Valkā: Ar augsti paceltu galvu

Ceturtdien, 9. oktobrī, Valkā norisinājās Vidzemes bērnu Mākslas svētki. Tos organizē Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs sadarbībā ar Valkas rajona bērnu un jauniešu interešu centru.

 

Šajos Latvijas valsts 90. dzimšanas dienai veltītajos svētkos piedalījās gandrīz pustūkstotis bērnu. Valkā ieradās apmēram 300. Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs, gatavojoties valsts jubilejai, jau pirms gada uzsāka lielu pasākumu ciklu "Tu esi, Latvija".

 

 

"Galvenā ideja bija, lai katrs bērns, kurš darbojas kādā no interešu pulciņiem, dotu savu artavu nozīmīgās valsts jubilejas atzīmēšanā, tostarp arī vizuālās un lietišķās mākslas jomā," "Ziemeļlatvijai" skaidro VJIC vecākā referente vizuālās un lietišķas mākslas jautājumos Areta Raudzepa. Svētku sagatavošanā visvairāk pūļu ieguldīja BJIC direktore Silvija Dorša un jaunieši kluba "Pēda" vadītāja Kristīne Ganiņa.

 

Ceturtdien Valkā notika izstādes "Svētku priekam" slēgšana un labāko autoru apbalvošana. Izstādei Rīgā, kas notiks Kara muzejā, žūrija atlasīja 48 darbus, tostarp arī vairākus no Valkas rajona izglītības iestādēm. Pavisam novada skatē bija apskatāmi 23 darbi no deviņām skolām un BJIC. Pirmās pakāpes diplomu saņēma skolotājas Aigas Gartmanes vadītā Trikātas radošās pašizpausmes pulciņa autoru grupa par darbu "Prieks, ka Latvijā vēl ir piens".

 

 

Pirmās pakāpes diploms piešķirts arī Blomes pamatskolas 5. klases audzēkņu grupai par darbu "Formas dizains". Tas tapa skolotājas Ārijas Romanovskas vadībā. Otrās pakāpes diplomu saņēma Trikātas pamatskolas 4. klases skolniece Santa Lībiete, Bilskas pamatskolas vizuālās mākslas pulciņa dalībniece Samanta Keiša (skolotāja Ira Ērmane), Dainis Zvaigznonis no Ēveles pamatskolas (Ilze Cara), jauniešu kluba "Pagrabs" dalībnieces Baiba Fjodorova, Kate Mikāne un Agnese Metus par apgleznotā zīda darbiem (Kristīne Ganiņa).

 

A. Raudzepa priecājas, ka Vidzemes novada izstāde bija gana bagātīga, turklāt ir pārstāvēti visi tēlotājmākslas žanri. Izmantotas arī daudzas netradicionālas tehnoloģijas un materiāli. Radošo pulciņu izpausmes ir pārsteidzoši dažādas.

 

 

"No darbiem patiešām staro svētku prieks. Tas nav tradicionāls skatījums uz valsts svētkiem. Bērni katrs ar savu sapratni un caur to, kas viņam tuvs, ir centies paraudzīties uz savu zemi, ģimeni, skolu vai draugiem," analizē A. Raudzepa. VJIC sabiedrisko attiecību speciāliste Daina Grimze piebilst, ka ar šīs izstādes palīdzību katram bērnam bija iespēja radoši izteikties un mākslas darbos izrādīt savas patriotiskās jūtas.

 

Svētki sākās ar floristikas instalāciju "Man viņa ir visskaistākā..." izveidi Valkas pilsētas kultūras nama priekšā. Alūksnes un Gulbenes rajona bērni veidoja instalāciju par ziemu, Cēsu un Madonas rajona - par pavasari, Limbažu un Ogres rajona - par vasaru, bet Valkas un Valmieras rajona - par zelta rudeni.

 

Bērniem bija interaktīva iepazīšanās ar abām dvīņu pilsētām. Viņi apmeklēja abus muzejus - Valkas novadpētniecības muzejā bērni uzzināja ko vairāk par Jāni Cimzi, bet Valgas muzejā aplūkoja izstādi "Mēs nevaram bez Latvijas".

 

 

Savukārt radošajās darbnīcās bērni gatavoja svētku karodziņus, minēja mīklas un mācījās latviešu dančus. Izstādes mērķis ir izkopt valsts svētku svinēšanas tradīcijas un sekmēt bērnu un jauniešu valstiskās apziņas veidošanos.

 

 

Skates uzdevums bija profesionāli novērtēt vizuālās un lietišķās mākslas pulciņu veikumu, kā arī motivēt viņus tālākai savu talantu izkopšanai. Viesiem ļoti patika koncerts, kuru bija sagatavojuši BJIC teātra pulciņš un folkloras kopa "Vainadziņš", grupa "O.K." un "Nerātnie eņģeļi" no Smiltenes.

Izglītība