Studējošos neapmierina augstākās izglītības sistēmas finansēšana

Vairāk nekā 60 studentu no Latvijas augstskolām pulcējas vienkopus vietā, kur tiekas līderi - "Līderu forumā '09". Četras dienas lauku mājā "Kalbakas" Smiltenes pusē viņi diskutēja par aktuālām izglītības sistēmas problēmām, studentu dzīvi un uzklausīja ekspertu viedokļus.

 

"Līderu forumu" organizē Latvijas Studentu apvienība (LSA). Šī pasākuma mērķis ir stiprināt pamatakmeņus studentu kustībai un interešu aizstāvībai, viens no būtiskākajiem uzdevumiem - risināt aktuālas problēmas, tiekoties ar augstākās izglītības sistēmas veidotājiem.

 

"Šī gada "Līderu Forums" pavērsa jaunu pieeju semināru norisei. Šogad tika ieviesti daudzi jauninājumi. Kā, piemēram, semināra laikā notika paneļdiskusija, kur studentiem bija iespēja diskutēt ar politiķiem un augstākās izglītības politikas veidotājiem kā līdzvērtīgiem sarunu partneriem," stāsta LSA viceprezidente Dace Grante.

 

Atbildes izskan, bet kā darbi?Karsta izvērtās paneļdiskusija gan studentiem, gan panelim - Latvijas Universitātes profesoram Ivaram Lācim, Latvijas Tehniskās universitātes Studentu parlamenta prezidentam Artūram Zepam, Vidzemes augstskolas rektorei Vijai Daukštei, Rektoru padomes priekšsēdētājai Tatjanai Volkovai, Saeimas deputātam Kārlim Šadurskim un Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības departamenta pārstāvim Anatolijam Melnim.

 

Diskusijas norisinājās par "Augstākās izglītības sociālo dimensiju", par iespējamo finansēšanas sistēmas maiņu un uzlabojumiem. Studentus satrauc vairākas lietas. Piemēram, Latvijā tik viegli ļauj gudriem un izglītotiem cilvēkiem, kas studējuši budžeta grupās, doties strādāt uz ārzemēm. Atbildes uz studentu jautājumiem izskanēja, tomēr ir skaidrs, ka šā brīža situācijā Latvijā izglītības finansēšanā maz ko var mainīt. Drīzāk jādomājot, kā augstskolas pārlaidīšot šo ziemu.

 

Zināšanas pielieto praktiskiPēc teorētisko zināšanu iegūšanas no lekcijām par lobēšanu, kur viens no lektoriem bija zināmais žurnālists Ansis Bogustovs, studentiem nācās pierādīt savas spējas praktiskajā uzdevumā "Simulācijas spēle". D. Grante stāsta, ka tajā dalībnieki iejutās dažādu valsts mēroga institūciju un ministriju lomās, aizstāvot savu pozīciju un lobējot intereses par bezmaksas izglītības ieviešanu Latvijā.

 

Ar šā gada "Līderu forumu" apmierināts ir projekta vadītājs Miks Muižarājs. "Parasti forums notiek neformālā gaisotnē un vairāk uz studentu saliedēšanu, bet šogad ļoti informatīvi. Bija ne tikai sausa informācija. Devām iespēju, kur to praktiski izmantot. Tas bija viens no svarīgākajiem, kad students savas zināšanas un spējas izmanto reālās dzīves situācijās," domā M. Muižarājs

 

"Ar jaunu pieeju semināram un līderu dotību pārbaudei pirmajā dienā notika pārgājiens ar kontrolpunktiem, kur katrai komandai tika piešķirts savs operators, lai semināra trešajā dienā visiem kopīgi būtu iespējams noskatīties samontētos video un izvērtēt katra līdera reakciju," pastāsta LSA viceprezidente.

 

Izglītība