Tatjana Koķe: “Cilvēka dabā ir negribēt pārmaiņas, jo tām jātiek līdzi” 14

Konkrēts termiņš Smiltenes Profesionālās vidusskolas un Smiltenes tehnikuma reorganizācijai vai apvienošanai nav noteikts. Taču tas nenozīmē, ka šis jautājums nebūs dienas kārtībā vismaz nākamos divus līdz trīs gadus.

Tā pēc Smiltenē notikušās darba vizītes uzsver izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (ZZS). Ministre ceturtdien tikās ar abu minēto skolu un novada domes pārstāvjiem, lai spriestu par labāko profesionālās izglītības modeli Smiltenes novadā.

"Ziemeļlatvija" vairākkārt rakstījusi par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) plānu izveidot Smiltenē vienu profesionālās izglītības iestādi, apvienojot tehnikuma un Profesionālās vidusskolas administrāciju un infrastruktūru, tai skaitā ēdināšanas kompleksu, dienesta viesnīcu un bibliotēku.

Atvainojas par ierēdņu kļūduŠis projekts satrauc Profesionālās vidusskolas kolektīvu. IZM profesionālās izglītības iestāžu tīkla optimizācijas pamatnostādnēs 2010. - 2015. gadam nav ierakstīta neviena no līdzšinējām skolas piedāvātājām profesionālās izglītības programmām: ne celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķis, ko Latvijā māca tikai Smiltenē, ne automehāniķis. To vietā parādās ceļu tehniķis.

Tiekoties ar Profesionālās vidusskolas kolektīvu, T. Koķe atvainojās audzēkņiem, skaidrojot, ka notikusi kļūda bez ļauna nolūka. "Mīļie audzēkņi! Šīm programmām nav absolūti nekāda apdraudējuma. Tas, ka kāds tehniski nav ko pareizi ielicis, es atvainošos to ierēdņu vietā. Kādreiz Rīgas krēslā kaut ko var arī nesaprast. Programmas pastāv un pastāvēs," solīja ministre.

To T. Koķe vizītes noslēgumā uzsvēra arī plašsaziņas līdzekļiem. Taču no konkrētas atbildes, vai arī šā gada 1. septembrī abas profesionālās izglītības skolas uzņems jaunus audzēkņus, strādājot kā patstāvīgas iestādes, ministre izvairījās.

"2010. gada 1. septembrī, manuprāt, vismaz ēkas, laboratorijas, viesnīcas, mācību telpas būs turpat, kur tās ir. Ņemot vērā to, ka ir labs piepildījums ar audzēkņiem, abas skolas kvalitatīvi strādā un tām ir labas atsauksmes no nozaru asociācijām, nav objektīva iemesla sasteigt un kaut ko apvienot," "Ziemeļlatvijai" skaidro T. Koķe.

Pēc datiem uz 2009. gada 1. oktobri Profesionālajā vidusskolā mācījās 327 audzēkņi (maksimālais vietu skaits - 320); Smiltenes tehnikumā - 569 audzēkņi (vietu skaits skolā - 650).

Iemesls - Eiropas nauda un dzimstībaTagad abām skolām sadarbībā ar Smiltenes novada domi un nozaru asociācijām IZM uzdevusi līdz 1. februārim izstrādāt skolu attīstības un investīciju stratēģiju. "Tad arī runāsim par administrāciju, grāmatvežu un atbalsta personāla skaitu, bet konkrētu lēmumu pieņems līdz 31. martam.

Taču galvenā ziņa, ko gribu nodot 9. klašu audzēkņiem, - visas programmas Smiltenes novadā, kuras ir, tās būs. Lai gatavojas startēt un mācīties," aicina izglītības un zinātnes ministre. Optimizācijas pamatnostādnēs no Smiltenes tehnikuma programmām gan ir izņemts agrouzņēmuma komercdarbinieks.

T. Koķe uzsver, ka jautājums par profesionālās izglītības skolu optimizāciju ir cieši saistīts ar Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļu ieguldījumu un to lietderīgu, nevis nesaimniecisku izmantošanu. Pēc IZM prognozēm, nelabvēlīgās demogrāfiskās situācijas dēļ audzēkņu skaits profesionālās izglītības skolās saruks un šā gada līmenī atjaunosies tikai 2023. gadā.

"Taču infrastruktūra prasa uzturēšanu. Kad 2004. gadā IZM pārņēma Smiltenes tehnikumu, jau tad bija jārisina jautājums, redzot, ka divas profesionālās izglītības skolas Smiltenē atrodas gandrīz 500 metru attālumā viena no otras, - jā, pašreiz labi piepildītas un ar dažādām programmām, bet ir jādomā, kāds būs šo skolu attīstības redzējums nākotnē saistībā ar demogrāfisko situāciju.

Tāpēc tiek strādāts pie tā, lai netiktu renovētas divas viesnīcas vai divas bibliotēkas. Zinām, ka tehnikumā jāpabeidz sporta kompleksa būvniecība. Ieguldījumi varētu tikt veidoti vienoti," uzsver ministre.

Aicina nepieļaut kļūduT. Koķe ceturtdien viesojās abās skolās. Tehnikumā ministre tikās ar iestādes vadību, bet Profesionālajā vidusskolā viņas uzrunu klausījās gan audzēkņi, gan pedagogi. Par dzirdēto viņi ir vīlušies.

"Ministre runāja virspusēji un neko daudz nepateica, ko gribējām uzzināt par apvienošanos. Ja tāda notiks, domājam, nekas labs nebūs," spriež Oskars Salietis no Bauskas un Edmunds Ezernieks no Aizkraukles. Abi jaunieši mācās par celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķi.

Vīlušies ir arī apvaicātie Profesionālās vidusskolas pedagogi. "Neko jaunu ministre nepateica, un uz visiem jautājumiem viņai nebija laika atbildēt. Acīmredzot ir nolemts apvienot skolas, un viņai vairāk arī nav ko teikt. Skumji. Mūsu skola bija iesākusi ļoti labu augšupejas ceļu. Bija tik daudz ielikts un attīstīts programmās," sarūgtinājumu neslēpj skolotāja Dace Āboliņa.

Skolas direktors Dainis Moruzs gan cer, ka pēc tam, kad ministre vairāk uzzinājusi par Smiltenes Profesionālo vidusskolu, tiks pieņemti pozitīvāki lēmumi, nekā līdz šim.Par Profesionālās vidusskolas kā patstāvīgas iestādes saglabāšanu ministri centās pārliecināt novada domes deputāts Gatis Krūmiņš.

"Ja Latvijā nebūs smago specialitāšu, tad nebūs vajadzīgi arī pavāri un viesu māju saimnieki, jo neviens te neviesosies," viņš uzsvēra. Ceļinieku uzņēmuma "8CBR" bijušais direktors Jānis Līkans aicināja ministri un viņas padotos nepieļaut liktenīgu kļūdu, jo "vienā bibliotēkas plauktā nenoliks mācību grāmatu par govi un blakus tai - par traktoru."

Par to, kāds īsti būs gala rezultāts, skaidrības abu skolu vadībai nav. "Arī mūsu skolai nav vajadzība kaut ko apvienot vai pievienot. Varam pastāvēt vieni paši. Mūsu saimnieciskā darbība ir noregulēta," saka Smiltenes tehnikuma direktors Andris Miezītis.

Komentāri 14

vasilits

Ну что за чудеса творятсяу нас в стране? То отняли пенсии ,ошибка.,то в Бауске больницу закрыть хотели,ошибка. Теперь и в Смилтене ошибка. Что за сайм у нас такой ,что не может назначить толковых министров. А то выходит ,что все наши правители одна большая ошибка . Молодцы горожане Смилтене,отстояли . Только так,митинги, пикеты заставляют этих (ошибок) работать. Они боятся своего народа,даже приняли закон о личной охране,это что бы какой пенсионер не дал в морду марсианину или (спешиалу) Поздравляю Смилтене.

pirms 11 gadiem, 2010.01.08 15:44

..

Johaidī, vai tiešām nevar viņam aizliegt līst te iekāa ar savu krievu valodu. Vēlies, ko teikt, raksti latviski. Nemāki - palūdz kādam, lai uzraksta. Nav redzēts, ka krievu portālos kāds latvietis rakstītu latviski, kurš vēlas, tas komentē tajā valodā, kādā ir portāls.

pirms 11 gadiem, 2010.01.08 16:01

hi

nu gan Miezīt melo, jau pagāšgad tu pats visiem stāstīji kā profeni likvidēs, vai tad aizmirsis esi?

pirms 11 gadiem, 2010.01.08 16:31

smaidinš

Ko nu ministre stāsta,viņai taču visi skolotāji ir "slinki".

pirms 11 gadiem, 2010.01.08 17:18

smaidinš

Ko nu ministre stāsta,viņai taču visi skolotāji ir "slinki".

pirms 11 gadiem, 2010.01.08 17:18

Liepa

Un pareizi ministre stāsta. Skolotāji tiešām ir slinki. Bērnībā par maz žagariņu viņu dibeni ir redzējuši.

pirms 11 gadiem, 2010.01.08 20:05

borcinsh

...pilniigu Jums piekritu ! kadreiz domaju gan, ka Tauta vel dzivo padomju savieniibaa un tikai "skaitas" Europaa !

pirms 11 gadiem, 2010.01.08 20:16

lasītāja

jo "vienā bibliotēkas plauktā nenoliks mācību grāmatu par govi un blakus tai - par traktoru." Tas gan ir stulbi teikts. Labā bibliotēkā jābūt grāmatām par govīm un arī par traktoriem.

pirms 11 gadiem, 2010.01.09 23:15

*

Jaa - postiishana un sagraushana jau arii ir paarmainjas. Vispaar jau skolas ir taa instituucija, kur paarmainjas ir bijushas tik daudz un nepaartraukti , ka pat par daudz - paskaitiet, cik izglitiibas ministru ir bijis - valdiibas mainaas kaa kaleidoskopaa! Un kaadi rezultaati nebeidzamajaam paarmainjaam? ? Ne jau ti lbaakie! Izveeles priekshmeti noveda pie humanitaaro prieskhmetu buma, nu mums truukst dabaszinaatnju speciaalisti! Toties ir politologu, sociologu utml. '-logu'paarpilniiba! Bet valstij joprojaam nav konkreetu plaanu, kaadi un cik daudz speciaalisti turpmaakajos gados buutu vajadziigi! Un shie plaani buutu jaaprasa no MINISTRES! Nekaadu peetiijumu nav un tagad uz aatru roku sagraus to, kas veel palicis no profesionaalaas sisteemas, kura VISUS NEATKARIIGAAS LATVIJAS LAIKUS jau ir bijusi pabeerna lomaa! Valsts uz profesionaalaas izgliitiibas reekjina jau sen taupa, turklaat maldinot sabiedriibu- piemeeram, staastot un joprojaam turpinot iestaastiit, ka audzeeknjiem dod videejo izgiitiibu un profesiju. Jaa, profesiju ieguust, bet videejo izgliitiibu tikai daljeeji - vairaaki vidusskolu maciibu priekshmeti nav profesionaalo skolu maaciibu plaanos( programmas apstiprina ministrija) . Taapeec neizbeegami rodas situaacijas, kad arodskolu beidzeeji ar savu izgliitibas dokumentu nevar iestaaties augstaakajaas maaciibu iestaadees ( Eiropas valstiis taa nav ) . Veel kas- sabiedriibai visu laiku tiek radiita paarlieciiba, ka arodskolaas ir zemaaks liimenis, sliktaaki audzeeknji un cilveeki saak domaat- laikam jau arii skolotaaji! Bet kaapeec taa ir ? Luuk,- ministrijas iereednji noteikushi, cik daudz stundu maaciibu priekshmetiem atveeleets. Piemeeram, to veesturi, ko vidusskolnieki maacaas vairaakus gadus un liek centralizeeto eksaamenu, profesionaalajaa skolaa JAAAPGUUST VIENAA MAACIIBU GADAA AR TRIISREIZ MAZAAKU STUNDU SKAITU , bet kopaa ar vidusskolniekiem jaakarto centralizeetais eksaamens! Variet secinaat, kaapeec vieniem ir un buus vaajaaki rezultaati! Vai arii :vidusskolas fizikas un matemaatikas apguushanai atveeleets triisreiz mazaaks stundu skaits!!! un ari jaaliek centralizeetais eksaamens matemaatikaa!!! un tad ministrija raada ar pirkstu: redz, kaa slikti straadaa! Un sabiedriiba saak taa domaat!
Taa ka ministres teiktais nereti ir demagogjija. Ipashi, ka skolotaaji negrib mainiities! Darbs skolaa - taas ir nepaartrauktas paarmainjas! Nav divu vienaadu stundu, nav divu vienaadu dienu!
Bet ja veselas sisteemas reorganizaacija notiek nevis saturiski, bet gan formaali, nepaardomaati un nenormaalos tempos, tad neizbeegami tiks pieljautas smagas kljuudas.

pirms 11 gadiem, 2010.01.10 12:13

....

Vai nevajadzētu vairāk piedomāt par Smiltenes ģimnāzijas un Centra vidusskolas apvienošanu, jo šīs skolas atrodas viena no otras kādus 200 metrus un pie tam šajās skolās māca vienādus mācību priekšmetus. Arī biblioteka būtu vienota ar vienas intereses grāmatām, nebūtu jāliek govs blakus traktoram, varētu organizēt kopīgu ēdināšanu, nebūtu jāceļ jauna ēdnīca, jāņem kredīts un jātērē nodokļu maksātāja nauda, kā arī apvienot visu abu skolu administrāciju ar vienotu skolas direktoru. Un arī šajās skolās audzēkņu skaits samazināsies. Ja reformējam ,tad reformējam visu vienlaicīgi.

pirms 11 gadiem, 2010.01.11 11:52

realitate

Kura Eiropas valsti tad var iestaties augstskolaa, ja ir ieguta tikai profesionala izglitiba?? Ja kadam ir veleshanas staties augstskola, tad, laba ideja ir sakt ar vidusskolu (nenemot vera tos, kas savu karjeras celu saista ar lauksaimniecibu).
Ja gribat tiesam lidzinaties parejam EU valstim, tad vajadziga ir efektivizacija nevis n-taas skolas. Ir, protams, briesmigi, ka jasledz sadas macibu iestades, bet, miljie lautini, saprotat, ka nav tas naudinjas, ko shis iestades uzturet, tapec, ta vieta, lai vaimanaatu, pamegjinat domat savadak. Lai veiktu parmainjas, ir vajadziga viizija un griba ieviest ko jaunu un labu! Ídeshana un nomelnoshana (ir pieradits) ne pie ka laba nenoved :)

pirms 11 gadiem, 2010.01.11 11:53

Liepa

Interesanta ideja par Ģimnāzijas un Smiltenes Centra vidusskolas apvienošanu. Būtu laba naudas ekonomija. Iesaku Domes sēdē šo jautājumu pacelt gaisā. Bet, laikam jau nespīd. Domē sēž SCV direktore. Tas nav viņas interesēs.

pirms 11 gadiem, 2010.01.11 20:07

V.T.

Koķes k-dze!
Ssports nav lieta vai manta, bet kustība, dinamika. Lai runātu par sportu, jāzin kas tas ir. Latvijas volejbola federācijas
eksprezidents Voicehs Teivāns

pirms 10 gadiem, 2010.09.01 13:44

Izglītība