Smiltenes tehnikuma direktors: Jādomā, kas notiks, ja skolēnu skaits samazināsies 8

Smiltenes tehnikuma direktors Andris Miezītis pret rīt Smiltenē iecerēto piketu, kuru rīko Smiltenes Profesionālā vidusskola, izturas neitrāli, tomēr uzskata, ka jādomā, kas notiks profesionālās izglītības iestādēs, ja skolēnu skaits samazināsies.

 

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Miezītis, iecere par Smiltenes tehnikuma un Smiltenes Profesionālās vidusskolas apvienošanu pastāv jau vairāk nekā 10 gadus. Idejas iemesls ir tas, ka abas skolas atrodas vien pārsimts metru attālumā viena no otras. Taču šoreiz tas neesot būtiskākais.

 

"Pēc 2010.gada audzēkņu skaits krasi samazināsies, un rodas jautājums, vai labāk ir pastāvēt divām skolām ar mazu piepildījumu vai vienai, bet lielākai. Cik man zināms, pašlaik ir paredzēta skolu administrācijas apvienošana, lai taupītu līdzekļus," spriež Miezītis.

 

Tehnikumā pašlaik ir 560 audzēkņi, Profesionālajā vidusskolā - apmēram 300. Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums skolām tiek piešķirts, ņemot vērā skolēnu skaitu 2014.gadā, tādēļ jau tagad skolām ir jādomā, cik bērnu šajā laikā skolās būs. Miezītis spriež, ka pa abām skolām kopā tie varētu būt 500 audzēkņi.

 

"Šīs lietas ir jāskatās kontekstā. Stipra skola ir liela skola. Ir jāskatās, cik daudz skolēnu beigs 9.klasi, cik ies uz vidusskolu. Vai saglabāsies attiecība 70% vidusskolās pret 30% profesionālajās skolās. Sarunās ar Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvjiem dzirdēts, ka pēc kāda laika profesionālās skolas tiks atdotas reģiona pašvaldību pārziņā, bet neviens nevar pateikt, kad īsti tas varētu notikt. Tas nozīmē, ka arī pašvaldībām ir jādomā par finansēm," skaidroja skolas direktors.

 

Jautāts par to, vai iepriekš paustā iecere par profesionālās izglītības prestiža paaugstināšanu nevarētu ietekmēt nākotnes situāciju un skolēnu skaits varētu palielināties, Miezītis atbild, ka pagaidām atbalsts profesionālajām skolā ir tikai vārdi.

 

"Ja skolās arī pēc pāris gadiem būtu tik daudz skolēnu, kā ir tagad, abas izglītības iestādes apvienot nevajadzētu. Bet pašlaik atbalsts profesionālajām skolām ir tikai vārdi. Kas tiek darīts, lai palīdzētu profesionālās izglītības skolai veidoties par prestižu skolu? Ir vāja sadarbība ar darba devējiem. Vācijā jaunās iekārtas vispirms tiek dotas skolām un pēc tam tās ievieš ražošanā, Latvijā viss notiek otrādi. Uzņēmēji izdomā kaut ko jaunu un saka, lai skolas dod jaunus speciālistus."

 

Miezītis uzskata, ka skolām trūkst tehniskās bāzes, bet arī valstī nav vienotas nostājas, nav pateikts kādi speciālisti būs vajadzīgi, piemēram, pēc pieciem gadiem. Vērojot procesus valstī, viņš spriež, ka skolām ir jānāk kopā un jādomā ekonomiski.

 

Rīt protesta akcijā Smiltenes tehnikums nepiedalīsies. Direktors uzskata, ka notiekošajā nevajag iesaistīt bērnus. "Redzot virzienu valstī, visiem ir jādomā par apvienošanos," saka Miezītis.

 

LETA jau ziņoja, ka Smiltenes Profesionālā vidusskola piketā nolēmusi protestēt pret Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iecerēto optimizāciju, kura faktiski nozīmējot skolas likvidāciju.

 

Vidusskolas kolektīva atklātajā vēstulē pausts viedoklis, ka profesionālās izglītības iestāžu tīkla optimizācija notiek slepenībā, bez atklātām diskusijām un skaidrojuma skolu kolektīviem, lēmumus pieņem, jau iepriekš vienojoties dažādos līmeņos, tai pašā laikā maldinot sabiedrību.

 

Skolas kolektīvs atklātajā vēstulē norāda uz sabiedrības maldināšanu. Izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (ZZS) Informatīvajā ziņojumā par pirmā līdz trešā kvalifikācijas līmeņa profesionālās izglītības programmu pārskatīšanu, kas Ministru kabineta sēdē izskatīts šā gada 21.jūlijā, rakstījusi:

 

"Par nacionālās nozīmes izglītības programmām var uzskatīt tās profesionālās izglītības programmas, kuras tiek īstenotas vienā vai nedaudzās izglītības iestādēs un kvalifikācijas tiek pieprasītas darba tirgū, kā arī tās, kurās tiek sagatavoti speciālisti eksportspējīgās nozarēs. Piemēram, mašīnzinību programma (kvalifikācija - ceļu būves speciālists) Smiltenes Profesionālajā vidusskolā."

 

Lai arī sākotnēji bijusi izplatīta informācija, ka Vidzemes reģionā Smiltenes tehnikums un Smiltenes Profesionālā vidusskola tiek saglabātas kā atsevišķas iestādes, vēlāk parādījusies informācija par šo skolu administratīvu apvienošanu.

 

Skolas pārstāvji norāda, ka Smiltenes tehnikuma mācību programmas atšķiras no profesionālajā vidusskolā piedāvātajām. Tehnikumā var apgūt Lauku tūrisma pakalpojumu, Ēdināšanas pakalpojumu, Viesnīcu pakalpojumu, Veterinārmedicīnas un Komerczinību programmas.

 

Turklāt optimizācijas programmā automehāniķa specialitāte ir pazudusi, bet celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķa mācību programmu paredzēts aizstāt ar ceļu tehniķa programmu, kas, kā norāda skolas pārstāvji, ir pavisam cita specialitāte. Šādas rīcības rezultātā Smiltenes Profesionālā vidusskola tiek likvidēta.

 

Smiltenes Profesionālā vidusskola, kura nodibināta 1978.gada septembrī, ir vienīgā ceļinieku skola Latvijā, kura izveidota pēc darba devēju iniciatīvas un saņēmusi pastāvīgu to atbalstu. Pēdējos gados skola piesaistījusi ievērojamu Eiropas finansējumu 625 576 latu apmērā - darbojoties dažādos projektos, renovētas laboratorijas, iegādāta mūsdienīga tehnika, izstrādāti mācību līdzekļi.

 

Skolā audzēkņu skaits pēdējos gados ir palielinājies, turklāt skolā mācās bērni no visas valsts. 2008.gadā skolu beidza 42 audzēkņi, 2009.gadā - 57, bet 2010.gadā skolai būs 75 absolventi.

 

Skolas pārstāvji uzskata, ka daudz loģiskāk pieņemams būtu variants Smiltenes Profesionālajai vidusskolai palikt kā atsevišķai iestādei, kura sagatavo prioritārās specialitātes, vai kļūt par Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikuma filiāli - tieši radniecīgo programmu dēļ, kā arī lai saglabātu ceļu būves mašīnu mehāniķu sagatavošanu.

 

Vēstules autori uzsver, ka "jebkura reforma veicama, tikai ekonomiski to pamatojot un piedaloties sarunā visām ieinteresētajām pusēm. Diemžēl IZM Profesionālās un vispārējās izglītības departamenta vadītājs Jānis Gaigals un citas atbildīgās amatpersonas nav pat radušas iespēju tikties ar skolas kolektīvu."

Komentāri 8

ignja

Nav ko naidot skolu audzēkņus savā starpā. izklausās pēc uzpūstas histērijas lēkmēs. Neba jau ceļu meistarus tagad sāks mācīt tehnikuma ēdināšanas gatavošanas skolotāji!!!!!

pirms 11 gadiem, 2009.12.08 10:40

Diogeens

Ja jau tik smuki cipari ST, par ko tad direktors taa shuumeejas?? Patiesiibaa tie cipari ir stipri savaadaaki - ST 450 audzeeknju ( IZM datos )! Vai tik pats nav inspireejis procesus??

pirms 11 gadiem, 2009.12.08 21:39

tads skats ka tehnikuma direktors ir loti ieintresets lai skolas apvienotu...miezit sac domaat ar galvu.

pirms 11 gadiem, 2009.12.08 21:50

laura

Ko jūs kasties virsu !!! ST ir ap 500 skolēniu un tā ir taisnība :@
Tāda sajūta, ka to visu būtu Miezītis izdomājis!!!Un ne jau viņš naido skolu skolēnus, tā parsti it SPV, kura nāk uz tehnikumu piedzērušies un taisa problēmas !!!

pirms 11 gadiem, 2009.12.11 09:34

Kas tad cits ja ne Miezītis

Kas tad cits ja ne Miezītis ir šo jezdu sataisījis, ka vajaga apvienot,

pirms 11 gadiem, 2009.12.11 16:32

LAURAI

Laura tev ir gan īss prāts, protams ka Miezītis grib paņemt visu

pirms 11 gadiem, 2009.12.24 18:16

guguu...

gribu zinaat kaadi apstaakli ir kojaas kuras dziivo audzeekni???

pirms 10 gadiem, 2010.10.01 14:51

Izglītība