Smiltenes pusē jaunu audzēkņu uzņemšanu rudenī sola abas profesionālās skolas 2

Kaut arī līdz jaunā mācību gada sākumam atlicis mazāk par pusgadu, visas profesionālās izglītības iestādes Latvijā nav drošas, vai septembrī vērs savas durvis audzēkņiem.

 

Plašsaziņas līdzekļos jau izskanējis, ka valstij nepietiek naudas, lai uzturētu visas profesionālās skolas un tiks ierobežota uzņemšana tirgus nepieprasītajās specialitātēs.Tie jaunieši, kurus savus nākotnes nodomus saista ar mācībām Smiltenes Profesionālajā vidusskolā vai Smiltenes tehnikumā, var tos nemainīt.

 

 

Abas skolas informē, ka nav iekļautas riska sarakstā. Smiltenes Profesionālā vidusskola, kas šobrīd vienīgā Latvijā sagatavo nākamos celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķus, saviem audzēkņiem jau no marta turklāt piedāvā bonusu - palielinātu stipendiju, pateicoties Eiropas Sociālā fonda projektam.

 

Skolas direktors Dainis Moruzs informē, ka projekts attiecas uz izglītības iestādēm, kuras īsteno pašlaik valstī noteiktās prioritārās profesionālās izglītības programmas, tai skaitā mašīnzinības. Tas attiecas arī uz celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķa un auto mehāniķa specialitātēm, kuras var apgūt Smiltenē.

 

"Mūsu skolas audzēkņi, kuri mācās šajās izglītības programmās, var saņemt mērķa stipendiju līdz 50 latiem mēnesī papildu valsts stipendijai. Rezultātā labākie audzēkņi varēs saņemt pat līdz 100 latu mēnesī," saka D. Moruzs.

 

Skolas direktors uzskata, ka šajos finansiāli grūtajos laikos tik liela stipendija ir laba motivācija jauniešiem mācīties un atbalstīt ne tikai sevi, bet varbūt pat savu ģimeni.

Šajā mācību gadā Smiltenes Profesionālajā vidusskolā mācās 315 audzēkņi. Lielākais pieprasījums pērn bija pēc ceļinieku programmas, tāpēc izveidotas pat divas pirmkursnieku grupas. Visiem gribētājiem nav bijusi vieta arī auto mehāniķu grupā.

 

Skolas vadība un apvaicātie audzēkņi cer, ka arī nākotnē Latvijā būs vajadzīgi ceļu būves speciālisti. Šobrīd audzēkņiem nav tik viegli atrast prakses vietas ceļinieku uzņēmumos, kā agrāk, jo arī tos iespaido krīze.

 

"Atradu praksi autoservisā "Tinda C"," stāsta smiltenietis Artūrs Fjodorovs no ceļinieku otrā kursa. Vietējie uzņēmumi "8CBR" un "Smiltenes ceļu rajons", kuri ir saistīti ar jaunieša nākamo profesiju, prakses vietu atteikuši. "Viņiem strādnieki tagad neesot vajadzīgi," stāsta Artūrs.

 

Par to, vai būs darbs pēc skolas absolvēšanas, viņš pagaidām neraizējas, jo vēl jāmācās pāris gadu.

 

Jaunajā mācību gadā Profesionālā vidusskola pirmo reizi neuzņems audzēkņus mazumtirdzniecības komercdarbinieku programmā, jo pēdējos gados arvien grūtāk bijis savākt pilnu grupu.

 

Par darba atrašanu pagaidām daudz neprāto arī apvaicātās Smiltenes tehnikuma jaunāko kursu audzēknes valcēniete Kristīne Bērziņa un valmieriete Kristīne Trēziņa.

 

Tiesa, K. Bērziņu uztrauc dzirdētais par restorānu slēgšanu Latvijā. Viņa tehnikumā mācās par pavāri. "Ceru, ka nākotnē pavārus vajadzēs, bet, ja viņus nepieprasīs, tad vismaz ģimeni varēšu pabarot grūtos laikos," saka jauniete.

 

K. Trēziņa izvēlējusies viesnīcu pakalpojumu programmu. Ja pēc skolas beigšanas viņa nevarēs atrast darbu Latvijas viesnīcās, tad domāšot par ārzemēm.

 

Smiltenes tehnikumā šajā mācību gadā mācās gandrīz 530 audzēkņi. Tehnikuma direktors Andris Miezītis stāsta, ka valsts noteiktajām prioritārajām programmām no skolas piedāvājuma atbilst veterinārmedicīna un individuālo pakalpojumu (lauku tūrisma, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumu) programmas. Skola apmāca jauniešus arī komerczinībās.

 

"Jaunajā mācību gadā esam gatavi uzņemt audzēkņus visās šajās programmās, bet tas būs atkarīgs no tā, kuras programmas atbalstīs Izglītības un zinātnes ministrija," saka A. Miezītis.

 

 

 

Komentāri 2

uzņēmumi "8CBR" un "Smiltenes ceļu rajons", kuri ir saistīti ar jaunieša nākamo profesiju, prakses vietu atteikuši.


bēdīgi.

pirms 12 gadiem, 2009.03.17 08:25

braucējs

Lūdzu, māciet jauniešiem būvēt tādus ceļus kā Lietuvā un Igaunijā, nevis tādus kā Šlesera valdīšanas laikā!

pirms 12 gadiem, 2009.03.17 16:48

Izglītība