Strenču vidusskolas skolēnu vecāki ilgstoši sūdzas par bērnu klasesbiedru 39

Īsi pirms rudens brīvlaika Strenču vidusskolā

notika kautiņš, par kuru cietušā māte informēja policiju.

11 gadus vecs 5. klases skolēns Juris (vārds mainīts) trieca klasesbiedra galvu pret savu ceļgalu, kā rezultātā otram zēnam tika salauzts deguns, un viņam nācās pārciest operāciju Vidzemes slimnīcā.

 

Negadījums pielicis punktu vairāku šās klases bērnu vecāku pacietībai, kuri stāsta, - ar kautiņa vaininieku ir problēmas jau no 1. klases.

 

Vecāki vēršas bāriņtiesā Kādā no iepriekšējiem mācību gadiem vairāki vecāki pat parakstīja iesniegumu Strenču bāriņtiesai, lūdzot palīdzību un speciālistu konsultācijas.

 

"Tas notika pēc tam, kad viņš (domāts Juris, - redakcijas piezīme) žņaudza manu puiku. Citas mammas vēl stāstīja, ka gājis uz mūzikas skolu un draudējis ar nazi meitenēm. Tad arī sabuntoju vairākas mammas, uzrakstīju vēstuli bāriņtiesai, un viņas parakstījās," stāsta strencēniete Maija, kuras dēls arī mācās 5. klasē.

 

Savukārt nesen, 24. oktobrī, Jura piekautā zēna mamma Dina uzrakstīja iesniegumu Valkas rajona policijas pārvaldei.

 

Viņas dēlu Juris piekāvis pirms sporta stundas. Zēnam no somas bija izkritis penālis. Juris penāli sācis svaidīt, pametis zem galda, un brīdī, kad klasesbiedrs līda laukā no galda apakšas, satvēris viņa galvu un triecis pret savu ceļgalu.

 

"3. klasē Juris nometa zemē dēla treniņjaku un uzčurāja tai virsū. Jau tad man tas šķita drausmīgi," atceras Dina, "bet klases audzinātāja stāstīja, ka viss tiek darīts, lai būtu labi. Ar Juri strādājot psihologi un psihiatri. Labi, gaidīju rezultātus un sagaidīju."

 

Cietušā zēna māte sarūgtināta atzīst, ka viņas dēls pēc klasesbiedra pēdējā uzbrukuma negrib iet uz skolu. No klases fotogrāfijām viņš izgriezis Jura galvu. Klasesbiedri runājot, ka Jurim par notikušo atkal nekas nebūs.

 

Valkas rajona policijas pārvalde informē, ka atbilstoši Krimināllikuma 11. pantam pie kriminālatbildības nav saucama persona, kura nav sasniegusi 14 gadu vecumu. "Tiek veikta pārbaude jautājuma izlemšanai par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu tiesā," skaidro pārvaldes inspektore Laima Sviķe.

 

Atklāj robu izglītības sistēmāStrenču vidusskolas direktors Jānis Pētersons "Ziemeļlatvijai" atzīst, ka skolā problēmas ar Juri bijušas jau no 1. klases. Parasti tās izpaudušās, kā citu skolēnu aizskaršana, pagrūšana, iekaustīšana.

 

Skolotāji izmēģinājuši visus iespējamos līdzekļus, - lūguši speciālistu padomu, daudzkārt runājuši ar pašu vaininieku un viņa mammu, īsi pirms šā rudens brīvlaika pat ataicinājuši mammu uz skolu, lai viņa sēdētu stundās kopā ar savu dēlu. Juris nosūtīts uz konsultāciju pie skolas psihologa un ar viņa nosūtījumu - pie psihiatra.

 

"Godīgi sakot, man īsti atbildes nav, ko darīt," atzīst J. Pētersons. "Jebkuram ierēdnim mūsu valstī varu pajautāt, kādus līdzekļus viņi iedos skolai, lai tā varētu šādas problēmas atrisināt, taču visas uzrunātās instances piesola tikai pārrunas un audzināšanu un uz konkrētu rīcību nav gatavas."

 

Strenču vidusskolas direktors secina, ka attiecībā uz šādiem gadījumiem izglītības sistēmā ir robs. Kaut arī vairāki 5. klases skolēnu vecāki spriež, ka Juri vajadzētu pārcelt uz citu skolu, bez viņa vecāku piekrišanas tas nav iespējams. Skolēnu nedrīkst izslēgt no skolas, kamēr viņš nav ieguvis pamatizglītību.Mātei nolaidušās rokasCietušā zēna māte Dina savukārt vaicā, cik ilgi Juri var integrēt, un cik ilgi viņa uzvedības dēļ var ciest citi bērni? "Vai tik ilgi, kamēr notiks gadījums ar letālām sekām? Man ir nolaidušās rokas. Gaidīju palīdzību, bet saprotu, ka to nesaņemšu. Kas palīdzēs manam bērnam, un vai viņš būs tas, kuram jāmeklē cita skola?" saka sarūgtinātā māte.

 

"Klasē nevar būt bērns, kurš ilgstoši izraisa konfliktsituācijas, vai viņam ir neadekvāta uzvedība," saka Valkas rajona padomes izglītības pārvaldes vadītāja Ilze Videmane. Viņa arī atzīst, ka skola un pedagogi vieni paši ne vienmēr tādas problēmas var atrisināt, sadarbojoties ar ģimeni, jo nepieciešamas speciālistu, vajadzības gadījumā pat mediķu konsultācijas.

 

I. Videmane uzsver, ka jebkurā gadījumā bērns nav vainīgs. Visiem atbalsta dienestiem ir jāprot atrast veids, kā viņam palīdzēt, un speciālistiem ir jāsniedz padoms pedagogiem.Līdzīgi gadījumi iespējami arī citās skolās. Smiltenes Centra vidusskolas direktore Ilze Vergina uzsver, ka šī tēma ir ļoti aktuāla visā valstī un sabiedrībai par to jādiskutē.

 

 

"Arvien vairāk parādās tendence, ka skolotājs ir bezspēcīgs skolēnu priekšā. Visi runā, bet rezultātu nav," saka I. Vergina, piebilstot, ka nedomā konkrētu skolu.

 

J. Pētersons gan teic, ka sabiedrība ne vienmēr zina un novērtē pedagogu ieguldīto darbu un tas arī ne vienmēr ir redzams.

 

Norāda uz ģimenes problēmāmStrenču bāriņtiesas priekšsēdētāja Sandra Āķere par konkrēto gadījumu ar Juri stāsta, ka pēc skolēnu vecāku vēstules saņemšanas zēna māti bāriņtiesa izsauca uz pārrunām.

 

"Ieteicām mātei bērnam meklēt psihologa un psihiatra konsultācijas. Es domāju, ka šis tomēr vispirms ir audzināšanas jautājums ģimenē, un bērna uzvedībā parādās ģimenes problēmas. Iespējams, ir pat vajadzīga kompleksa ģimenes terapija," saka bāriņtiesas priekšsēdētāja.

 

S. Āķere ir arī Strenču bērnudārza "Minkāns" vadītāja. Viņa atceras, ka Jurim uzvedības problēmas parādījās jau tad, kad viņš sāka apmeklēt bērnudārzu aptuveni trīs gadu vecumā.

 

Kad grupiņas audzinātāja mātei uz tām norādījusi, saņēmusi asu atbildi, lai izaudzinot vispirms pati kādu bērnu.

 

Jura māte un zēns dzīvo Sedā, tāpēc šis gadījums faktiski ir Sedas bāriņtiesas kompetencē. Ar Sedas bāriņtiesas priekšsēdētāju "Ziemeļlatvijai" vakar neizdevās sazināties, jo viņa bija Rīgā.

 

Sedas domes priekšsēdētāja Irina Andrejeva stāsta, ka Jura ģimene ir labvēlīga un palīdzību bāriņtiesā nav prasījusi. "Nebija tādas vajadzības. Un kurš puika tad nekaujas? Vienkārši mūsdienās par tādām lietām vairāk raksta prese un rāda televīzija," saka I. Andrejeva.

 

Māte atzīst, - viegli navJura māte Andra (32 gadi) pieļauj, ka pēc notikušā varētu pat meklēt dēlam citu skolu, jo "viņam dzīves šeit tāpat nebūs". Taču tālu no mājām viņai Juri bail sūtīt, lai dēla dzīve netiktu salauzta.

 

"Dēls vienmēr bijis hiperaktīvs. Saņēmām ārsta ieteikumu, ka viņam vajadzīga individuāla pieeja, bet kā skolā to nodrošināt, ja klasē ir ap 20 skolēnu? Man nav iespēju viņu izvadāt uz lauku skolu, kur bērnu ir mazāk," atzīst Andra.

 

Zēna tēvs ģimenē nedzīvo. Māte strādā Strenču psihoneiroloģiskajā slimnīcā par sanitāri, kur ir maiņu darbs. Ģimenē aug vēl viens zēns, jaunāks par Juri.

 

Māte stāsta, ka savulaik Juris lasījis daudz grāmatu, pat enciklopēdijas, un dēlam patīk fantazēt. "Sastāsta tādas lietas, ka pat vecmāmiņa notic," pasmaida Andra. Juris savulaik arī apmeklējis mūzikas skolu. Tagad viņš dejo tautas deju kolektīvā.

 

Jura māte neslēpj, ka viņai nav viegli audzināt dēlu, taču atzīst, ka palīdzību nevienam nav lūgusi, arī tad ne, kad uzklausījusi citu vecāku sūdzības par Jura uzvedību.

 

"Ir viegli otru noniecināt, mīdīt kājām, nevis integrēt. Taču, jo vairāk kādu mīdīs, jo agresīvāks viņš paliks," rūgti saka Jura mamma. Viņa uzskata, ka bērni ir nežēlīgi un varbūt paši provocē Juri uz agresīvu uzvedību.

 

 

Reiz Jura vējjaka, saņurcīta un apspļaudīta, esot bijusi iemesta atkritumu tvertnē pie skolas. Taču dēls par tādām lietām pats neko viņai nestāstot. "Pagale viena nedeg," spriež Andra.

 

Kaut Latviju otrādi apgriezīs Skolotāja Solvita Tēberga, kura audzināja Jura klasi četrus gadus, teic, ka visi nedarbi parasti vienmēr tikuši "norakstīti" uz Juri. Taču bērni arī meklē viņa klātbūtni, jo zēns esot interesants sarunu biedrs.

 

"Ziemeļlatvijas" apvaicātie Jura klasesbiedri puiku raksturo kā kausli, taču klasē no viņa baidoties tikai daži bērni, piemēram, kāda meitene, kuru viņš apceļ.

 

"Daudzreiz viņš kaujas bez iemesla. Kādreiz viņu arī pakaitinām. Gribam, lai ķer mūs, bet, kad noķer, tad neko mums nedara," stāsta kāds Jura klasesbiedrs.

 

Jura klasesbiedrene stāsta, ka zēns ir mazgadīgo pīpmaņu grupā. Tā meitenes dēvē piecus klases zēnus. "Pagājušajā gadā Juris meitenes drusciņ aiztika, bet šogad - ne. Kādreiz viņš ir labs," stāsta meitene. Viņa nedomā, ka Juri vajadzētu pārcelt uz citu skolu.

 

"Katrs bērns ir tāds, kāds viņš ir. Jura mamma daudz darījusi, un mēs kopā ar mammu esam meklējuši palīdzību, taču profesionāli tā īsti neviens nav palīdzējis. Tagad skatāmies uz sekām, bet cēlonis jāmeklē bērna pirmsskolas vecumā," spriež S. Tēberga.

 

Strenču vidusskolas direktors cer, ka šajā gadījumā risinājumu, ko darīt ar Juri, izdosies atrast. "Meklēsim tālāk un to atradīsim, kaut apgriezīsim visu Latviju."

 

Klīniskā psiholoģe Antra Pinne līdzīgus gadījumus klases kolektīvā ieteic vērtēt no diviem aspektiem. "Vispirms jāskatās, vai šādu bērna uzvedību izraisa veselības traucējumi, kā rezultātā viņš nespēj kontrolēt savus impulsus, vai arī tas ir sociālās ielaistības fons," skaidro psiholoģe.

 

Pirmajā gadījumā, iespējams, jādomā par bērnam piemērotāku vidi, otrajā - skolotājiem jāsadarbojas ar bērna vecākiem, jāiesaista skolas psihologs, kurš sniedz individuālas konsultācijas skolēnam un viņa vecākiem un kurš arī strādā ar klases kolektīvu.

Komentāri 39

beka

Līdzīgs subjekts pirms trijiem gadiem mācijās Trīs pakalnu pamatskolā Smiltenē!Un diemžēl arī viņš varēja atļauties visu pret saviem klases biedriem,bet pats bij neaizskarams,jo redz vecāki arī nevēlējās neko mainīt,lai citiem bērniem nebūtu no viņa jābaidās un no skolas viņu neļauj izslēgt likums!Varbūt vajadzētu par to padomāt līdz nav vel notikusi traģēdija!

pirms 12 gadiem, 2008.11.03 19:24

bērzlape

Ja manu bērnu tā dauzītu, es pēc skolas bez lieciniekiem to sīko pati tā atskaldītu, ka maz neliktos.Galvenais, lai nav liecinieku un pirkstu nospiedumu. Iesaku kādam no apbižoto bērnu vecākiem ta arī izdarīt.

pirms 12 gadiem, 2008.11.03 21:21

Hm

Kādas muļķibas, ir jāsit nevis puika, bet viņa tēvs, kamēr tēvs pats pāraudzinās savu razbainieku!

pirms 12 gadiem, 2008.11.03 22:01

*

Vai tad par nepilngadiigaa veiktiem nodariijumiem nav jaaatbild vecaakiem? cietushaa skolnieka vecaakiem jaasuudz dauzonjas vecaaki tiesaa - jaapieprasa aarsteeshanaas izdevumi un iespeejams, pat moraalais kaiteejums ( jo taads tieshaam ir)! ja nav maaceejusi audzinaat deelu, lai maksaa un lai saak audzinaat!nevajag vainot ne skolu, ne psihologus- visu probleemu saakums jaameklee gjimenee! peec maates izteiciena beernudaarzaa rodas aizdomas, ka puikam visatljautiiba ir bijusi no beerna kaajas!

pirms 12 gadiem, 2008.11.03 23:07

Zane

Ekskursija uz cietumu un kapsētu tiešām derētu Jurītim. Un jāliek pie fiziska darba, lai enerģija tiktu novirzīta sabiedrības labā!

pirms 12 gadiem, 2008.11.04 08:49

dite

Kā tad ...bērns nav vainīgs.... kāmēr mēs šitā aizstāvēsim tikmēr mūsu sabedrībā uzradīsies neviens vien Jurītis..., tiešām derīgi būtu rakstīt patieso vārdu ...es vairs nebrīnos ne par ko šajā skolā.......

pirms 12 gadiem, 2008.11.04 09:01

Zane

Kas tad vainas Strenču vidusskolai? Pat teiktu daudz labāka par dažu labu lielāko pilsētu skolām. Katrā skolā ir savi Jurīši un kā tikt galā ar viņiem ir jādomā pašiem vecākiem.

pirms 12 gadiem, 2008.11.04 10:32

nesaprotu

Tiešām nesaprotu kādēļ viss raksts praktiski veltīts ''nabaga jurītim''. varbūt tomēr vajadzēja rakstīt arī par tiem iespējamiem, kaut nedaudziem, veidiem kā tomēr citiem vecākiem savus bērnus no šitādiem jurīšiem aizstāvēt. Arī rakstā minētie fakti ir pretrunīgi, jo māte apgalvo ka ir zinājusi par bērna hiperaktivitāti, agresivitāti, bet PALĪDZĪBU NEVIENAM NAV LŪGUSI,... tatad faktiski nav izdarīts pat tas mazums ko iespējams izdarīt mūsu apstākļios. Savukārt klases audzinātāja S.Tēberga rakstā apgalvo ka māte ir daudz darījusi ... un tik pat daudz darīs tālāk?????????

pirms 12 gadiem, 2008.11.04 10:53

Fiksais

Ja problēmas bērnam ir jau no bērnu dārza vecuma, ja visi zin, ka zēns regulāri smēķē, ir agresīvs, tad lieta ir nopietna- bez skolas iejaukšanās visatļautība turpināsies un beigu rezultāts nav prognozējams...Cik saprotams, ģimenē uz zēnu skatās caur rožainām brillēm.

pirms 12 gadiem, 2008.11.04 11:33

Māte

Es teikšu tā-gribējām kā labāk sanāca kā vienmēr.Stāsts ir par "nabaga"Jurīti vai ne???? Cik viņš pozitīvs,cik viņš izglītots,cik viņš labiņš. Nabaga Jurīša mamma,kā tik labu bērniņu visi apbižo,Jurītis nekad nežēlojas. Visi klasesbiedri viņu kā tādu bulli izprovocē uz nedarbiem. Nekas,lai jau viss rit savu gaitu,bet dzīvē gan mātei,gan Jurītim viss nāks atpakaļ,jo visi mūsu cietumnieki ir ļoti gudri,labprāt lasa grāmatas un labprāt fantazē-tā ka citi notic.

pirms 12 gadiem, 2008.11.04 14:06

feka

Nu degpunktā direktors ar pēc pajoļa izskatījās, ko var gribēt tādā skolā. Bēdīgi, vienīgi prieks, ka mans bērns uz Valmieru braukā.

pirms 12 gadiem, 2008.11.04 19:59

Dana

vinu vajag sutit uz citu skolu bet tas nebutu labi jo vins seit labi macijas un visus pazist lidz sodienai vins neko man nau izdarijis vins visu dara tiem kas kadreiz vinu ir aizskarusi LABAK NERUNAJIET PAR VINU SLIKTU JO MES TACU ZINAM KA JUTAS VINA MATE UN VINA NAU VAINIGA

pirms 12 gadiem, 2008.11.04 20:33

vidusskolnieks

Tas sīkais noziedznieks ir zināms pat vecāko klašu skolēniem, izcili pretīgs sīcis. Izmest no skolas tādu un viss.

pirms 12 gadiem, 2008.11.04 21:41

Bērzlape

Es taču teicu, ka vinu vajag kārtīgi atštaukāt.Un tā, lai uz visu mūzu atceras kur vēzi ziemo!Sīkajam ņergai īstenībā ir baigi daudz kompleksu, un pie ta ir vainīgi arī vecāki. Neko ta māte nav darījusi, ja reiz ir tāds sīkais izaudzis.

pirms 12 gadiem, 2008.11.04 21:49

krancis

Dana! Neraksti te vairs! Tu parādi,cik slikti Strenčos māca latviešu valodu!

pirms 12 gadiem, 2008.11.05 12:12

beka

Jā ,Dana,izstāsti nu kā ,tad jūtas viņa māte?Vai viņa ir lūgusi kādam palīdzību,ka netiek ar savu bērnu galā?

pirms 12 gadiem, 2008.11.05 14:50

NĀTRE

Visas bērnu uzvedības problēmas ir bērna vecāku savstarpējo attiecību problēmas. Kaut kad taču tētis bija, tur arī tā sekne jāmeklē.
Tomēr apbrīnoju, kā gadiem viens bērns var terorizēt citus un neviens neko nespēj izmainīt. Kaut būtu aizveduši bērnu uz Valsts pedagoģiski medicīnisko komisiju, kur bērnam piemeklētu piemērotu skolu. Bērns jau nav vainīgs, ka sākuma problēma viņā , visticamāk, radās ģimenē, bet attiecības skolā to pastiprināja. Cik saprotu, jau bērnudārzā bērns ticis uzskatīts par problēmu, tad laikam gaidām, kad nonāks līdz cietumam....

pirms 12 gadiem, 2008.11.06 11:30

fiksais

Skolas vadībai vairāk interesē kā iekāst naudu un izpatikt visiem, kas ir potenciālie Pētersona fani pašvaldības vēlēšanās. Pedagoģija?... Ko Jūs...
Drīz jau visi prasīgie un reāli iemācošie učiki būs prom - piemēram Ivkina.
Ja vēl angļu valoda un ķīmija aizlaistos - vispār skola jāslēdz.

pirms 12 gadiem, 2008.11.06 11:54

Neitrālā

Strencēnieši! Beidziet ķengāties! Domājiet kopā, kā šādas problēmas risināt, nu ne jau vardarbību pret vardarbību likt. Tik daudz augstskolu beiguši pedagogi un gudri, domājoši vecāki skolas padomē tak lieciet prātus kopā un risiniet šo lietu. Protams ir pusaudzis jāsoda, jo otram salauzt degunu nav prāta darbs un vēl par ko..".Šajā skolā viņam gan vairs nebūtu īstā vieta, paša miera un klasesbiedru netracināšanai, jo kā viņi viens uz otru skatīsies pēc tādas pārciestas traumas, vai arī neradīsies vēl trakāki konflikti, jo skolotāji klāt katru minūti nestāvēs un aiz rokas nevadās... ? Liels darbs skolas vadībai un sabiedrībai, domei arī nav ko malā stāvēt tā taču ir pilsētas skola, no kuras jau tik daudzi bērni mācās Valmierā, tātad ... KĀPĒC? Lūk jautājums uz ko jārod kopīga atbilde!

pirms 12 gadiem, 2008.11.06 12:53

Izglītība