. septembrī durvis nevērs divas pamatskolas 14

Balsot ir grūti, taču nav citas izvēles. Tā Smiltenes novada deputāti pamato savu lēmumu, kāpēc šogad 1. septembrī skolēniem durvis nevērs Brantu un Birzuļu pamatskolas.

 

Ceturtdien novada domes sēdē deputāti nolēma no šā gada 31. augusta likvidēt Brantu pamatskolu Brantu pagastā un Birzuļu pamatskolu Bilskas pagastā. Birzuļu skolas ēkā Mēru muižā atradīsies Bilskas pamatskolas pirmsskolas sagatavošanas grupas.

 

Brantu skolā aizvadītajā mācību gadā no 1. - 9. klasei mācījās 44 skolēni, bet pamatdarbā uz vietas strādāja septiņi skolotāji. Birzuļu skolā bija 34 audzēkņi, pamatdarbā strādāja astoņi pedagogi.

 

Tie skolotāji, kurām šīs skolas ir vienīgā darba vieta, tagad papildinās bezdarbnieku rindas.

 

Birzuļu un Brantu pamatskolas slēgšanas iemesls ir nepietiekamais valsts finansējums skolotāju algām un mazais audzēkņu skaits.

 

"Ar to valsts finansējumu, kas tiek piešķirts pedagogu algām, abās skolās nevar nodrošināt mācību procesu. Pašvaldība ir nostādīta situācijā, kad tai nav citas izvēles, kā pieņemt lēmumu par skolas likvidāciju," skaidro Smiltenes novada domes Izglītības pārvaldes vadītājs Tālis Jaunzems.

 

Viņš informē, ka pēc Izglītības un zinātnes ministrijas noteiktā pedagogu algas aprēķina modeļa "nauda seko skolēnam" Brantu skolā iznāk tikai 4,29 pedagogu darba likmes, Birzuļu skolā - 5,6. Izglītības programmu ar tādām likmēm nav iespējams nodrošināt, jo normālai pamatskolas darbībai nepieciešamas 18 līdz 18,5 likmes.

 

Brantu skolā izmaksas uz vienu skolēnu mēnesī bija 164 lati, Birzuļu skolā - 168 lati jeb lielākās Smiltenes novadā.

 

Abu skolu audzēkņi un viņu vecāki šobrīd nonākuši izvēles priekšā, kuru izglītības iestādi tagad izvēlēties vietā.

 

Trīs bērnu māmiņa brantēniete Sigita Konovalova izlēmusi par labu Blomes pamatskolai. Tur mācības turpinās viņas dēls pirmklasnieks Reinis un nākotnē, iespējams, arī šobrīd trīs un četrus gadus vecie bērni.

 

Sigitas ģimene dzīvo Brantu centrā netālu no skolas ēkas. Attāluma dēļ viņa varēja izvēlēties arī kādu no Smiltenes skolām.

 

"Smiltenes skolās prasības esot lielākas par to, kas vajadzīgs mācībām. Blomes skola mums sanāk lētāks variants. Solīja, ka it kā bērnus vadāšot autobuss. Ja tā nebūs, mums pašiem ir mašīna vai arī metīsimies ar kādu citu kopā, lai sanāk lētāk," spriež jaunā sieviete.

 

"Negribējām, ka slēdz skolu, Līdz pēdējam bija cerība, ka tā paliks," viņa piebilst.

 

Brantu pamatskolas direktores vietniece Dzintra Cerbule informē, ka izvēli par labu Blomes pamatskolai jau izdarījuši 18 audzēkņi. Citi turpinās mācības Smiltenes ģimnāzijā, Centra vidusskolā vai Trīs pakalnu pamatskolā.

Komentāri 14

Nesaprotu

Ka ir ar tam likmeem..Ja Brantos ir vairak skolenu un mazak skolotaju, ka var iznakt mazaka likme??? Bet nu labi tas tik taaa...

Zel skolotaju kas paliks bez darba, un skolenu kam jamacas bus citas skolas, jamaina vide utt...

pirms 11 gadiem, 2009.07.31 16:17

Nesaprotu

Un kur musu pirmsveleshanu solijumi, ka neslegs skolu nevienu ciet????
Sumpurnu bars

pirms 11 gadiem, 2009.07.31 16:17

juki

še jums , vajag bērnus un viss buss okei , vaorosimies.

pirms 11 gadiem, 2009.07.31 17:32

.......

Un skolotājus ar atlaiž dažās skolās, kaut dažam labam pa pusotrai slodzei paliek, kur loģika.........

pirms 11 gadiem, 2009.07.31 21:19

Zinu

Visas skolas ar bērnu skaitu zem 100 ir pakļautas dabīgai nāvei ... Par to IZM ir stipri parūpējusies.

pirms 11 gadiem, 2009.08.01 07:21

ups...

skatāties, kā gribat - bet nav rentablas mazās skolas, kur nav pietiekams skolēnu skaits. vienīgais, varēja pirmās četras klases bērniem ļaut mācīties tuvāk dzīvesvietai un tad lai mācās kur tālāk, kad bērnam ir kāda patstāvība radusies. un tādas četrgadīgās skolas varēja veidot kā filiāles lielākai skolai...

pirms 11 gadiem, 2009.08.01 17:04

zzzz

Mani ari skar so skolu likvidacija un pilnigi piekritu,ka nav rentabli uzturet tik mazas skolas.Runajot par 1-4 kl.ja par visam klasem kopa 8 berni nu nav lietderigi atstat.

pirms 11 gadiem, 2009.08.01 18:28

@@@

Ja pilsetas skola klase videji vismaz 20 skoleni ,bet mazajas pa cetram klasem 8 berni t.i.2 berni klase,tad jau tur skola butu jabeidz absolutiem izcilniekiem ,jo skolotajam tacu visa macibu stunda javelta TIKAI diviem,turpreti pilseta...Acimredzami ne jau ta labaka izglitibas kvalitate tajas mazajas skolas,diemzel

pirms 11 gadiem, 2009.08.01 19:30

Valentīns Evertovskis

Vēsture attīstoties pa apli.Skumīgi, bet fakts, Smiltenes novadā ir pieņemts lēmums, kas ir krasi pretējs lēmumam, ko pieņēma pirms apmēram 88 gadiem. Tad ar sajūsmu cilvēki uzņēma ziņu par Brantu un Mēru muižu nacionalizāciju un muižu ēku nodošanu par velti izglītības iestāžu vajadzībām. Tika ierīkotas divas labas skolas . (Tas vēsturei.) Tajās mācījās, arī mācīja daudz talantīgi skolnieki, skolotāji, kas vēlāk sekmīgi strādāja, guva panākumus visā pasaulē.

Šodien daži speciālisti uzliek ciparus , uzliek nez kam izdomātas normas un izdara secinājumu : tas par dārgu; tas neizdevīgi - skolas jālikvidē- ārēji viss korekti.

Pasaules prakse - ASV Aļaskas štats pat 20 bērniem cenšas saglabāt skolu dzīves vietas tuvumā. Kur kur , bet ASV prot skaitīt naudu.

Ko šie lēmumi parāda - tikai to,ka risinājumam ir pieiets formāli.Pretējs piemērs- nelaiķis dakteris Krūmals 1994 gadā , kad bija milzīgas grūtības Smiltenes slimnīcai , ņēma "rokās cepuri "un gāja pie vietējiem uzņēmējiem un lūdza ziedot naudu slimnīcas vajadzībām. Uz 15 gadiem izglāba slimnīcu. Tas būtu otrs veids kā risināt problēmu.Un tā dzīvē notiek visās jomās.Visur var atrast risinājumus , vajadzīgs domāt, meklēt informāciju, analizēt un pieņemt nākotnei izdevīgākos lēmumus.

Kādu lēmumu lai tagad pieņem likvidējamo skolu 15 pedagogi,kā lai nodrošina savu eksistenci?Un tie nav ne mežcirtēji ,ne traktoristi vai šoferi -monotona darba veicēji, bet speciālisti ar labu izglītību, pieredzi, prasmi ikdienā mācīt , likt domāt , analizēt bērnu attīstību un koriģēt to.Tie ir 15 domāt spējīgi cilvēki.ASV jau pusgadsimtu katru gadu piesaista no visas pasaules 40-50 tūkstošus domāt spējīgus cilvēkus.Un tur slēpjās tās panākumu atslēga.

Cienījamie bijušie kolēģi, man ir kauns par Jums. Kāpēc, zinot jau ilgus gadus ,ka Jūsu skolām draud slēgšana, nemeklējāt risinājumus? Kāpēc skolu likteni ļāvāt izlemt ar to dzīvi pilnīgi nesaistītiem cilvēkiem?Cilvēkiem ,kuri nezina ne Jūsu, ne skolu stiprās puses , ne ar to saistītās tradīcijas, nopelnus, ne perspektīvās iespējas, pēkšņi jāpieņem lēmums par apmēram 100 cilvēku likteni, it īpaši brīdī ,kad valstī ir tik smags periods.Tas,ka Jūs nerīkojāties paši, aktīvi nenācāt pie deputātiem ar konkrētiem novada attīstību veicinošiem priekšlikumiem- ir milzīgs mīnuss novada attīstībai. Neviens neciena tos ,kas pats sevi neciena.Es līdzīgās situācijās uzdodu jautājumu - kā šo jautājumu risinātu vācieši, kā angļi , kā japāņi? Par vāciešiem droši saku, ka viņi septiņas reizes nomērītu un tikai tad nogrieztu.

Cienījamie deputāti , novada domes vadība , uz Jūsu morālās atbildības paliek Brantu un Birzuļu skolas ēku liktenis. Cieniet sevi, savus vecvecākus un pieņemiet novada attīstību veicinošus lēmumus šajā jautājumā.

Nobeidzot-optimismu Jums bijušo Birzuļu un Brantu skolu pedagogi-ir gaišākas dienas , ir tumšākas- un atkal nāk gaišākas.

pirms 11 gadiem, 2009.08.01 20:14

Zuze

Nepiekrītu Valentīnam. Ja ASV tik labi prastu skaitīt naudu, tad nebūtu tik lielos parādos, kādos nu viņi tagad ir. Neviens te neprot naudu skaitīt. Bet mazās skolas tiešām jau sen bija jāver ciet, ja jau mēs tās reāli nespējam uzturēt. Latviju un ASV salīdzināt būtu nekorekti.

pirms 11 gadiem, 2009.08.01 20:57

Lote

Piekrītu Valentīnam, ka mazās skolas nedrīkstēja slēgt.Laukos skola taču bija kā maza gaismas pils. Ne jau visi aizbrauks uz lielo" gaismas pili", kurai gan atrodas miljoni.Šā soļa rezultātā lauki izmirs vēl vairāk un novads tikai zaudēs.Naudu izglītībai un medicīnai noteikti var atrast,ja grib.
No kurienes tad novadam būs tā nauda , ja lauki paliks aizvien tukšāki?Pilsētā taču visiem nebūs darba un atkal piespiedīs cilvēkus doties prom ...

Pati esmu mācījusies trīsgadīgajā lauku skolā.Mēs klasē bijām četri un nebija mums iespējas slinkot , jo katru dienu mūsu zināšnas pārbaudīja, ja ko nesapratām skolotājs varēja individuāli paskaidrot .Tālāk mācoties pilsētas skolā manām zināšanām bija augsts novērtējums un man bija ļoti viegli mācīties tālāk.Mani vecāki varēja mierīgi strādāt ,viņiem nebija jāuztraucas, ka mazulis ir tālu prom no mājas.

Kādreiz nerantabilitāte var veicināt rentabilitāti citā jomā.

pirms 11 gadiem, 2009.08.01 23:22

eva

protams visu daris tā lai "skaistā" Smiltene zeltu un plauktu un uzblīstu tāpat kā mūsu "gudrie" saeimas politiki.
Sledziet visas mazas lauko skolas ciet! vajag tacu stulbus cilvekus, kas neko nesaprot.
Nodrosiniet tiem berniem kam bus jabrauka uz skolu citur transportu un apmaksatas pusdienas. Padomajiet logiski cik viegli iejusties pilsetas skola kur jau ta valda nevienlidziba bernu vidu no pilsetas un laukiem. bus lielaka apsaukasanas.
Nakamas skolas bus Bilska, Palsmane, Varini, Blome, Grundzale.

pirms 11 gadiem, 2009.08.04 11:23

ei

Arī mūsu bērnībā bija lauku skoliņas , kurās bija 3 skolotāji, un 10 bŗni, vai tad valsts un pašvaldības bija bagātākas , nē nebija , bet tad nebija tādi materiālisti kā tagad , visur skaita tikai naudu , Plāņos arī slēgšot skolu , tādēļ , ka novadam redz jāpiemaksā lai viņa pastāvētu 400 ls.Uzskatu , ka tad labāk mums nevajag tādu pārvaldnieku , kurš arī saņem katru mēnesi 500 ls , tad labāk uzturiet skolu , jo ko tad viņa pārvaldīs , pagasts automašīnu , ar kuru brauc visa ģimene? Riebjas skatīties kā visu izlikvidē laukos un pilsētas zels un plauks , laukos dzērāji tikai klīdīs, to novadi vēlas panākt?

pirms 11 gadiem, 2009.08.05 08:54

XXX

Šķiet ka Valentīns Evertovskis nesaprot, ka lauku skola nav jāuztur tikai tādēļ , lai vietējiem iedzīvotājiem nodrošinātu darba vietas. Viss maksā naudu, arī bērnu izglītošana... Tā ir absurda situācija, kad klasē ir 3-4 skolēni - izdevīgāk ir pašvaldībām sponsorēt transporta izmaksas, lai bērnus nogādātu līdz citai skolai, kur, visticamāk, viņi iegūs arī pamatīgākas zināšanas.

pirms 11 gadiem, 2009.08.07 10:36

Izglītība