Smiltenes Trīs pakalnu pamatskolas mazais pārgājiens saņem augstāko novērtējumu

Par tradīciju Latvijā kļuvis konkurss "Mans mazais pārgājiens". Šogad bērni un jaunieši bija aicināti apgūt un izprast klimata izmaiņas Latvijā un pasaulē un meža nozares devumu klimata izmaiņu mazināšanā. 1. līdz 4. klašu grupā tas vislabāk izdevās Smiltenes Trīs pakalnu pamatskolas 3.a, b, c klasei.

Zemkopības ministrijas (ZM) sadarbībā ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu „Silava" Eiropas Savienības INTERREG projekta "FUTURE forest" rīkotajā konkursā "Mans mazais pārgājiens 2010" Latvijas skolu konkurencē 1. līdz 4. klašu grupā uzvarēja Trīs pakalnu pamatskolas trešo klašu kolektīvi. Liels bija smilteniešu pārsteigums, uzzinot iepriecinošo vēsti.

Uzdevumi viens pēc otraTrīs pakalnu pamatskola šajā konkursā startēja otro reizi. Dalībnieki atzina, ka šogad "Mana mazā pārgājiena" tēma bijusi sarežģīta. Konkursantiem bija jāveic literatūras un citu informācijas avotu izpēte par iespējamo klimata pārmaiņu izpausmes formām, ietekmi uz apkārtējo vidi un tautsaimniecību.

Pats galvenais - smiltenieši devās izpētes pārgājienā pa Launkalnes pagasta dabas taku Veļu gravā, lai apzinātu klimata pārmaiņu izpausmes un samazināšanas pasākumus. Pēc tam 3. klašu skolēni ar vecāku atbalstu un audzinātājām veidoja radošu izpētes darbu.

"Tēma par globālo sasilšanu bija diezgan grūta. Visi rakstījām darbus, kā mēs taupām dabas resursus. Tas bija ļoti vērtīgi, jo pēc darba uzrakstīšanas ģimenē sākām taupīt elektrību, ūdeni, draudzīgāk izturēties pret vidi. Tagad pa nakti slēdzam ārā datoru, vairāk cenšamies staigāt kājām, lai mazāk jādarbina mašīnas," stāsta 3.c klases skolniece Grieta Stīpniece. Arī citi skolēni ieguvuši vērtīgu un paliekošu pieredzi.

Izprast palīdzēja speciālisti"Bērnus tik tiešām daudz izglītojām par to, kas ir klimata izmaiņas, kā tās rodas. Runājām par globālo sasilšanu, ko katrs var darīt savā ģimenē, lai to mazinātu, skatījāmies izglītojošu filmu. Pēc tam bērni rakstīja pārdomas "Glābsim planētu katru dienu".

Mūsu skolā viesojās brīnišķīgi speciālisti. 3.b klases skolnieka Dināra Cerbuļa tētis Andris, Meža pētīšanas stacijas vecākais mežkopis, un Meža pētīšanas stacijas Smiltenes informācijas centra vadītāja Sarmīte Nēgele. Viņi bērniem aizraujoši stāstīja par meža nozares iespējām klimata pārmaiņu samazināšanā. Kopā ar speciālistiem devāmies pārgājienā uz Launkalnes pagastu. Sirsnīgs paldies šiem abiem cilvēkiem par atsaucību un ieguldīto darbu," saka skolotāja Inta Purgale.

Viņas kolēģes Dzintra Vaivode un Anita Žeļezkina piebilst, ka dabas taka, pa kuru aukstajā laikā devušies mazā pārgājiena dalībnieki, esot izveidojusies no izkusuša ledāja. "Tā bija aizraujoša diena, kurā skolēni laiku pavadīja lietderīgi un patīkami. Par savu mazo pārgājienu katrs bērns rakstīja pārdomas konkursa organizatoriem," stāsta skolotājas.

Piemēram, skolniecei Līgai Gavarei pārgājienā patika noskaidrot, cik kokiem ir gadu, un cept desiņas. Viņa bijusi gan satraukusies, gan priecīga.

Ieguvumi ir"Pēc tam divus mēnešus likām visas aktivitātes kopā. Konkursa uzdevumi bija gluži kā bakalaura darbs. Centāmies to darīt interesanti. Iesaistījās arī vecāki. Ingūna Rulle pievienoja pārdomas, ko ģimene ieguvusi, iesaistoties projektā. Ieguvums ir ne tikai uzvara. Svarīgākais ir tas, ka ģimenēs ir aizdomājušies par globālo sasilšanu," saka I. Purgale.

Nupat "Mana mazā pārgājiena" uzvarētāji viesojās Zemkopības ministrijā, kur viņus sagaidīja ministrs Jānis Dūklavs. Pēc tam smilteniešiem sagādāta jauka atpūta zooloģiskajā dārzā.

Bet tas nebūt nav viss. Smiltenes Trīs pakalnu pamatskolas 3. klašu kolektīvi, uzvarot konkursā, nopelnījuši balvu - izglītojošu ekskursiju 17. septembrī. Līdz tam skolotājām jāizstrādā maršruts, kas saistīts ar meža nozari. Transporta izdevumus 250 latu apmērā apmaksās konkursa organizatori. "Arī nākamajā gadā mums jābūt tikpat gudriem, lai uzvarētu," piebilst skolniece G. Stīpniece.

Izglītība