Valkā sākas diskusijas, cikos sākties stundām 60

"Ko jūs, redakcija, guļat! Kāpēc nerakstiet par to, ka Valkas pamatskola, nekonsultējoties ar pašvaldību, patvaļīgi pieņēmusi lēmumu, ka jaunajā mācību gadā mācības sāksies pulksten 9.00?

Man pagastā 15 vecāki paliks bez darba. Ko tad skola darīs, kad nebūs vecākiem naudas, par ko skolot bērnus," savu sašutumu pauž Valkas novada izpilddirektors Guntis Bašķis.

Jaunajā mācību gadā Valkas pamatskola pieņēmusi lēmumu, ka pirmā stunda sāksies pulksten 9.00, nevis 8.00, kā tas bija iepriekšējos mācību gados. Skolas vadība uzskata, ka tā tiks taupīti ne vien skolas līdzekļi, bet arī vecāku naudas maciņa saturs.

 Skola varēs ietaupīt uz norēķiniem par izlietoto elektroenerģiju, jo no rītiem jau būs gaišas telpas, bet vecākiem vairs nebūs jādod nauda bulciņu iegādei, jo arī pusdienas sākumklašu skolēni vairs neēdīs jau brokastu laikā - pulksten 10.15, kā tas bija aizvadītajā mācību gadā, bet 11.15.

Skola ir gatava mainīt lēmumu"Mēs esam atvērti diskusijai, kā arī esam gatavi veikt skolēnu aptauju, lai uzzinātu viņu viedokli, cikos jāsākas mācību stundām - 9.00 vai 8.30," atklāj Valkas pamatskolas direktore Nadežda Možarova. Viņa ir gatava uzklausīt arī vecāku viedokli, jo zaudēt darbu tikai tāpēc, ka viņi nevar laikus ierasties darbā, jo mazais skolnieks ir jāpamodina un jāpavada uz skolu, neesot pieņemami.

Pirms lēmuma pieņemšanas augusta beigās skolas administrācija esot ieminējusies novada domes pārstāvjiem par gaidāmajām izmaiņām, bet, nesaņemot atbildi, uzskatījusi, ka šī jautājuma izlemšana ir skolas kompetence.

Arī Valkas ģimnāzijā stundas sākas pulksten 9.00. N. Možarova uzskata, ja pamatskolā mainīsies stundu sākuma laiks, tad arī ģimnāzijā tas būtu jāmaina, "jo no daudzām ģimenēm viens bērns apmeklē pamatskolu, bet otrs - ģimnāziju".

Gadījumā, ja kāds skolēns skolas durvis vērs jau 8.00, vecākiem nebūs jāuztraucas par to, ka viņš netiks pieskatīts. N. Možarova skolā ierodoties jau astoņos no rīta. Viņa novērojusi, ka 2. septembrī pulksten 8.00 skolā ieradušies seši, bet nākamajā dienā - tikai četri bērni.

Bērni priecīgi"Skola lēmumu pieņēmusi pārsteidzīgi, neapdomīgi un nepamatoti," uzskata Guntis Bašķis. Viņš ir satraucies par tiem Valkas pagastā dzīvojošajiem bērnu vecākiem, kuri uz darbu pilsētā ierodas ar tā saucamo skolēnu autobusu, kas katru rītu bērnus ved uz bērnudārziem un skolām pilsētā.

 Bērnudārzi savu darbu sāk jau pulksten 7.00, bet brokastis ir pulksten 8.30. Ja skola stundu sākumu laiku nemainīs, tad Valkas pagasta teritorijā dzīvojošajiem pirmsskolas vecuma bērnu vecākiem jāmeklē iespējas savas atvases uz iestādi nogādāt pašiem. Zinot, ka vairums ģimeņu nav sava personīgā auto, bērni dārziņu nevarēs apmeklēt.

G. Bašķis par nelietderīgu uzskata arī pamatskolas administrācijas vēlmi pamatskolā iekārtot kaut ko līdzīgu rotaļistabai, kur bērni no rītiem varēs pavadīt laiku. Tā gan vairāk būšot mājas darbu norakstīšanas vieta.

"Ziemeļlatvijas" aptaujāties strādājošie vecāki atzina, ka stundu sākuma izmaiņas ne visai patīkami skar viņu dzīvi. Ne visi darba devēji izprot to, ka pirmklasnieks vai otrklasnieks ir jāpavada uz skolu, un tāpēc vecākiem nākas kavēt darba dienas sākumu, kas daudzviet ir pulksten 8.00.

Savukārt pamatskolas audzēkņi ir priecīgi, ka rītos var ilgāk pagulēt un mājās pabrokastot."Mamma no rītiem mani modina ap pulksten 8.00. Ja nāk miegs, tad brīvdienās reizēm guļu līdz pusdienlaikam," stāsta 5. klases skolniece Evita Spārberga.

"Ziemeļlatvija" turpinās informēt par sabiedrības diskusijām šajā jautājumā.

Komentāri 60

NU, 8:30 arī būtu labi, bet tā kā mums darbiņš sākas 8:00, tad bērniņš skolā būs jau pirms 8 un iecerētā elektrības ietaupījuma nebūs, jo bērni tak nesēdēs tumšās telpās.

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 13:03

goga

Kārtējo reizi redzam, ka skolu vadītājiem ir lielas galvas un jautājumus nesaskaņo ar pakļautības iestāžu vadību, līdz ar to turpinās jau gadiem ieilgušais konflikts starp skolām, kas tieši ietekmē skolēnus, vecākus.Varbūt no abām skolām izveidot vienu vadību, tad nebūtu problēmu. Viens direktors pa abām skolām, nevajadzēs dalīt impērijas un tām paredzētos resursus.

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 13:04

tēvs

Jau sāk piegriezties tā pamatskola ar savu visatļautību. Sākot ar bērnu smadzeņu skalošanu jau no 4.klases beigām, aģitējot pret ģimnāziju, beidzot ar brīvi izvēlētu mācību sākumu. Ģimnāzijā, ja nemaldos, stundas sākas 9.00, bet no 8.00 ir pieejamas skolotāju konsultācijas. Pamatskolā konsultācijas vispār nebūšot. Murgs kaut kāds!!!

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 13:08

zinu

ģimnāzijā nezinu nevienu bērnu, kuru vecāki PAVADA uz skolu!!
Ģimnāzijā no rīta ir papildstundas, konsultācijas..
Nevar to salīdzināt ar pamatskolu!!! Mazos bērniņus (kuru vecākiem darba laiks no pl. 8.00) tāpat ceļ agri no rīta- apģēbbj, pabaro), tad ved uz skolu!!
Tagad sanāks, ka bērniņam stundu jānīkts būt!!

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 13:15

Tēvs......vai zini, ka gan pamatskolai, gan ģimnāzijai ir piegriests viss līdz minimumam...ne ģimnāzija no rīta konsultācijas tagad būs, ne pamatskolaaa.....un uzmini kāpec? ne jau skolas to izdomāja, to novads noteica...:)

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 13:53

uHu

Ak tu, pūķis Baisulis, tas jūsu novads....labi, ka deputāti nav vainīgi...

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 13:57

ikukiku

es nesaprotu....kam pagasta autobuss domaats? Beerniem vai vecaakiem???????? :o

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 14:11

x

A kāpēc gan bērnu vecāki brauc ar "skolēnu" autobusu? To gan es nesaprotu - man vismaz pašai jānokļūst līdz savai darba vietai. :)

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 14:12

mieru

laukos bērni ceļas 6.00(arī bērnudārza), lai 6.40 izietu uz autobusu. Viss kārtībā - izaug pietiekoši gudri un attīstīti

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 14:26

ikukikai

Pagasta autobuss domāts pagasta iezīvotājiem(cilvēkiem, skolēniem=ikvienam)

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 14:30

ikukika

man gan liekas, ka tas tiek organizēts pagasta bērniem, nevis vecākiem..:) vai tad brīvlaikā arī autobuss kursē (ja domats visiem iedzivotājiem pagastā)????

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 14:40

tēvs

Ziemeļlatvijas žurnālisti laikam no gaisa neizrāva par to, ka konsultācijas ģimnāzijā būs. Cik zinu, vienīgais, pie kā novads "vainīgs", ir tas, ka nelikvidēja mazās skolas. Pārējais paliek skolu direktoru ziņā.

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 14:47

tēvs, lūk, pareizi novads vainīgs, jo tagad cieš lielās skolas no tā...daudzas slodzes aiziet uz mazam skolam, taapeec nav nekaa..:( nauda seko nevis skolenam, bet novadam..:(

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 14:49

māte

Piekrītu tēvam par pamatskolu. Manējais vairs tur nemācās, bet atceros, kā tur skaloja bērniem smadzenes, ali neiet uz proģimnāziju! Tā nedrīkst. Vienkārši nedrīkst. Bet par stunddām. Man arī šķiet, ka 8.30 būtu zelta vidusceļs.

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 14:57

G.Bašķim taisnība. Daudziem vecākiem darbs sākas 8 00, bet vēl jāpaspēj 1- 2 klašu audzēkņus pavadīt uz skolu, nevar taču viņus vienus atstāt mājās ! Arī bērnudārzā brokastis ir plkst.8 30, tad sanāk , ka , ar autobusiem braucošie, bērnudārznieki tās būs nokavējuši. Galu galā , lai arī tie autobusi saucas par skolnieku autobusiem, tomēr atcerēsimies, ka skolnieki bez vecākiem neeksistē, vecāki pelna bērniem naudu.

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 15:40

Iveta

man bērns arī mācās pamatskolā. par smadzeņu skalošanu sūdzējies nav, bet 9.00 stundu sākums mani neapmierina. ja agrāk, tas ir, pagājušajā mācību gadā visi bērni reizē brauca gan uz skolu, gan uz dārziņiem, tad tagad tas nav iespējams - man nauda jātērē divtik. bez tam - puika nemaz negrib palikt mājās, kad astoņos no rīta mēs aizejam - viņš pošas līdzi. tātad - ja zelta vidusceļš, tad es izvēlos pusdeviņus - mācību sākumam.
par pagasta autobusiem - ik man zināms, tad pagastos, ne tikai Valkas novadā, autobusi tika gādāti tieši bērniem - lai tālākie varētu tikt uz skolām. tad man ar jautājums - kāpēc ar siem autobusiem brauc vecāki uz darbu? labi, ja tas ir tāds vecāks, kas ved bērniņu uz bērnudārzu vai pirmklasnieku...
bet par Bašķa kunga izteikumu par rotaļu istabas nelietderīgumu - jaukais Bašķa kungs, kāpēc Jūs uzskatāt, ka šādas istabas izveide būs nelietderīga? un kas, ja bērni tur pārrakstīs mājas darbus - lai dara - tas nozīmēs tikai to, ka viņi pārrakstot kaut ko ar iemācīsies, jo norakstīts mājas darbs ir izpildīts. bez tam, rotaļu istaba paredzēta būs bērniem - Jūsu, mūsu un ne tikai - visiem, kas apmeklēs pamatskolu...
bet nelietderīgi izmantoti līdzekļi - kāpēc Jūs nekliedzat skaļi, kad novada līdzekļus izsaimnieko tie, kas sēž spicē? tad gan Jūs klusējat...

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 15:47

to tēvs

tiešām smieklīgi.
paši grib lauku skolas un tad saka - ārprāts, nav konsultācijas. Protams, ka nebūs. un nebūs rakstu darbu, jo tos neviens nelabos. un nebūs pagarinātās grupas.

Man kaut kā aizvien biežāk liekas, ka vecāki skolu uztver par vietu, kur atstāt bērnus, lai tos kāds pieskatītu. Šādā gadījumā protams lauku skolas ir nepieciešamas. Manā izpratnē gan skolai ir jābūt kam citam.

Bet par pagarinātajām grupām - viss pilnīgi pareizi, nav jāpieskata bērni pēcpusdienā. ar viņiem lai nodarbojas atlaistie skolotāji privāti par atsevišķu maksu. vai lai taisa dienas centrus bērniem.

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 15:49

Izglītība