Smiltenes tehnikuma audzēkņus apmāca, kā palīdzēt naftas upuriem 5

Naftas produktu pārvadājumi ar kuģiem notiek arvien biežāk. Ekoloģisko katastrofu risks nav izslēgts arī pie Latvijas krastiem. Tāpēc Smiltenes tehnikuma trešā kursa audzēkņi, topošie veterinārārsta asistenti, apguva skolā jaunu programmu.

Vides mācības stundās viņi uzzināja, kā palīdzēt naftas produktu piesārņojuma dēļ cietušiem putniem. Piemēram, pirmajiem jāpalīdz tiem lidoņiem, kuri sasmērējušies mazāk, jo viņiem ir lielāka iespēja izdzīvot.

Māca tikai divās skolās Latvijā14 jaunieši Smiltenes tehnikumā aizvadītajā nedēļā saņēma apliecības, kas pierāda, - viņi apguvuši mācību programmu par jūras un iekšējo ūdeņu naftas piesārņojuma gadījumos cietušo dzīvnieku aprūpi.

Šo projektu Latvijā īstenoja tikai divās profesionālās izglītības skolās - Smiltenes tehnikumā un Bebrenes Profesionālajā vidusskolā, - vienīgajās valstī, kur audzēkņi apgūst programmu veterinārmedicīnā. Pārējie kursu klausītāji bija profesionāli darbinieki, tai skaitā ugunsdzēsēji, Valsts vides dienesta speciālisti, Latvijas Jūras akadēmijas studenti un citi brīvprātīgie.

Projektu īsteno valsts SIA "Vides projekti" kopā ar vairākiem sadarbības partneriem, pārņemot pieredzi no Somijas Vides institūta. SIA "Vides projekti" minētā projekta vadītāja Dace Minikoviča uzsver, ka arī Latvijā jāzina, kā rīkoties, ja naftas piesārņojumā cieš putni vai dzīvnieki. "Teorētiski tādas ekoloģiskās katastrofas nav izslēgtas arī pie Latvijas krastiem. Naftas produktu pārvadājumi ar kuģiem notiek arvien biežāk, un līdz ar to palielinās naftas noplūdes risks," saka D. Minikoviča.

Projekta mērķis bija izstrādāt 15 akadēmisko stundu apmācību programmu ar teorētiskajiem materiāliem un mācību filmu. Projektu atbalsta Valsts Izglītības attīstības aģentūra un Eiropas Savienības profesionālās izglītības Leonardo da Vinci programma.

Izbrīna intensīvā kuģu satiksmePavisam Latvijā izsniegtas 132 apliecības par mācību kursa noklausīšanos. Kursu īstenoja vietējie pedagogi, Smiltenes tehnikumā - vides zinību skolotāja Mārīte Dragone. Arī viņa piedalījās mācību materiālu izstrādē.

"Nezinājām, ka Baltijas jūra ir tik ļoti noslogota ar kuģu satiksmi. Katrā stundā jūrā atrodas vairāki simti kuģu," jaunas lietas uzzinājusi arī skolotāja M. Dragone.

Interesanti bija arī audzēkņiem. "Mācījāmies atpazīt putnu sugas, uzzinājām, kādas iestādesar to visu nodarbojas, kā mazgāt putnus un viņiem palīdzēt," stāsta uz interviju atnākušie nākamie veterinārārsta asistenti Artūrs Gerasimovs, Violeta Marejeva, Helēna Semjonova, Evija Zālīte, Vita Jukse un Ieva Aistere. "Grūti nebija. Ja ir interese, tad ir vieglāk mācīties," piebilst V. Marejeva.

Komentāri 5

es

Kāds gan kuģu katastrofu seku likvidācijai ar Smiltenes tehniskumu, ja viņi ir izbrīnīti par dzirdēto. Laikam gan kampaņa ar "zilajām lapām", smieklīgi, vai tad plānots kruīzs tūrisma praksē? Kad ir bijušas katastrofas, vai tehniskuma audzēknes ir piedalījušās to likvidācijā- taču nē!

pirms 11 gadiem, 2010.01.27 09:22

Roliks

Tehni.vares palidzet Teviem zagt ""solki"" kaiminam no bakas....un ja nopludis pa slaucinu garam,tad vares savakt bez pedu paliekam

pirms 11 gadiem, 2010.01.27 11:25

Kot

Pašreklāma. Tā jau ir, apgramsta no visa kā, bet pamatzināšanas nevienā specialitātē neiedod.

pirms 11 gadiem, 2010.01.27 11:37

?

Kaut kaa pretruniigs tas rakstinjsh- skolotaaja piedaliijaas maaciibu materialau izstraadee un pati briniijaas par jaunaam lietaam, ko uzzinaajusi!!!
Vai jauniesus ar shiem diplomiem mobilizees, ja juuraa buus naftas produkti??

pirms 11 gadiem, 2010.01.28 21:22

Izglītība