Smiltenes Profesionālā vidusskola nedomā padoties 16

Otrdien no rīta drēgnā slapjdraņķī Smiltenes centrā stundu ilgi klusējot stāvēja vairāk nekā 350 audzēkņu un pedagogu no Smiltenes Profesionālās vidusskolas. Daudzi rokās turēja plakātus. Lielākais no tiem aicināja: "Tauta, mosties!".

 

Citi plakāti vēstīja: "Rokas nost no skolas!"; "Mēs negrimstam, mūs tīšam gremdē"; "IZM (Izglītības un zinātnes ministrija - redakcijas piezīme) saka: apvienojam. Patiesībā likvidēšana!"; "Miezīti, Gaigal, rokas nost no ceļiniekiem!", "Ceļinieki - Smiltenes zīmols".

 

Baidās par skolas izformēšanuLatvijā vienīgās ceļinieku skolas - Smiltenes Profesionālās vidusskolas (SPV) - kolektīvo piketu izraisījusi valstī plānotā profesionālās izglītības iestāžu tīkla optimizācija. Skolas kolektīvs uzskata, ka šis process notiek slepenībā, bez atklātām diskusijām un skaidrojuma.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvātajā optimizācijas programmas projektā paredzēts administratīvi apvienot SPV (320 audzēkņi) un Smiltenes tehnikumu (550 audzēkņi). No SPV profesionālās izglītības programmām ir pazudusi automehāniķa specialitāte, bet celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķa programmas vietā parādās ceļu tehniķis, ko SPV skolotāji nav atraduši nevienā profesiju klasifikatorā.

"Atklāti ar mums neviens nerunā, bet, saliekot kopā pa fragmentiem informāciju, saprotam ka zem administratīvās apvienošanās mūsu skola patiesībā tiek izformēta jeb likvidēta, kaut gan tajā ieguldīts vairāk nekā pusmiljons Eiropas naudas. Mums ļoti sāp sirds," sarūgtināta teic SPV skolotāja Inta Jakobsone. Viņa šajā skolā strādā kopš tās dibināšanas 1978. gadā.

I. Jakobsone piemin, ka līdzīga optimizācijas shēma jau realizēta ar citām profesionālajām skolām, piemēram, likvidēto Ozolu arodvidusskolu, kaut gan iepriekš nevienā dokumentā nebija ne vārda par tās likvidēšanu.

Šajā mācību gadā SPV sāka mācīties 11 audzēkņi, topošie automehāniķi no šovasar likvidētās Apes arodvidusskolas. "Kad mūsu skolu slēdza, mūs pārsūtīja uz Smilteni. Ja arī te nemācīs automehāniķus, atkal sūtīs uz citu skolu? Mācībām par labu tas nenāk," atzīst Kristaps Platais no Jaunlaicenes pagasta.

 

Situāciju skaidro ministrija Skolas piketu vēroja bariņš smilteniešu, arī Smiltenes novada deputāts Gatis Krūmiņš. "Diemžēl tik tālu esam nodzīvojušies. Tāpat kā pazaudējām slimnīcu un divas skolas novadā, tā acīmredzot vēl daudz ko zaudēsim. Malači, jaunie cilvēki, ka iznākuši ielās, taču pārlieku mierīgi tas notiek," domā G. Krūmiņš.

Līdzīgi uzskata citi apvaicātie piketa vērotāji. Cilvēki spriež, ka skolas audzēkņiem un pedagogiem jādodas protestēt uz Rīgu. "Ja mūs neuzklausīs un neviens no IZM ar mums nerunās, tā arī darīsim," pieļauj I. Jakobsone. Skolas kolektīvs vēlas dzirdēt izglītības un zinātnes ministres Tatjanas Koķes skaidrojumu par izveidojušos situāciju.

"Ziemeļlatvija" sazinājās ar IZM Profesionālās un vispārējās izglītības departamenta direktora Jāņa Gaigala vietnieci Ilzi Branti. J. Gaigals tobrīd atradās komandējumā Kurzemē."Nekas jau nav akmenī iecirsts. Optimizācijas programma tika iedota visiem apspriešanai un viedokļu izteikšanai. Tagad arī tos uzklausām," otrdien skaidroja I. Brante.

IZM speciāliste informē, ka attiecībā par Smilteni bija doma apvienot PVS un tehnikumu, izveidojot vienu izglītības iestādi ar vienu administrāciju, vienotu ēdināšanas kompleksu, dienesta viesnīcu un bibliotēku.

 

"Ne audzēkņu skaits, ne programmas netiktu iznīcinātas. Auto mehāniķa programma ir risināms jautājums. Vienīgais pāri darījums būtu doma par abu skolu veidošanu kā vienu izglītības iestādi ar vairākām īstenojamām programmām, saglabājot savu specifiku. Gala lēmums tiks pieņemts kopsadarbībā," piebilst I. Brante.

IZM jau saņēmusi biedrības "Latvijas ceļu būvētājs" un Latvijas Ceļinieku asociācijas atbalstu SPV, lai to saglabātu kā patstāvīgu izglītības iestādi.Tehnikums piketā nepiedalāsSmiltenes tehnikums piketu varbūtējās apvienošanās dēļ nerīko. Atbilstoši projektam skola saglabātu četras līdzšinējās programmas - ēdināšanas, viesnīcu un lauku tūrisma pakalpojumus un veterinārmedicīnu.

"Ne jau mēs izdomājām šo optimizāciju. Tas nāk no IZM un Saeimas Izglītības un kultūras komisijas," Smiltenes tehnikuma direktors Andris Miezītis ir aizvainots par piketa plakātu "Miezīti, rokas nost no ceļiniekiem!".

Tehnikuma direktors uzskata, ka jautājums ir jāaplūko citā aspektā - "vai mēs gribam, lai Smiltenes novadā ir profesionālā izglītība, vai nav". "Bija arī variants, ka tehnikumu pievieno pie Valmieras, bet Profesionālo vidusskolu pie Priekuļiem.

 

Līdz ar to rodas jautājums, vai ir divas vājas skolas vai viena stiprāka. Turklāt jāņem vērā, ka pēc pašreizējām prognozēm, 2015. gadā par 45 procentiem samazināsies 9. klašu absolventu skaits, salīdzinot ar 2010. gadu," uzsver A. Miezītis.

 

Pašvaldība lēmumus nevar pieņemt Smiltenes novada dome nosūtījusi oficiālu vēstuli Izglītības un zinātnes ministrijai ar lūgumu paskaidrot, kāpēc profesionālo skolu optimizācijas programmas projektā no Smiltenes Profesionālās vidusskolas piedāvājuma pazudusi celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķa izglītības programma.

"Smiltenes novada dome nenorobežosies no jautājumiem par Profesionālās vidusskolas un tehnikuma nākotni, jo ir ieinteresēta to sekmīgā risināšanā. Taču mēs varam būt tikai sadarbības partneri, bet nevaram pieņemt lēmumus par šo skolu reorganizāciju, jo abas izglītības iestādes atrodas Izglītības un zinātnes ministrijas pakļautībā," skaidro Smiltenes novada domes Izglītības pārvaldes vadītājs Tālis Jaunzemis.

Smiltenes novada domes vadība jau tikusies ar abu skolu direktoriem un centīsies veicināt abu izglītības iestāžu komandu darbu pie optimizācijas programmas, aicinot katrai skolai iesniegt savu redzējumu. 

 

Nekārtības novērstu papildspēkiŠīs nedēļas sākumā Smiltenē izplatījās runas, ka starp Profesionālās vidusskolas un tehnikuma audzēkņiem varētu izraisīties konflikts. Tam par iemeslu varētu būt valdībā plānotā abu profesionālās izglītības iestāžu apvienošana.

Lai novērstu iespējamās nekārtības, Valsts policija jau otrdienas rītā operatīvi reaģēja uz situāciju: vēroja Smiltenes Profesionālās vidusskolas piketa norisi, kontrolēja situāciju pilsētā pēc piketa un nepieciešamības gadījumā bija gatava nosūtīt papildspēkus uz Smilteni.

Pēc policijas sniegtās informācijas, nakts no šās otrdienas uz trešdienu tika aizvadīta mierīgi.

Vidzemes reģionālās policijas pārvaldes vecākā inspektore Dace Jukāma brīdina, ka Krimināllikumā ir paredzēta atbildība par noziedzīgiem nodarījumiem pret sabiedrisko drošību un kārtību.

 

Krimināllikuma 231. pants paredz sodu par huligānismu, ja tas izdarīts personu grupā vai ja tas saistīts ar miesas bojājumu nodarīšanu cietušajam, vai ar mantas bojāšanu vai iznīcināšanu, - brīvības atņemšanu uz laiku līdz septiņiem gadiem un policijas kontroli uz laiku līdz trijiem gadiem.

"Nekārtības bieži beidzas ar huligānismu. Cilvēks, nepadomājot un neparedzot savas rīcības sekas, var sabojāt nākotni. Piemēram, krimināli sodītas personas nevar strādāt vairākās profesijās," brīdina D. Jukāma. 

 

Komentāri 16

vasilits

А этому правительству не нужны ПРОФЕССИОНАЛЫ,им нужно быдло ,в которое они пытаются превратить весь народ Латвии. Валкское отделение партии Осипова поддерживает это мероприятие.Только так ,только требуя ,мы сможем навести порядок в стране. Хватит просить,надо требовать.

pirms 11 gadiem, 2009.12.09 16:11

kika

Nu malachi tie profaani,skatoties uz plakaatu Mosties tauta, ko tur beerni savaas rokaas, gribas raudaat, cik taalu ir aizgaajis, mees vinju vecaaki pirms 20 gadiem kailaam rokaam staaveejaam pret krievu tankiem un tagad muusu beerniem ar tukshiem veedseriem jaastaav pret birokraatu armiju , lai vinji vareetu maciities, protams taadaas skolaas nemaacaas beerni no biezo gjimeneem, ljoti zheel, ka nebija informaacijas par piletu, jo personiigi daudzi buutu bijushi kopaa ar beerniem. Turaties puishi, jo cerams, varbuut, kaadreiz Latvijaa celjus arii vajadzees

pirms 11 gadiem, 2009.12.09 19:27

vasilits

kika. Не надо врать. Ни кто не стоял против Русских танков ,да и против советских ,с голыми руками. А в том что сейчас творится виноваты Вы. Вы которые ( стояли с голыми руками),вы все двадцать лет только и занимались тем ,что врали и врали. И сейчас продолжаете врать.Идите и хоть раз в жизни скажите правду.

pirms 11 gadiem, 2009.12.09 19:43

:(

kaads vareetu iztulkot ko tur tas vasilits murgo tur?

pirms 11 gadiem, 2009.12.09 19:48

:(

http://www.barikades.lv/lv/3_2.php

Skat!13. janvāris 1991. gads

Palasi, Vasilič, ja vēsturi esi aizmirsis!

pirms 11 gadiem, 2009.12.09 19:49

igis

lai kā nepatiktu, par to zag;sanu tam vasilim taisnība- skumji

pirms 11 gadiem, 2009.12.09 19:58

??

Kur tad tiek runāts par zagšanu? Viņš saka - nevis varavaļi bet vraļi Tas ir - meloja.

pirms 11 gadiem, 2009.12.09 20:34

tārps

Kur palika mans komentārs??? Labi - rakstu vēlreiz bet piesardzīgāk. Vai kāds ir padomājis cik daudz jauku ēku uzreiz atbrīvosies pilsētas centrā un kas gan ar tām notiks?? Jūs taču nedomājat ka tukšajā kopmītņu piecstāvenē ielaidīs visus kam trūkst kur dzīvot????

Valdošā šķira šķiet ka bīstas no piketiem, vakarā kārtībnieku bija nedabīgi daudz pilsētā.

pirms 11 gadiem, 2009.12.09 20:38

vasilits

Что Вы тут раскудахтались?Не было танков. Были пьяные ,это видел. Танки где то и стояли может,но ни кто на них с голыми руками не ходил. Не надо врать. История. Это когда все очевидцы 91 года вымрут ,вот тогда и пишите выдумывайте. СССР только бы пальцем шевельнул и от нас всех мокрое место осталось бы. Но не шевельнул. Наши правители сами все делают что бы Латвии не было. Правильно поступают те кто требует. Просят только слабаки и прихлебатели. только требовать причем всегда и везде. Я подаю в думу официальное письмо и требую ответ ,а не прошу. Это они должны нас просить ,а не мы.

pirms 11 gadiem, 2009.12.09 20:59

edis

Man saap sirds....esmu bijusais siis skolas audzeeknis,beidzu skolu 2007.gada!Un tagad grib muusu skolu apvienot ar kaut kaadu tehnikumu,mums jau taja laika bija domstarpibas un kas bus ja skolas apvienos!
Chali un meitenes turieties preti zobiem un nagiem.....es esmu ar jums!Tikai zeel ka tik taalu projaam!

pirms 11 gadiem, 2009.12.09 22:47

xxx

Eu veči turās vissi 2009. gada beidzēji ar jums!

pirms 11 gadiem, 2009.12.10 07:17

vasilits

Надо стоять каждый день. Организовать дежурство и отстаивать свое правое дело. По закону если пикет не объявленный публично ,то можно пикитировать сколько считаете нужно. Ни один полицейский и с места не сдвинется. Удачи Вам .

pirms 11 gadiem, 2009.12.10 09:06

Smilteniete

Vasilit!

Ja proti rakstu latviski izlasīt, tad vari arī komentus latviski uzrakstīt.

Smiltene ir latviska pilsēta un daudzi jaunieši vairs nemaz krieviski neprot.

pirms 11 gadiem, 2009.12.10 17:43

vasilits

Боюсь наделать ошибок. Ведь статьи я пишу очень долго и со словарем,а коменты надо писать быстро.Я всегда говорил ,что в Смилтене адекватные люди и в думе Вашей тоже. Это Валка всегда отличалась своими неадекватными депутатами. Ну не могу и не хочу быть придурком как бывший министр финансов.

pirms 11 gadiem, 2009.12.10 18:02

Naidiigais

Respect.
Sitas pasakums ir jaatbalsta , nevar taču padoties.
Neko nevaiga apvienot , ta jau sitadu skolu latvija ir baigi daudz?? !!!
.... Turaties.

pirms 11 gadiem, 2009.12.14 23:19

Izglītība