Smiltenes skolēni izglābj kokus

Līdzdalība makulatūras vākšanas akcijā Smiltenes ģimnāzijas skolniekam Edgaram Hakam (8.b klase) deva labu sajūtu. "Esmu palīdzējis izglābt dažus kokus," apzinās pusaudzis.

 

Jau astoto gadu Smiltenes ģimnāzija iesaistās dažādos vides projektos, kurus organizē "Latvijas Zaļais punkts", "Zaļā josta" un "Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija" (ZAAO).Šajā mācību gadā ZAAO vides projekts "Cilvēks vidē" piedāvā vairākus konkursus. "Viens no tiem saucas "Mēs skolā šķirojam atkritumus", kad izglītības iestāde organizē šķiroto atkritumu - papīra, kartona, makulatūras, PET pudeļu - vākšanas akciju," stāsta Smiltenes ģimnāzijas vides projektu vadītāja skolotāja Ingūna Rulle.Ģimnāzija sarīkoja akciju ar devīzi "Neizmet, atdod mums!". Trijās dienās skolēni ar vecāku, radu un draugu atbalstu savāca pavisam 8,5 tonnas makulatūras. Visvairāk vecu grāmatu un žurnālu atveda Emīls Vīksna (11.b). Krava kopā svēra 673 kilogramu.

 

 

Makulatūra ietaupa koksni"Par to paldies vecākiem," pateicas Emīls. Liela daļa makulatūras esot savākta laukos. Arī mājās viss izrevidēts, un otrreizējai pārstrādei atliktas grāmatas un veci žurnāli, kuriem vairs nav reāla pielietojuma.Akcijā "Neizmet, atdod mums!" iesaistījās vairāk nekā 50 skolēnu no Smiltenes ģimnāzijas 7.-12. klasēm. Aktīvākie bija 7.-9. klašu audzēkņi.Ļoti daudz makulatūras savāca Krista Eglīte un Eva Kukurīte no 9.b (abām kopā - 1288 kilogramu), Linda Mūsiņa un Baiba Zariņa no 10.c (1027 kg) un Edgars Haks no 8.b (300 kg). Aktīvākajiem akcijas dalībniekiem būs balvas. Ģimnāzija apmaksās transportu, lai skolēni varētu izklaidēties ekskursijā.Smiltenes ģimnāzistu savākto makulatūru aizveda uz cieto sadzīves atkritumu noglabāšanas poligonu Cēsu rajona Daibē. Tur atvestās kravas pāršķiro, sapresē un aizved pārstrādei, piemēram, uz Līgatnes papīrfabriku, kur no makulatūras ražo papīru, arī A4 formāta lapas.I. Rulle skaidro, ka viena tonna makulatūras ietaupa vidēji četrus kubikmetrus koksnes. Tas nozīmē, ka tiek saglabāti 12 līdz 14 pieaugušu koku. Turklāt, izmantojot makulatūru, uz katriem 100 kilogramiem saražotā papīra tiek ietaupīti aptuveni 800 litri ūdens un līdz 5000 kilovatu elektroenerģijas.

 

 

Akcija iztīra mājuApvaicātie skolēni stāsta, ka makulatūras akcija vispirms ir laba iespēja atbrīvot māju vai dzīvokli no veciem žurnāliem, avīzēm un grāmatām. Iepriekš tas viss pašiem jāsapako un jāsasien."Ar tēti pārskatījām bēniņus, kur bija sakrājušies daudz žurnālu un vecu grāmatu, kuras vairs netiek izmantotas vai ir saplēstas," stāsta Edgars Haks. Kristai Eglītei makulatūru palīdzēja sameklēt tētis. "Viņam to piedāvāja kolēģis. Tētis aizbrauca un noziedoja darba laiku manai makulatūrai. Pārsvarā tās bija vecas grāmatas žurku apgrauztiem vākiem," stāsta Krista. Eva no mājām atvedusi žurnālus, kurus nevar sadedzināt krāsnī.Martā makulatūras vākšanas akciju rīkos arī Smiltenes Trīs pakalnu pamatskola. Makulatūru vāc arī Smiltenes Centra vidusskolas skolēni.

Izglītība