Valkā radoši ļaudis meklē brīnumu

Vakar Valkas kultūras nama mazajā zālē atklāja mākslas skolas 6. kursa audzēkņu un studijas darbu izstādi. Ekspozīcijas vadošais motīvs ir "Mežs".

 

"Viss ir kārtībā, vien pietrūka laika un pusgads šķita par īsu, lai sestā kursa audzēkņi paspētu sagatavot visas skices un izdomāt savu telpisku objektu mālā. Te dekoratīvismu vajadzēja savienot ar veidojuma lietišķo funkciju," skaidro keramiķe Skaidrīte Bondare.

 

 

Dažas ieceres palikušas neīstenotas. Visi seši 6. kursa audzēkņi ne tikai zīmēja un gleznoja, bet labprāt iesaistījās keramiķa iemaņu izkopšanā.

 

 

Savukārt Gunda Sīmane no Kristīnes Ganiņas, kura atrodas ilgstošākā atvaļinājumā, pārņēmusi zīda apgleznošanas jomu studijā. Viņa ir nokļuvusi pie sešām dāmām labākajos gados, kuras jau itin meistarīgi darbojas ar zīdu.

 

 

"Visas esmu iepazinusi un pārliecinājusies, ka katrai ir sava maniere un rokraksts," stāsta G. Sīmane. Rasma Kjubarsepa ir perfekcioniste, brīvi improvizē un tonāli ļoti smalki strādā Vija Rācene un Inta Miķelsone.

 

 

Savukārt Aija Bērziņa ļoti labi pārzina šo tehniku kopumā un viņas darbi ir bijuši nopērkami salonos. Anna Gaile un Rita Baltere studijā ir jaunpienācējas un pamazām apgūst amata noslēpumus, mācoties no skolotājas un kolēģēm, kuras savu padomu nekad neliedz.

 

Pedagoģe nekad dāmām neuzspiež savu domu un ļauj visu darīt pēc sava prāta, taču ievirze kompozīcijā un krāsu saskaņošanā ir dodama. Ir iecerēta jau cita izstāde ar kopīgi izvēlētu tēmu.

 

Daiga Soloveiko 6. kursa audzēkņiem pasniedz zīmēšanu un gleznošanu. "Mācāmies filozofiski domāt arī par mežu. Vispirms jau tas ir patvērums cilvēkam. Ņemot to par vadmotīvu, centāmies izzināt, kas ir meža iekšpusē," stāsta D. Soloveiko.

 

 

Viņa priecājas par zīmējumiem ar sēnēm. Lai iesildītu roku, daudz strādāts, kopējot latviešu vecmeistaru ainavas. Interesanti bijuši mēģinājumi savienot latviešu vecmeistaru daiļradi ar sirreālista Salvadora Dali vīzijām. Tas ir neierasts lietu redzējums. Audzēkņi daudz pētījuši jugendstilu un ar zīmuli veidoja sarežģītos Jūlija Straumes grafiskos ornamentus.

 

Pie Marutas Stabulnieces gleznošanu apgūst tie audzēkņi, kas jau absolvējuši mākslas skolu un nevēlas zaudēt sasniegto profesionalitāti, un dziļi sevī uztur domu, ka kādreiz varētu turpināt izglītību mākslas jomā.

 

 

"Esmu izjutusi, ka tie, kas nāk uz skolu pēc garās darbadienas, tur meklē brīnumu, lai to atklātu sevī. Man ir nozīmīgi, lai bērni un studisti aptvertu, ka viņi paši ir šī brīnuma radītāji un tas ir viņu pašu rokās," uzskata M. Stabulniece.Mākslas skolā pašlaik apskatāma skolas audzēkņu darbu ekspozīcija.

Izglītība